Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 62 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Lidé kolem zbraní: Zapomenuté výročí
Posted on Tuesday, 30. December 2003 @ 14:00:00 CET od Jan_Tetřev

Články Letos uplynulo 120 let od narození jedné z nejvýznamnějších osobností moderní české politiky, ale také významného českého konstruktéra.


Základní data ze života Járy Cimrmana dnes již zná každý školák, takže si jen dovoluji pozvati ctihodné dámy a pány na stránky http://www.cimrman.at/, na nichž jsem se nedávno královsky bavil.

Škoda ovšem je, že pánové, kteří tyto nepochybně hodnotné stránky vytvářeli, zcela pominuli Cimrmanovy aktivity na poli zbraní a munice. Namátkou připomeňme Cimrmanovu ekologicky motivovanou kampaň za nahrazení černého dýmavého prachu prachem bezdýmným z roku 1901. Jako zaměstnanec obchodu zbraněmi a municí firmy Nik.Szailer und Sohn ve Vídni jistý čas prodával myslivcům výhradně bezdýmný prach, byť požadovali prach černý. Mělo to za následek nejen výrazný nárůst prodeje nových zbraní (bohužel u konkurence), ale také urychlený návrat génia do Čech.

U Cimrmanů to vůbec se zbraněmi nebylo jednoduché, ačkoli Leopold Cimrman, Járův otec, byl vášnivým nimrodem. Lovil se skupinou konzervativních podnikatelů, kteří vyznávali přednosti zbraní s kolíčkovými náboji systému Lefaucheux a odmítali zbraně s centrálním zápalem.
Jednou s sebou vzal na hon svoji dospívající dceru Luisu, která trpěla malou psychickou poruchou. Vše kolem ní muselo být symetrické, vyvážené. Když prostírala, dávala ke každému talíři dvě vidličky, dva nože, dvě lžíce. Z každé strany talíře jednu. Jednou byla přistižena, jak ve vídeňském Belvederu otlouká barokní plastiku, aby dosáhla kýžené symetrie a potkala-li jednonohého či jednorukého invalidu, žádala jej, aby si v zájmu symetrie nechal amputovat i druhou končetinu.
V loveckém srubu, kde se účastníci honu připravovali, dostala se Luisa k zásobě nábojů a zde, vybavena kleštičkami na uskřípávání tvrdých nehtů, vytahala z nábojnic všechny kolíčky. Od té doby již Cimrmanovi zvěřinu pouze nakupovali.
Luisa nakonec skončila v ústavu choromyslných, když se nemohla smířit s nepatrnou asymetrií svého poprsí. Pravidelně se totiž od cizích pánů dožadovala ujištění, že levé ňadro již dorůstá...

Naposled Cimrman přišel do styku se zbraněmi v roce 1906. Ke čtyřicátému výročí bitvy u Hradce Králové hodlal zinscenovat největší živý obraz v dějinách, nazvaný "Bitva u Hradce Králové". Pozval spolky vojenských veteránů, za zemřelé účastníky bitvy měly přijít jejich rodiny a za ty bezdětné by přišli Sokolové. Pruskou armádu organizovala kněžna Wilhelmina von Moltke. Uniformy se šily v rodinách veteránů celou zimu 1905-1906, čímž selský lid zanedbával draní peří, které následně nebývale podražilo.
O akci se ovšem dozvěděl také ing.Karel Krnka, syn Sylvestra Krnky, konstruktéra, jenž nabízel Rakousku zadovky již dlouho před osudnou bitvou. Přesvědčil Cimrmana, že živý obraz by se měl přejmenovat na "Jak jsme mohli vyhrát bitvu u Hradce Králové". Cimrman zpočátku souhlasil, ale jen s tou podmínkou, že vše se bude na naší straně připravovat tajně, aby Prusové vůbec přišli. Karel Krnka nenechal nic náhodě. Odejel do Ruska a na Cimrmanovo jméno i účet zakoupil něco méně než dvě stě tisíc zadovek, zavedených kdysi jeho otcem v ruské armádě. Cimrman přehlédl i několik vagonů bajonetů, které přijely po širokorozchodné železnici na rakouské hranice, ale když mu přišel ze Lvova telegram, že se má dostavit k převzetí dvaceti milionů nábojů, pochopil Krnkův úmysl a ukryl se před věřiteli jako tavič v Poldině huti na Kladně, neboť zde hodlal získat sponzorskou podporu k realizaci živého obrazu "Bitva na Moravském poli".

 

 
Příbuzné odkazy
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4
Hlasů: 1


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Re: Zapomenuté výroí (Skóre: 1)
od christopher9yy v Sunday, 14. October 2012 @ 19:27:13 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
chatbabe chatbabe.be chatbabe.be flirtmee.nl chatbabe.be flirtmee.nl chatbabe flirtmee.nl flirtmee.nl chatbabe.be chatbabe flirtmee.nl flirtmee flirtmee chatbabe


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]

Re: Zapomenuté výroí (Skóre: 1)
od christopher9yy v Sunday, 11. November 2012 @ 19:42:04 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
islive webcams islive.be cams islive islive.be islive cams islive islive islive.be islive islive cams islive cams islive islive islive islive


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt