Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 66 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Bulharský BREN v ráži 8 x 56R!
Posted on Wednesday, 29. August 2001 @ 08:00:00 CEST od David_Pazdera

Články Nejsem tesař, ani mistr, a přece jsem se celkem obstojně utnul

Kulomety BREN patří k tématům, které tak trochu neskromně považuji za svou parketu. A to i za situace, kdy ve výzkumu vývoje, výroby a používání těchto zbraní bylo v našich končinách uděláno zatím jen nemnoho práce.

Syslovat do zásuvky s tím, že za pár, možná že dokonce za pár desítek let toho bude pohromadě dost na nějaký slušný článek nebo dá-li Pánbu knihu, baví jen málokoho. Navíc jsem kromě dalšího uvázán psát povinné penzum článků pro Střelecký magazín, takže když se svého času sešla zdánlivě vhodná konstelace, směle jsem se popral s tématem kulometů BREN vyráběných v Brně na počátku druhé světové války pro Bulharsko.

Byl z toho třídílný článek, který vyšel v SM 9-11/1999 a už v době vzniku mi působil řadu problémů. První díl byla nevydařená patlanice různých dohadů o všem možném a jen málo o kulometech. Další dvě pokračování jsem až do včerejška, resp. dneška považoval za celkem zdařilé.

Ale ouha! Včera mi v telefonickém rozhovoru Daniel Řehák z České Třebové sdělil, že jeden jeho známý má k dispozici zbrojovácký výkres bulharského kulometu BREN, podle kterého nebyla tato zbraň komorována na náboj 8 x 50 R (čili vz. 93 Mannlicher), jak jsem ve svém článku více než důrazně uváděl, nýbrž na jeho prodlouženou variantu 8 x 56R. Vtip je prý v tom, že kratší náboj Mannlicher se do komory na delší náboj bez problémů vejde (což nyní můžeme potvrdit; dokonce není vyloučeno, že nábojem 8 x 50R lze ze zbraní na náboj 8 x 56R bez výraznějších problémů střílet).

Věc jsme prodiskutovali v redakci SM s Janem Skramoušským, který dnes znovu prozkoumal řez kulometu v depozitáři zbraní Historického ústavu Armády ČR. Závěr: Dankův známý měl pravdu. Bulharský BREN, tedy minimálně řez ze sbírek HÚ AČR, ale nejspíš úplně všechny vyrobené zbraně, je skutečně v ráži 8 x 56R.

Brouzdal jsem v této souvislosti chvíli na internetu a nalezl jsem tam další potvrzení této informace. Jeden z nejzajímavějších textů o bulharské výzbroji, byť primárně o puškách, naleznete zde. Podle něj mimochodem Bulhaři používali kulomety BREN pod vzorovým označením M39.

Mně nezbývá, než se prozatím alespoň touto cestou omluvit všem, které jsem svým článkem uvedl v omyl. Vím, že vzhledem k zatím jen omezené návštěvnosti G-I stránek bude mít toto gesto minimální dopad, a hodlám proto věc v budoucnu vyřešit obsáhlejším materiálem na stránkách SM; jenže momentálně mám pro změnu přístup k tolika podkladům, že se příprava článku nejspíš hezky protáhne. Jen pro představu komplikovanosti situace dodávám, že čs. firmy do Bulharska ve 30. letech dodávaly i náboje 8 x 50R, což byl jeden z důvodu mého zmatení.

 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt