Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 83 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: Čs. samopaly potřetí, tentokrát na internetu
Posted on Wednesday, 15. August 2001 @ 08:00:00 CEST od David_Pazdera

Články Unikátní knihu vzpomínek našeho předního konstruktéra J. Čermáka má každý vážný zájemce o moderní dějiny čs. zbrojní techniky už dávno na polici v knihovně. Pro ty ostatní alespoň krátká ukázka na internetu

V popisu samopalu ČZ 247, který jsem na G-I stránky před časem umístil, jsem o této zbrani hovořil jako o celkem konvenční konstrukci s progresivním prvkem v podobě otočné objímky zásobníku (přesněji celého pouzdra zbraně).

Více jsem o věci nepřemýšlel, neboť je to oblast, kterou až na výjimky přenechávám kolegovi Janu Skramoušskému. Až dnes jsem náhodou padl na ukázku z knihy Jiřího Čermáka "Čtyřicet let konstruktérem zbraní". Tuhle skvělou vzpomínkovou práci autora samopalu vz. 58 a spousty dalších zbraní samozřejmě vlastním; nechal jsem si ji koupit hned na IDETu před dvěma roky, kde byla poprvé představena. Bohužel jsem tam nebyl, takže jsem si svůj výtisk nemohl nechat podepsat.

Ale k věci: na internetu se z této knihy nachází relativně dlouhá ukázka, v níž je řeč i o vývoji samopalu ČZ 247. Kromě otočné objímky je zde jako pozoruhodná novinka uvedeno řešení samočinné pojistky zabraňující odskočení závěru při prudkém nárazu zbraně. Doslova je zde uvedeno:

"Obě nové zbraně ČZ 147 a ČZ 247 byly, jak jsem již uvedl, odvozeny od staršího Myškova samopalu vz. 38 a je to patrné i na jejich vzhledu a charakteru. Do konstrukce posledně jmenovaných zbraní přinesl F. Myška originální novinku, tj. samočinnou pojistku proti odskočení závěru při nárazu na pažbu, např. při pádu, kdy hmotný závěr může setrvačností zaklouznout až za náboj v zásobníku, avšak nikoli až za záchyt závěru a následně jej nekontrolovatelně odpálit. Tento nedostatek zbraní používaných ve 2. světové válce vedl k nejednomu neštěstí. Činnost Myškovy samočinné pojistky je založena na zvětšeném vyčnívání náboje z nábojové komory. Není-li v komoře náboj, odpružená napínací klika zaskočí do pouzdra a závěr je blokován. Je-li náboj v komoře, závěr nedojde zcela do přední polohy (úvrati) a napínací klika nemůže do vybrání pouzdra zaskočit."

Jako drb je možné uvést, že o dějinách zbrojní výroby v České zbrojovce ve Strakonicích připravuje již několik let knihu výše zmíněný J. Skramoušský (mj. autor textů na skvělé výstavě Československé pistole a samopaly, o které jsme tu nedávno informovali). Četl jsem pár úryvků a musím konstatovat, že je na co se těšit.

 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· KDE
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt