Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 80 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Na stezkách krále Šumavy
Posted on Monday, 17. May 2004 @ 14:53:50 CEST od Jan_Tetřev

Články Již jen do 23.května můžete v Klatovech shlédnout zajímavou výstavu o pašerácích, finanční stráži...

Text o výstavě nám poslal Jan Jirák z klatovského muzea.
Výstava "Na stezkách krále Šumavy" si klade za cíl přiblížit návštěvníkům historii ostrahy hranice státu. Zaměřuje se hlavně na období let 1918 - 1948, tedy na dobu, kdy hlavní tíha této náročné služby ležela na bedrech příslušníků Československé finanční stráže (dále jen FS). Historie tohoto sboru je poměrně neznámá, i když obsahuje spoustu zajímavých kapitol.
Příslušníci FS stáli vždy v první linii obrany státu. Výstava má ukázat nejen boj s pašeráky, jenž byl jejich hlavním úkolem. V expozici nebude samozřejmě chybět ani pohled z "druhé strany barikády". Na základě soudních protokolů a dalších úředních listin, ale i lidových pověstí, budou představeny zajímavé příběhy pašeráků, které vešly do dějin a dodnes se vypráví po Šumavě.
Ve vitrínách budou ukázky vývoje výstroje a výzbroje příslušníků FS, stejně tak ukázka vybavení pašeráků, včetně přehledu hlavního pašovaného zboží, které směřovalo přes hranici oběma směry.
Dále zde bude připomenuta účast FS na obraně republiky na konci třicátých let. Tehdy se stala významnou součástí tzv. SOS jednotek, které měly zadržet první útok nepřítele a stály na samé státní hranici. Vzpomenuty zde budou i oběti příslušníků FS v boji se zfanatizovanými příslušníky Freikops. Výstava bude sledovat i osudy těchto mužů za 2. světové války a zmíníme jejich podíl na domácím odboji proti okupantům. Stejně tak návrat FS k ostraze hranice v roce 1945, kdy sváděla boj s banderovci a Werwolfy.
V poslední části výstavy bude znázorněn přechod ostrahy hranice na SNB, jako politicky spolehlivější útvar státní moci, zrušení FS a uzavření hranice drátěnými ploty pod el. proudem. Důsledkem toho skončila i éra klasických pašeráků, jelikož hranice se stala běžným způsobem nepřekročitelná. Opomenuta nezůstane ani účast bývalých příslušníků FS ve třetím odboji.
Zároveň je připravena k vydání publikace autora výstavy Jana Jiráka, která nese stejný název - "Na stezkách krále Šumavy". Čtenář v ní najde popis historie ostrahy hranice a vybírání hraničních poplatků už od zárodků mezinárodního obchodu, který se dotýkal našeho území, tj. obchodu mezi Kelty a Římany, až do zrušení FS v roce 1948. Nebudou chybět ani různé pašerácké historky. Publikace obsahuje množství unikátních fotografií a dokumentů, které se ostrahy hranice a pašeráků týkají.

A teď pár obrázků z výstavy:

 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 5
Hlasů: 2


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt