Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 76 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Výstava ''Skončeno a podepsáno''
Posted on Tuesday, 06. May 2003 @ 13:00:00 CEST od David_Pazdera

Články Naši čtenáři obvykle souběžně sledují taktéž hoba stránky, takže již vědí, že se před krátkým časem na trhu objevila kniha Zdeňka Roučky "Skončeno a podepsáno. Drama Pražského povstání". Tato kniha se pak stala základem pozoruhodné výstavy, jejíž vernisáž proběhla včera odpoledne.

Výstava nese název "Skončeno a podepsáno. Drama Pražského povstání ve fotografii" a záštitu nad ní převzali předseda senátu Parlamentu ČR a ministr vnitra ČR. Její realizace se institucionálně ujal Státní ústřední archiv v Praze a Vojenský historický ústav tamtéž, autorsky ji zajišťoval tým ve složení PhDr. Emilie Benešová, Mgr. Tomáš Jakl a Zdeněk Roučka. Hlavní část expozice je umístěna v archivním areálu na Chodovci, malá část se nachází v Jindřišské věži v Jindřišské ulici (údajně jen fotografie k 5. květnu).

Vernisáž byla naplánována na 5. 5. 2003 v 17.00, její zahájení se o pár minut zpozdilo. Se zdravicemi postupně vystoupili zástupci patronů (za Petra Pitharta Jan Ruml, za ministra vnitra pro mě neznámý náměstek, jehož jméno jsem navíc obratem zapomněl) a také zástupce pana prezidenta republiky (šéf VKPR). Proslovy to byly zajímavé, velmi vlastenecké a trochu patetické. Přítomným bylo např. říkáno, že jde o přelomovou událost v interpretaci Květnových událostí, že se Češi nemají za co stydět, že by se nemělo zapomínat na české policisty a četníky a vládní vojsko; a taky že pan prezident Václav Klaus problematiku odboje dlouhodobě sleduje a odbojářů si velmi váží, což dal už mnohokrát najevo.

Pan Roučka pak ve stručnosti popsal genezi knihy, jejíž počátek sahá - pokud to nepletu - do podzimu 2001, kdy svůj záměr vyslovil během restauračního posezení s Jaroslavem Čvančarou. Autor knihy (tu bylo mimochodem na vernisáži možné zakoupit s pronikavou slevou a pan Roučka ji ochotně podepisoval) a spoluautor výstavy výslovně upozornil zejména na protokol České národní rady z 8. května 1945, z něhož vyplývá, že v Pražském povstání zvítězili čeští bojovníci, aniž by tím ovšem byla snižována úloha sovětských a amerických sil. Pan Roučka se nakonec vyjádřil zhruba tak, že pokud nám bude před fotkami nevolno a budeme cítit mrazení v zádech, výstava splnila svůj účel.

Poté byla zahájena prohlídka expozice, kde samozřejmě zpočátku nebylo hnutí. Vernisáže se totiž zúčastnilo opravdu požehnaně lidí, včetně různých známých osobností - za všechny jmenuje např. zmíněného J. Čvančaru či Stanislava Auského (v parádní uniformě). K tomu si připočtěte početné zástupce médií.

Výstava je sestavena z výběru fotografií použitých rovněž v knize, jsou zde i různé dokumenty, tiskoviny, uniformy, zbraně, video. Zkrátka hezká moderní expozice, navíc důsledně česko-anglická. Zpočátku jsem poněkud skepticky nahlížel na zvětšení fotografií do místy opravdu velkých formátů. Jeden z autorů výstavy Tomáš Jakl mi však sdělil, že snímky byly zvětšovány digitální cestou a čištěny, takže jsou kvalitnější (ostřejší, čistější, prokreslenější, prostě lepší) než originály či než snímky v knize. Porovnání s knihou jsem mohl učinit na místě - a je to pravda! O věci jsem se bavil také s panem Galandauerem, který podobně laděnou výstavu pořádal v roce 1964 a mnoho snímků zná. I on mi potvrdil zvýšenou kvalitu fotografií na výstavě v porovnání s originály. Inu, pokrok.

Ještě můžu zmínit, že do expozice byl vybrán menší počet těch opravdu drsných snímků (tzv. střeva), takže by ji mohly bez větší újmy absolvovat i slabší povahy - což nelze s plnou zodpovědností říci o knize.

Trochu jiné kafe je určité zploštění interpretace událostí, ke kterému na výstavě v porovnání s knihou nevyhnutelně došlo. Hlavní dojem zde totiž udávaly popisky, které skutečně nelze považovat za příliš objektivní komentář (v knize to bohatě vyvažuje úvodní textová část, z níž se na výstavě ocitly jen výňatky na velkých tabulích, které se obvykle příliš podrobně nečtou). Jeden z mých známých, který je profesionální historik, to nesl dost těžce; ale drtivá většina návštěvníků, z nichž někteří vypadali, že u toho minimálně jako děti byli, neměla námitek. To už se ale možná dostáváme k otázce výkladu některých klíčových okamžiků našich dějin, u kterých se asi zcela nezaujatého výkladu nedočkáme nikdy - přičemž není jisté, zda by o něj někdo stál.

Výstava "Skončeno a podepsáno" by měla trvat do 6. června 2003 a je otevřena denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

 

 
Příbuzné odkazy
· KDE
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 1
Hlasů: 1


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Re: Výstava ''Skončeno a podepsáno'' (Skóre: 1)
od Jan_Tetřev v Tuesday, 06. May 2003 @ 15:45:22 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.guns-info.cz
Než jsem četl Davidův článek, stačil jsem vidět už dva televizní šoty, takže výstava má nepochybně dobrou propagaci.
Jen mne mrzí, že na zahájení byl pozván takový pacholek jako Petr Pithart, resp. jeho kumpán Ruml. Tihle pánové, kteří nadbíhají landsměnšaftu, by mi u toho dvakrát nevoněli, takže stačilo, že u toho byl jen jeden z nich.

Moc mne zaujala pasáž o čištění snímků a moderní technice. Skenery dovedou leccos a když je u nich dobrá obsluha, tak i kouzla.
My jsme v poslední době zvětšovali řadu dobových černobílých snímků na barevné kopírce v režimu barevně. Vznikly vynikající zvětšeniny, které používáme do našich muzejních výstav. Zvětšení tomu neubližuje. Sláva technice, když nám takhle slouží!


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]

ebopoahhyoo htazapmbmt (Skóre: 0)
od Nepřihlášený návštěvník v Sunday, 24. April 2005 @ 14:07:34 CEST
half life phentermine buy phentermine cod buy cheap phentermine phentermine banner phentermine online buy cheap phentermine no prescription phentermine time released phentermine weight loss phentermine cheapest phentermine pills cheap 37 5 phentermine cheapest phentermine cheapest phentermine cheapest phentermine extra cheap phentermine cheapest phentermine online phentermine overnight phentermine blue phentermine cod overnight overnight phentermine phentermine 375mg cheap phentermine overnight cod phentermine phentermine for sale cheap phentermine phentermine 30 mg phentermine and pregnancy order phentermine online phentermine banner phentermine and methamphetamine cheap phentermine online phentermine prescription cheap phentermine cheap phentermine overnight phentermine cyber pharmacy phentermine phentermine sale phentermine florida buy phentermine phentermine prices phentermine online phentermine discount phentermine on sale cheapest phentermine information phentermine phentermine no prescription cheap phentermine phentermine no prescription phentermine information herbal phentermine compare phentermine price phentermine cod phentermine online phentermine cheapest phentermine 37 5mg online phentermine phentermine online cheap diet pills phentermine 375 how does phentermine work herbal phentermine phentermine florida long term side effects of phentermine phentermine ingredients cheap phentermine buy cheap phentermine online phentermine 375 buy phentermine cod time released phentermine phenterm

Přečíst zbytek komentáře...


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt