Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 87 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborné časopisy: Zbrojnice vojsk III. Říše
Posted on Thursday, 09. August 2001 @ 08:00:00 CEST od David_Pazdera

Články Čs. zbrojní výroba pro nacistické Německo snadno a rychle. Přesněji až příliš snadno a příliš rychle

Martin Koller: Zbrojnice vojsk III. Říše.


ATM, s. 7/2001, s. 34-36.

Od letošního roku narážím stále častěji na stíny rukopisu knihy, jejíž název bývá uváděn různě, avšak základ je vždy monumentální: „2500 zbraní v českých zemích a na Slovensku“ alias „2500 let zbraní v zemích koruny české“. Autorem je velmi svérázný badatel Martin Koller.

Naposledy se úryvek Kollerova rukopisu objevil v letošním 7. čísle armádního magazínu ATM. Tři tiskové strany (ze značné části zaplácnuté 9 fotkami) a na nich vše o využívání, výrobě, vývoji a exportu československých pěchotních, dělostřeleckých a raketových zbraní, vojenských vozidel a letadel v letech 1939-1945. A to ještě autor stihl jednu půlstranu věnovat zarámování do obecně historického rámce. Tomu říkám sebedůvěra.

Pro Kollerův styl je typické hutné propletení fakt, čísel a jednoznačných soudů. Údaj stíhá údaj, pokud se vyčísluje, tak často do jednotlivých kusů, nechybí zasvěceně působící zmínky o tajných projektech. Vtip je v tom, že neméně suverénně autor spojuje objektivní fakta s nepřesnostmi a úplnými bludy; a protože článek nemá poznámkový aparát nebo aspoň seznam pramenů, můžeme jen hádat, do které škatulky co patří.

Někde nesmysl od serióznosti poznáte snadno. Letem světem: V koncernu Waffen – Union SKODA – BRÜNN GmbH se samozřejmě nesešla Škodovka s Českou zbrojovkou, nýbrž s někdejší Československou zbrojovkou alias od roku 1939 Zbrojovkou Brno. V Hrádku n. Nisou si pobočku zřídila firma Spreewerk, nikoli Spreenwerk. Pistolí M 27(t) se pokud vím Němcům dodalo poněkud víc než 420 000 kusů; a v české literatuře už bylo zdokumentováno, že verze s tlumičem si v Ardenách prostě zastřílet nemohla. Pistole vz. 38 se do německé výzbroje dostala pod označením 39(t). Pistole P.38 se v Uherském Brodě nikdy nevyráběly.

Pak jsou tu zapeklitější kvízy. Příklad: U karabin vz. 33 – ve skutečnosti 33/40 – pro horskou pěchotu by nebylo od věci brát v úvahu, že v literatuře se objevila dvě mírně odlišná vyčíslení celkové produkce: 131 403 kusů v knize České zbraně a střelivo (Praha, RADIX 1995), avšak také 131 503 ve Střeleckém magazínu č. 7/1997 (článek „Československá krátká puška vzor 33 a německá puška vzor 33/40“ Dr. Dolínka na s. 6-8), přičemž druhý údaj je podložený představením produkce po letech. Já pravdu neznám, ale když už to chce někdo uvádět přesně…

A kam se propána poděla výroba německé „pěšárny“ - když už nic jiného, tak alespoň K 98k a M.G. 34? Možná je to v rukopisu knihy někde dál, neboť ATM nám předkládá jen „zkrácený výtah“.

M. Koller nám zkrátka s mapováním vývoje a výroby pěchotních zbraní v Protektorátu Čechy a Morava příliš nepomohl; naopak do věci vnesl docela obstojný zmatek. Nám nezbývá než konstatovat, že zatím nejlepším shrnutím této problematiky i nadále zůstává příslušná pasáž studie V. Karlického ve sborníku Studie o technice v českých zemích (Praha, NTM 1995), o níž jsme před časem informovali. Podobně zaměřená kapitolka stejného autora v knize České zbraně a střelivo, z níž Koller evidentně v hojné míře opisoval, obsahuje přece jen nějaké ty chybičky.

 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· KDE
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt