Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 69 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborná literatura: Katalog ''Lovecké zbraně z expozic Loveckého zámku Ohrada''
Posted on Tuesday, 29. July 2003 @ 16:30:00 CEST od David_Pazdera

Články Národní zemědělské muzeum v Praze vydalo zajímavý katalog, chce vydat i další, ale chybějí mu peníze. Najde se někdo, kdo pomůže?

Mnoha našim čtenářům jistě dobře známá unikátní expozice loveckých palných zbraní na Loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou se stala předmětem katalogu, který v roce 2002 za finančního přispění Ministerstva zemědělství ČR a GŘ Lesy ČR Hradec Králové vydalo Národní zemědělské muzeum Praha. Autorem textu 80stránkové brožury je Václav Kasal, fotografie jsou dílem Josefa Hapatyky z Bechyně.

Textová část začíná krátkým úvodem o původu sbírek, pokračuje stručným přehledem historie lovu a končí kapitolkou o základním dělení palných zbraní, v níž se bohužel autor dopustil celé řady nepřesností i vyslovených pochybení. Nicméně kvůli těmto pasážím si katalog bezpochyby nikdo pořizovat nebude; podstatné je, jak vypadá obrazová část. A tady lze konstatovat, že početné barevné snímky, které jednotlivé exempláře představují v celkových pohledech i v důležitých detailech, každého milovníka starých zbraní jistě nadchnou. V podstatě vyčerpávající je i připojený popis, který ovšem neopouští půdu prostého konstatování technických dat, signování, zdobení či markantů. Právě v tom vidím největší slabinu jinak sympatické publikace: autor textu se totiž důsledně vyhýbá pokusům o dataci, stejně jako sdělování údajů o výrobcích či případně o známých skutečnostech o osudech jednotlivých zbraní (kdo je objednal, kdy se dostaly na Ohradu atd.). Výsledkem je kvalitní obrazový přehled, k němuž si ale čtenář musí další potřebné informace dohledávat v jiné literatuře.

Obrazová část je zakončena přílohou, v níž je připomenut vývoj zámků a názvosloví loveckých zbraní. Nechybí ani stručný přehled použité literatury a také závěrečné slovo, v němž se V. Kasal zmiňuje o cenných kolekcích zbraní z děl významných českých puškařů ve sbírkách Loveckého zámku Ohrada, které z důvodu nedostatku finančních prostředků nemohly být v katalogu představeny.

V této souvislosti je vhodné připomenout, že Národní zemědělské muzeum hodlá v nastoupeném trendu vydávání katalogů ke svým cenným sbírkám pokračovat. Na řadě jsou nyní chladné a střelné lovecké zbraně a případně i další předměty související s loveckou tematikou a také medaile a odznaky ze sbírek NZM. V případě těchto publikací ovšem vystaly právě potíže se získáním nezbytných finančních prostředků. Pokud by snad někdo z našich čtenářů chtěl a mohl Národnímu zemědělskému muzeu při realizaci tohoto zajímavého projektu finančně pomoci (je tu možnost reklamní inzerce v katalozích), může se na NZM obrátit mj. prostřednictvím redakce Střeleckého magazínu.

Psáno pro SM.

 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt