Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 68 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborná literatura: SS Walther PP/PPK
Posted on Friday, 03. August 2001 @ 08:00:00 CEST od David_Pazdera

Články Chcete vědět, který zaměstnanec RSHA používal PPK s číslem 258 664? Stačí otevřít tuhle skromně vyhlížející knížečku

Görtz, Joachim – Marschall, Dieter H.: SS Walther PP/PPK 1939-1944.

Vlastním nákladem autorů 1999. 73 s.

Na toto dílko jsem narazil čirou náhodou v norimberské Frankonii. Pro sebe bych ho nejspíš nepořizoval; ale jeden můj přítel je poměrně silný fanda "pépéček" a "pépékáček", takže jsem měl o dárek pro něj postaráno.

Před předáním jsem ovšem knížečku důkladně prostudoval, díky čemuž nyní mohu podat následující informaci:

Jedná se o útlý německo-anglický „samizdat“ (jemuž chybí jak uvedení místa vydání, tak ISBN) s poněkud zavádějícím názvem, který bychom mohli stručně charakterizovat jako počin z pomezí dějin zbrojní techniky a obecnější vojenské historie.

Jeho autoři s použitím materiálů odpovědného referátu RSHA (Referat II D 4 – Waffenwesen) sestavili přehled zbraní přidělených příslušníkům Reichssicherheitshauptamt v období let 1939-1944, resp. taktéž zbraní vrácených a vyřazených. Až na nepodstatné, byť zajímavé výjimky je přitom řeč – jak ostatně název díla napovídá – především o pistolích Walther PPK.

Po obecném úvodu publikace pokračuje poměrně zevrubným nástinem struktury RSHA včetně jmen vedoucích jednotlivých organizačních celků. Složkám, které nejsou zmiňovány v přehledu zbraní, je věnována pouze rámcová pozornost. Po orientačním připomenutí způsobu číslování pistolí Walther PP/PPK následuje na stránkách 32-65 (údaje jsou ovšem rozloženy v řádce na celé dvoustraně) samotný přehled zbraní, a to v následující struktuře: typ zbraně, její sériové číslo (vzestupně), jméno uživatele, hodnost, resp. funkce, zařazení, datum vydání zbraně, doplňující poznámky.

Pro naše badatele může být zajímavé uvedení 8 pracovníků ze služeben v Praze a Brně: Dr. August Blaha (PPK č. 258 664 K, Regierungsrat, Prag, vydáno 10. 2. 1943), Konrad Schlägel (PPK č. 296 023 K, SS-Scharführer, Stapo Prag, vydáno 1. 7. 1941, poznámka: Belegwechsel), Franz Schmidt (PPK č. 296 165 K, SS-Oberscharführer, Stapo Prag, vydáno v červenci 1941, poznámka: Belegwechsel), Robert Jurkowski (PPK č. 296 180 K, SS-Scharführer, Stapo Brünn, vydáno v červenci 1941, poznámka: Belegwechsel), Karl Körner (PPK č. 296 214 K, SS-Sturmann, Stapo Brünn, vydáno v červenci 1941, poznámka: Belegwechsel), Otto Wendlik (PPK č. 296 230 K, SS-Oberscharführer, Stapo Prag, vydáno v červenci 1941, poznámka: Belegwechsel), Josef Streichsbier (PPK č. 296 233 K, SS-Scharführer, Stapo Brünn, vydáno v červenci 1941, poznámka: Belegwechsel), Johann Kubalka (PPK č. 306 510 K, SS-Scharführer, Stapo Brünn, vydáno v červenci 1941, poznámka: Belegwechsel).

Zpestřením soupisu je kratičký přehled zbraní jiných typů používaných příslušníky RSHA, kde vedle pistolí figurují také 4 samopaly. Jeden z nich – konkrétně typ MP 28,II s číslem 19 530 vydaný 21. 8. 1942 – vlastnil šéf IV. úřadu (Amt IV: Gegnerforschung und -bekämpfung) Heinrich Müller, zbylými třemi (jeden MP 28,II a dva MP 41) vydanými v září a říjnu 1944 pak byli vyzbrojeni pracovníci referátu II C 4 (Gruppe II C: Haushalt und Wirtschaft der Sipo, Referat II C 4: Wirtschaftsstelle).

Publikaci uzavírají vedle skromných ukázek z dobových materiálů především srovnávací tabulky vybraných hodností, resp. funkcí civilních pracovníků RSHA, německé policie a kriminální policie, (Waffen-) SS, Wehrmachtu a americké armády (U.S. Army). Nechybí ani stručný německo-anglický slovníček některých termínů a ukázka kartotéčního listu zbraně vzniklého v referátu II D 4. Tyto karty, z nichž Görtz a Marschall vycházeli, se po válce dostaly do USA, kde jsou dnes přístupné na mikrofilmu v National Archives (T-175, číslo svitku 248), přičemž v Německu jsou k dispozici jeho kopie (jednu vlastní např. Institut für Zeitgeschichte v Mnichově).

K tomu lze pro zajímavost podotknout, že Spojené státy po 2. světové válce zajistily velké množství materiálů o německé zbrojní technice, které ovšem američtí badatelé údajně prakticky vůbec nevyužívají. Tak alespoň situaci začátkem března 2001 hodnotila Virginia H. Ezellová, dcera legendárního badatele v oboru dějin zbrojní techniky E. C. Ezella a prezidentka The Institute for Research on Small Arms in International Security. S přihlédnutím k dosavadním výstupům americké odborné literatury nelze jinak, než jí dát za pravdu.

Co říci na závěr: Knížečka „SS Walther PP/PPK 1939-1944“ je evidentně určena v prvé řadě pro labužníky z řad sběratelů zbraní. Pro vojenského historika bude spíše určitou kuriozitou, která však může posloužit k dokreslení některých detailů při studiu činnosti bezpečnostních složek Třetí říše.

Recenze byla v odlišné verzi otištěna v časopise Historie a Vojenství 2/2001.

 

 
Příbuzné odkazy
· KDE
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 1
Hlasů: 1


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Re: SS Walther PP/PPK (Skóre: 0)
od Nepřihlášený návštěvník v Saturday, 17. August 2002 @ 14:38:58 CEST
Potřebuji kontakt na někoho kdo fandí Walter PPK 7,65 a mohl by mi radou pomoci při nákupu. Mám nabídku na 2 zbraně a jedu za prodávajícími a nevím jak hodnotit.

Prosím volejte na tel 0603529277
Jirka


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt