Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 80 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborná literatura: Visier Special: Kalaschnikow
Posted on Tuesday, 07. January 2003 @ 15:01:15 CET od David_Pazdera

Články Jak už na G-I neopomněl informovat Jan Tetřev, konkrétně zde a zde, v suhlském muzeu zbraní (Waffenmuseum Suhl) probíhá od 26. července 2002 do konce února 2003 pozoruhodná výstava zbraní systému Kalašnikov. Namísto katalogu si tam můžete koupit speciální sešit časopisu Visier věnovaný právě této matérii.

Nikdo z redakce SM se sice do Suhlu zatím nedostal, nicméně na redakční stůl alespoň z Německa doputoval právě zmíněný Visier Special s pořadovým číslem 25, 116 stránkami včetně obálky, úplným názvem "Kalaschnikow. Der Konstrukteur und seine Waffen. Vom AK 47 zum PK" a obálkou, z níž se na nás vedle AK-47 na své oficiální prezentační fotografii usmívá sám malý velký M. T. Kalašnikov v uniformě se všemi řády a medailemi.

Pokročilé badatele v problematice služebních i civilních zbraní Kalašnikov uvnitř sešitu popravdě nečeká žádné velké překvapení: jeho autoři totiž v prvé řadě stručně a přehledně shrnují již známé a publikované poznatky, ať už se týkají historického vývoje zbraní a munice pro ně, jejich rozšíření prakticky po celičkém světě, dalších zbraní z rodiny AK, různých zahraničních variant, identifikace munice pro kalašnikovy či různého příslušenství. Zmiňované zbraně jsou představeny jednou či více fotografiemi, stručnou charakteristikou a základními technickými daty.

Avšak i oko toho, kdo již absolvoval četbu některé ze stávajících prací věnovaných kalašnikovům, jistě se zájmem spočine na mnoha povětšině dosti kvalitních snímcích, z nichž valná část je barevná. Zejména originální visierácké snímky toho vypovědí opravdu mnoho, což je dobře, protože přece jen ne ke každé verzi se labužník dostane úplně zblízka.

Zvláštní zmínku si zaslouží fotografie fascinujících koberců z Afghánistánu, na nichž je AK po boku dalších bojových prostředků povýšen na umělecký prvek. O téhle mrazivě fascinující proměně moderní zbraně v ornament vyšla dokonce v Německu samostatná publikace.

Ve Visieru Special č. 25 pochopitelně nechybí obsáhlejší pasáž věnovaná výrobě kalašnikovů v NDR, což je téma, kterému se Visier již jednou, a to dosti nedávno, podrobněji věnoval.

Vysloveným plýtváním prostoru i energie je naproti podle mého mínění dvojstrana věnovaná našemu "samopalu vz. 58" s připodotknutím, že ne vše, co jako kalašnikov vypadá, také kalašnikov je.

V závěru sešitu najdete seznam firem, které nějakým způsobem - ne vždy jsem pochopil jakým - mají co dočinění se záležitostmi popisovanými v předchozích textech. Ne každého asi bude zajímat, ale doporučuji jeho prolistování, neboť do tohoto přehledu je vpašován slovníček používaných zkratek (AK, GRAU atd.), seznam německých muzeí vystavujících ruční palné zbraně (informace o suhlském muzeu najdete ve stati o výrobě AK v NDR a přímo o stávající výstavě si počtete na poslední straně obálky a také na stranách 30-31) a konečně také přehled základní literatury k problematice zbraní Kalašnikov s krátkým komentářem, údaji o ceně a o tom, kde je tyto publikace možné sehnat.

Osobně mám dojem, že tentokrát se soudruhům z Visieru Special opravdu podařil a že si na něm smlsne každý, koho zajímají moderní vojenské zbraně.

Zbývá dodat, že cena sešitu činí 9,10 euro, což i pro nás Čechy není jistě nedosažitelná částka.

 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· KDE
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Re: Visier Special: Kalaschnikow (Skóre: 1)
od Jan_Tetřev v Thursday, 09. January 2003 @ 08:22:40 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.guns-info.cz
S těmi speciály se v Německu roztrhl pytel. DWJ už nějaký čas nabízí zase speciální číslo k Afghanistánu, vlastně k tomu, co z něj zbylo.


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt