Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 84 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Zbrojovka Brno - high quality firearms since 1918?
Posted on Friday, 07. November 2003 @ 00:00:00 CET od David_Pazdera

Články Po roce 1989 se do našich končin vrátila tradice uvádět ve firemních materiálech, jak dlouho dotyčný subjekt v branži působí. Někdy je toto časové vymezení úctyhodné, někdy docela legrační, někdy hodně sporné. A jak je to se Zbrojovkou Brno?

Ponechejme teď stranou nepřehledné vzájemné vazby jednotlivých společností, které momentálně nesou jméno Zbrojovka Brno, a uveďme, že v aktuálním, anglicky psaném katalogu zbraní značky ZB je tradice firmy vymezena větou:

"HIGH QUALITY FIREARMS SINCE 1918."

To je ovšem dosti odvážné tvrzení, k němuž je třeba uvést hned několik upřesňujících poznámek.

Základ Zbrojovky Brno (připomeňme, že tento název byl zaveden ve druhé polovině roku 1939 vyškrtnutím tehdy "politicky nekorektního" slova Československá, což mimochodem umožňovalo jednouchou úpravu stávajících firemních materiálů) tvořily dělostřelecké dílny vybudované v letech 1916-1918 v Brně-Zábrdovicích. Jejich název K. u. k. Waffenhauptfabrik - Filiale in Brünn napovídal, šlo o pobočku vídeňského Arsenalu. Takže Zbrojovka Brno by mohla klidně mohla psát since 1916, či realističtěji 1917 (tohoto roku se do Zábrdovic přestěhovalo vybavení bývalých dílen 4. pluku polního dělostřelectva z Nové ulice) - ovšem bez zmínky o ručních palných zbraních, neboť ty se tu nevyráběly, ani neopravovaly.

V listopadu 1918 převzal dělostřelecké dílny Národní výbor v Brně. Poté figurovaly pod různými názvy, nejčastěji se objevuje jméno Státní, popř. Československá zbrojovka a strojírna v Brně. Ve druhé polovině roku 1918 se tu mnoho neudělalo, rozhodně se nevyráběly ruční palné zbraně. Ostatně nebylo dost dobře na čem. Nejvyšší kontrolní a účetní úřad tehdejší činnost brněnského závodu charakterizoval: "Výroba továrny omezovala se na menší opravy vojenského nářadí, různé práce kovářské a soustružnické pro vlastní potřebu, jakož i menší dodávky z oboru železničního." Since 1918 tedy přichází v úvahu, jen kdybychom se bavili o "československých" kořenech Zbrojovky Brno; na firearms, natož pak high quality, můžeme klidně zapomenout.

20. ledna 1919 byla zřízena Československá státní zbrojovka, která zpočátku fungovala jako opravárenský státní podnik, přilepšující si různými mírovými výrobními programy. Od jara 1919 se v Zábrdovicích začalo s opravami opakovaček Mannlicher a kulometů Schwarzlose a pro tyto zbraně se začaly rovněž vyrábět některé náhradní součástky (závěry, hlavně, pažby). Objem oprav provedených v roce 1919 nebyl nijak závratný, zpráva NKÚÚ uvádí 10.100 pušek vz. 95, počet opravených kulometů není specifikován. Since 1919? Nu, opravdu vážný důvod by se našel: ve druhé polovině roku 1919 bylo rozhodnuto zřídit v Československé státní zbrojovce československou puškárnu, tedy továrnu na výrobu vojenských opakovaček. Původně byla žhavým kandidátem na dodávku potřebného strojového zařízení štýrská zbrojovka, jenže nakonec v rozhodující chvíli nepodala závaznou nabídku, a tak se nakupovalo od firmy Mauser.

Stroje - a také velký objem polotovarů opakovaček - začaly z Německa přicházet až na jaře 1920. Vedle puškárny se začala budovat i pistolárna - obě v nově získané budově na Nové ulici, tedy nikoli v Zábrdovicích. Since 1920? Puška Mauser se nevyrobila ani jedna, pistolí Nickl pár kousků po armádní testy. Opravovaly se mannlicherovky, víc než 55 tisíc kusů.

V roce 1921 se v Brně pomalu a nejistě rozjela výroba pistolí Nickl, budoucích pistolí vz. 22, vyrobilo se, s využitím dílů existujících zbraní, 5000 krátkých pušek Mannlicher vz. 95 pro četnictvo a také prvních 460 kusů loveckých kulovnic - podle všeho systému Mannlicher. Poslední položka dává docela průkazný důvod uvést do katalogu loveckých zbraní ZB since 1921. Že jsou ale dnes Zbrojovkou Brno nabízeny opakovací kulovnice Mauser? Dobrá, tak to musíme ještě o trochu vpřed: V roce 1922 pokračovala výroba pistolí Nickl, zhotovovaly se zkrácené pušky Mannlicher vz. 95 pro finanční stráž a za využití dílů získaných z Německa byly zhotoveny první brněnské mauserovky. Kompletně vlastní výroba opakovaček Mauser začala od léta roku 1923. A už toho nechejme.

Pro dnešního zákazníka je takové rýpání v minulosti samozřejmě zhola zbytečné a Zbrojovku Brno případné upřesnění nepodstatného data v propagačním materiálu - které jiné ale zvolit? - samozřejmě nevyvede z ekonomických potíží. Pro zájemce o hlubší poznání dějin zbrojní techniky může být ovšem podobné zamyšlení docela zajímavé, neboť v porovnání s komplikovanými a zdlouhavými začátky brněnského zbrojního podniku ještě víc vynikne pozdější vzestup tohoto závodu mezi nejvýznamnější světové výrobce ručních palných zbraní a kulometů. Jev pozoruhodný a pro někoho snad i inspirativní.

 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.28
Hlasů: 7


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt