Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 96 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Historie: Historie Mauserovky pušky – 2. část
Posted on Wednesday, 30. June 2004 @ 06:00:00 CEST od David_Pazdera

Články Dokončení textu začatého zde a původně otištěného v dubnu 1930 ve 4. čísle VII. ročníku Vojensko-technických zpráv.

Roku 1898 přišla pověstná puška vz. 98 a karabina stejné konstrukce, obě s bodáky. Po deseti letech byla karabina změněna – prodloužena – takže byla spíše zkrácenou puškou. Jako kar. 08 byla vyráběna v erfurtském arsenálu a spolu s Gew. 98 tvořila výzbroj německé pěchoty. Vzory 1895, 96, 1900, 03 a 07, vytvořené Mauserovými závody, byly vyráběny pro cizinu, soutěžíce část s Manlicherovkami, při čemž docházelo ke kuriositě, že konstrukce Mannlicherovy byly vyráběny v Německu a naopak: tak Mauserův vzor 07 vyráběla rakouská zbrojovka ve Steyeru [!] pro Mexiko.

Přes rozličnost ráží pušky, vyráběné pro cizinu, měly možnost vyměnitelnosti, takže když vypukla válka, byly pušky ze zabavených dodávek do ciziny poměrně jednoduše adaptovány na armádní německý typ 98, neboť závěr byl stejný, dno nábojnice také, takže se měnila jen hlaveň a upravovalo pouzdro (vzhledem k různé délce nábojnic). U německé armádní pušky nebylo za války podstatných změn kromě drobných úprav hledí. Tak některé pušky byly vybaveny svíticím hledím. Konečně bylo různě připevňováno teleskopické hledí a příslušná k němu muška. které z těchto pušek měly zásobníky na 20 ran, nasazené do normální schránky.

Za války přirozeně nepostačovaly Mauserovky závody v Oberndorfu a Deutsche Šerme und Munitionsfabriken v Berlíně vyráběti potřebné množství pušek a karabin. Byla tedy výroba zadána též soukromým podnikům, jako C. G. Harvel, V. Chr. Schilling, Simson u. Co., J. P. Sauer u. S., Loewe. Kromě toho vyráběly a na opravách pracovaly arsenály v Gdánsku, Erfurtě, Ambergu a Špandavě.

Objevení se britských tanků na západní frontě vyvolalo potřebu zvláštní protitankové zbraně pěchotní. Mauserova puška vz. 1918 ráže 13 mm byla výsledkem rozsáhlých pokusů, pokud se týče střeliva a konstrukce zbraně. Střela měla počáteční rychlost přes 520 m/vt., v měděném plášti měla jádro z tvrdé oceli zalité v olovu, které jednak působilo při pronikání jádra do pancíře jako mazadlo. Puška vážila 13,5 kg, byla dlouhá 170 cm a střílela z dvojnožky. Rozsah hledí od 100-500 m. Při nedostatku pušek sáhly za války Němci k užití ukořistěných pušek francouzských, ruských a belgických, pro něž adaptovali německé bodáky. Koncem války se tohoto materiálu užívalo i na frontě s ukořistěnou municí, která byla kromě toho v Německu vyráběna. Německé bodáky k puškám byly několika typů a různé délky od 20-50 cm. Autor vysvětluje, že pověstné bodáky s pilkami nebyly určeny pro bodákový útok, nýbrž pro pionýrské práce a také podle toho v malém počtu přidělovány. Toto vysvětlování potvrzuje též skutečnost, že při nedostatku normálních bodáků byly v zbrojních skladech zuby pilkových bodáků ubroušeny, aby mohly býti užity pro běžnou potřebu.

V celku německá armáda užívala za války 38 vzorů pušek, z nichž 34 byly Mauserovky různých vzorů, 3 francouzské, 1 ruská. Z Mauserovek byly 2 belgické, ostatní německé, 8 z nich pro přesnou střelbu (sniping), dvě k střelbě granáty. Ke všem těmto typům byly střely toliko dvojí ráže: staré – 11 mm, užívané od 1871-1887, nové 8 mm (7,9) s výjimkou protitankové průbojné střely 13 mm.

Konec

 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· NASA
· SETI Institute
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt