Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 104 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: P. Doležal: Afghánské potíže s pistolemi M9
Posted on Friday, 07. February 2003 @ 16:16:34 CET od David_Pazdera

Články Opět se vracíme k zajímavému tématu spolehlivosti pistolí Beretta v protiteroristickém tažení - tentokrát materiálem převzatým z letošního 2. čísla Střeleckého magazínu. Pro úplnost ještě jednou připomínáme, že názory čtenářů G-I stránek na pistole Beretta můžete nalézt zde.

Každá moderní válka, naštěstí pro celý svět od roku 1945 vždy pouze lokálního charakteru, představuje mimo jiné důležitý test nejmodernějšího armádního vybavení. Nejinak je tomu v tažení proti teroristické organizaci Al Kajda v mimořádně náročných podmínkách Afghánistánu. Asi nejhorší vysvědčení odtud zatím obdržela pistole M9, čili Beretta 92FS, kterou jsou vybaveni příslušníci amerických ozbrojených sil.

Pistole Beretta 92F byla do americké výzbroje přijata v roce 1985 po dlouhých a spletitých testech, jimiž se časopis Střelecký magazín již několikrát dosti podrobně zabýval (viz SM 2/96 a 2/99). Ačkoli zbraň vyhověla stanoveným podmínkám nejlépe z úctyhodného počtu testovaných pistolí, srdce řadových uživatelů si patrně nikdy zcela nezískala. Přestože totiž v této době v USA vrcholila popularita "zázračných devítek", většina Američanů zůstávala věrná svým oblíbeným větším rážím v čele s nestárnoucím nábojem .45 ACP a o rozhodnutí armádních špiček si v duchu, nahlas i písemně mysleli své. Pověsti pistolí Beretta pochopitelně příliš neprospěly ani defekty v podobě praskání závěrů, v několika případech ústící ve zranění střelce, a méně vážná praskání těl zbraní. Nakonec se sice ukázalo, že hlavní příčinou prvních potíží byla naddimenzovaná prachová náplň nábojů 9 mm Luger používaných speciálními jednotkami SEAL, což firma Beretta vyřešila konstrukcí modelu 92FS vybaveného zvětšenou osou kohoutu, jež při destrukci závěru zabraňuje vylétnutí ulomené části směrem dozadu; nicméně semínko pochyb bylo zaseto a nic na tom nezměnilo, že italská pistole koncem 80. let ve Spojených státech opět zvítězila v soutěži na novou armádní zakázku.

Po vyřešení potíží se závěry a těly zbraní si ovšem dlouhou dobu nebylo příliš na co stěžovat. Podle oficiálních informací se pistole M9 plně osvědčily jak v Panamě v roce 1989, tak v operacích proti Iráku v letech 1990-1991. Z dalších akcí, jichž se v průběhu 90. let účastnily americké ozbrojené síly, také nepřicházela žádná kritika - nebudeme-li za ni považovat např. historky příslušníků Rangers (kteří podobně jako další americké speciální složky italskou devítku nikdy neakceptovali a běžně ji nahrazují jinými zbraněmi) o tom, jak jim jejich pětačtyřicítka v kritických chvílích posloužila mnohem lépe, než by kdy dokázala Beretta.

Teprve nyní se situace radikálně mění. Zdá se, že drsné klima Afghánistánu nesvědčí zdaleka všemu, s čím tam dorazili bojovníci protiteroristické aliance, zejména pak jejich moderním automatickým zbraním. Potíže s afghánským prachem a pískem mají podle dosavadních údajů prakticky všechny nasazené pistole, útočné pušky a kulomety (viz článek o britském zbraňovém systému SA80 A2 v SM 2/2003). Nicméně v případě pistolí M9 američtí vojáci nekritizují pouze jejich spolehlivost, ale také - a to hlasitěji - jejich účinnost proti nepříteli.

Dosavadní zkušenosti získané s pistolemi M9 v Afghánistánu byly shrnuty takto:

Vojáci ve větším počtu případů zaznamenali únavu pružiny podavače.
25 % vojáků cítí, že by střela měla mít větší sílu a lepší výrobní kvalitu.
50 % hlásilo potíže s korozí, obzvláště v případě hlavně (s tím souvisí kritika stávajících pomůcek pro čištění zbraně, které byly v poli částečně nahrazovány kartáčky na zuby).
63 % vojáků vyjádřilo důvěru v M9. Pro porovnání: pušce M4 (což je dnes používaná verze pušky M16) vyjádřilo důvěru 89 % vojáků.

Toto vyčíslení, jehož vypovídací hodnota má bezesporu své meze, je vhodné doplnit komentářem jednoho z amerických vojáků působících v Afghánistánu (jehož slova byla v mírných obměnách citována již v dlouhé řádce médií): "Stále se porouchávají," řekl o pistolích M9. "A co je ještě horší, střílet 9mm střelami je jako střílet paintballovými kuličkami. Do jednoho z bojovníků Al Kajdy, který se ke mně blížil, jsem musel napumpovat čtyři rány, než padl. Máme zde co dělat s fanatickými blázny, kteří chtějí pouze zemřít pro Aláha."

Zdá se, že specifické podmínky protiteroristické války přinutily tasit poboční zbraň podstatně větší počet příslušníků amerických ozbrojených sil, než jaký tak činil v minulých moderních konfliktech. A podobně jako kdysi na Filipínách se opět ukazuje, že relativně lehká celoplášťová 9mm střela nemusí mít na mimořádně motivovaného protivníka příliš velký účinek. Tyto poznatky shrnul jistý četař (sergeant) Special Forces: "Velký a pomalý projektil ráže .45 protivníka jednoduše porazí. Lehčí střela, jako třeba 9mm používaná v Berettě, to může udělat také - jenže v boji většinou vždy až po dublování (double tap), a při střetu na krátké vzdálenosti nemá střelec dost času nebo munice na vystřelení dvou ran."

Před lety zasetá nedůvěra vůči pistoli M9 nyní zkrátka naplno vyklíčila. Vojáci pro tuto zbraň rychle našli hned několik hanlivých přezdívek vyjadřujících malý smrtící účinek ("foukačka", "pistolka na hrášek") a žádají opětovné vyzbrojení vyřazenými pistolemi M1911A1. V červnu 2002 obdržel Kongres otevřený dopis od veteránů, v němž je situace s pistolemi Beretta v Afghánistánu poněkud vyděračsky přirovnávána k aféře s puškami M16 ve Vietnamu. Na scéně se dokonce objevilo i kuriózní připodobnění současné situace k tomu, kterak byly americké jednotky během první světové války vyzbrojovány problematickými francouzskými kulomety CSRG (Chauchat).

Početní příznivci ráže .45 ACP kritice pistolí Beretta nadšeně přitakávají. Občasné realistické připomínky ve smyslu, zda není něco zvláštního na tom, že drtivá většina ostatních zemí používá jako služební náboj 9 mm Luger a nemá s tím podstatnější problémy, jsou házeny přes palubu s odkazy na to, že rozšířenost neznamená automaticky kvalitu a že vyšší průbojnost nemůže dostatečně kompenzovat zastavovací účinek. Diskuze o tom je rozsáhlá, relativně zajímavá, ale celkem vzato poněkud monotónní.

A co bude dál?

Po tolikaletém testování a nemalých investicích se rozhodně nedá očekávat, že by zodpovědné kruhy amerických ozbrojených sil označily pistole M9 - které objektivně vzato jsou kvalitními moderními zbraněmi - za nevyhovující pro armádní účely. Snížená spolehlivost Berett v prašném a písčitém afghánském prostředí bude zřejmě řešena, podobně jako u dalších automatických zbraní použitých v akcích pro Al Kajdě, větším důrazem na údržbu a doplněním příslušenství pro čištění. Velkým otazníkem zůstává postup pro zvýšení účinnosti střeliva 9 mm Luger, které je unifikovanou municí NATO, proti živé síle. Jako řešení se pochopitelně nabízí změna projektilu, jenže pro vojenské náboje platí omezující mezinárodní konvence, a tak se toho nedá příliš mnoho vymýšlet. V jaké míře mezitím do služby opět nastoupí - oficiální i neoficiální cestou - staré dobré Governmenty, se neodvažuji odhadnout.

Zbývá ještě několik zajímavých otázek. Připomeňme, že jak vyplynulo z rozhovoru, který na veletrhu IWA 2002 poskytl Střeleckému magazínu Ugo Gussalli Beretta (viz SM 7/2002), vnímá firma Beretta pistoli Model 92 jako svou nejúspěšnější zbraň. Podnikne nejstarší zbrojovka na světě něco pro udržení čistého štítu "dvaadevadesátky"?

Na místě je snad také ptát se, zda se nespokojenost amerických vojáků promítne do pozice pistolí Beretta 92 na civilním trhu? Koneckonců zavedení této zbraně do výzbroje americké armády bylo a je v propagaci této pistole více než hojně využíváno.

V této souvislosti není od věci připomenout nedávnou anketu internetových stránek www.guns-info.cz, v níž byli čeští čtenáři - vzato kolem a kolem relativně nestranní uživatelé - dotazováni na zkušenosti s pistolemi Beretta 92. Z odpovědí vyplynulo, že Češi mají s "dvaadevadesátkou" velmi dobré zkušenosti a že ti, kteří si tuto zbraň pořídili, si ji zvolili především s přihlédnutím k jejím objektivně dobrým technickým a uživatelským parametrům.

Jedná se o upravený text článku otištěného ve Střeleckého magazínu 2/2003, s. 6-7.

 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· NASA
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 3 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Re: P. Doležal: Afghánské potíže s pistolemi M9 (Skóre: 1)
od Balcar v Saturday, 08. February 2003 @ 12:18:09 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nemohu si pomoci, abych zase nepřičinil nějaký rozvratnický komentář. Když jste se zeptali za starého režimu nějakého důstojníka, jak je spokojený se služební pistolí vz 52, řekl Vám většinou, že je to těžký krám, se kterým se nedá nic trefit. Když se zeptáte německého důstojníka, jak je spokojený se svojí pistolí P.1, řekne Vám nejspíše, že je to těžký krám, se kterým se nedá nic trefit. A tak nějak to bude ve všech armádách. Pokud si vzpomínám, ani Colt 1911 v prvních letech po zavedení nebyl nijak zvláště oblíben a než se naučili střílet s M 16, taky to chvíli trvalo. Nelze v té souvislosti nevzpomenout Jožky Stálina, který říkal, že dobrá věc se musí lidem vnutit....


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]

Re: P. Doležal: Afghánské potíže s pistolemi M9 (Skóre: 0)
od Nepřihlášený návštěvník v Saturday, 08. February 2003 @ 18:32:11 CET
Článek pěkný,ale...
Při vší úctě, ptát se v anketě českých čtenářů na zkušenosti s pistolemi Beretta v souvislosti s problémy ve skutečném bojovém použití je trošku od věci. Pochybuji, že kterýkoli majitel zbraně bratru za nějakých 30.000,- bude ochoten ji podrobovat nějakému "mud-testu". O testu životnosti (kolik ran v absolutním počtu vydrží) ani nemluvě.Čeští čtenáří jsou s Berettou spokojeni ,protože je to normální služební zbraň se všemi ctnostmi a nectnostmi vycházejícími z konstrukce a existují zbraně s lepším poměrem kvalita/cena.Osobně jsem potkal Berettu,které se po cca 15.000 ranách rozpadla uzamykací závora a po cca 20.000 ranách došlo k prasknutí závěru,jak popisuje pan Pazdera, ale pistole dále střílela.Pouze relativní pud sebezáchovy donutil kolegu ji dále nepoužívat.

Nebudu souhlasit s p.Balcarem o základní potřebě každého zbrojnoše si stěžovat. Je pravda, že náboji 9 Para a 7,62 Tokarev se za poslední sv. války nadělaly hromady mrtvol,ale asi tak nějak nebyl čas si u Stalingradu stěžovat na nedostatečný zastavovací účinek pistole. Existuje samozřejmě nespočet studií, ze kterých vyplývá podstatně větší tzv. porážecí účinek u ráže .45 ACP oproti ostatním rážím,vyplývá to prostě z poměru dopadové energie střely k jejímu průměru. Američané si prostě za 70 let používání ráže .45 ACP zvykli na heslo "One shot- one kill", a teď se musí víc snažit.(Slyšet mě teď nějaký serža od Rangers tč. bytem v Kábulu,dá mi přes ústa.)
Co se týče koroze,každá zbraň se prostě musí čistit a pochybuji,že američané u M9 šetří na materiálu,nebo na povrchové ochraně.A z vlastní praxe - vyřazený kartáček na zuby je na čištění zákoutí pistole ideální (doporučuji střední tvrdost a nejlépe dětský).

Pan Pazdera má pravdu, o politickém zákulisí zavedení této zbraně bylo už napsáno mnoho.
Je logické,že každý rozumný logistik u na NATO souhlasí s jednotnou pistolovou ráží ve všech armádách. Nechci být prorokem,ale asi to dopadne takto - M9 zůstane,pro potřeby speciálních jednotkek se znovu zavede nějaké stříletko v ráži .45 ACP.
Uf,to jsem se rozepsal.Díky za prostor.
Petr II
[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]

uqve ytki (Skóre: 0)
od Nepřihlášený návštěvník v Sunday, 24. April 2005 @ 14:12:20 CEST
sex machine jessica alba nude asian sex free adult galleries having sex free gay porn shower sex hot ***** adult diapers little girls nude nude black women free adult pics animal sex stories asian schoolgirls illegal porn pokemon porn porn galleries tight ***** free porn free blowjob movies sex education asian models free anime porn free sex free gay sex sex toons free nude galleries sex machines ass pics brookeburkecom in nude private voyeur amateur pics nude beach pictures girls ass nude asian nude romanian gymnastics free porn little ***** nude young girls natalie portman nude nude teen dirty sex world sex porn star free anal sex sex education teen nude free nude pictures young porn nude babes same sex marriage paris hilton nude toon sex paris hilton sex beach nude adult web sites tight ***** non nude adult buffet ***** cats amateur pics upskirt pics wife nude girl nude sex movie goth porn porn free adult video games amateur girls illegal porn nude stars anime porn old sex dog sex zoo sex adult jokes amateur curves anime sex mom sex paris hilton porn simpsons sex nude gallery hard sex hardcore sex porn video clips adult passwords adult manga girls sex vagina pics free sex clips erotic sex stories free sex gallery free adult free adult pics trish stratus nude fat porn lesbian ***** adult sites caught nude Přečíst zbytek komentáře...


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt