Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 86 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborné časopisy: Střelecký magazín 11/2004
Posted on Tuesday, 02. November 2004 @ 21:29:14 CET od Jan_Tetřev

Články Vyšlo jedenácté číslo Střeleckého magazínu.

Na titulní straně jsou pistole CZ 75 SP-01 a SP-01 Tactical. Obrázek je z Q studia v Uherském Brodě.
Ostatně k těmto pistolím se vztahují i obrázky na druhé straně obálky a rozsáhlý první článek tohoto čísla.

Pistole CZ 75 SP-01 a SP-01 Tactical

V ČZ Uherský brod se narodil další člen veliké rodiny pětasedmdesátek, tentokrát velký služební model, který by se rád zařadil do kategorie útočných pistolí. Zbraň si vyzkoušel a byl s ní moc spokojen Martin Helebrant.

60.výročí CNIITOČMAŠ

Článek k narozeninám ruského konstruktérského a vývojového pracoviště si všímá nejen jeho dějin a toho, jak se dopracoval k dnešnímu šílenému názvu, ale především přináší přehled toho, co se zde za těch 60 let stačilo vyvinout a vylíhnout. Tři strany.

Laserové "nastřelovače" LaserLyte

Chcete nastřelovat svoji zbraň kdykoli a kdekoli? Pak by tu bylo něco pro vás. Jedna strana.

Pistole APS .22 short

Dvojstrana Jana Skramoušského o pistolce, která tak nějak zapadla a ačkoli se o ní podařilo zjistit hodně, řada věcí je nejasných.

Brokovnice Winchester v první světové válce

Fakta o používání brokovnic firmy Winchester na evropském prvosvětovoválečném bojišti přináší na dvou stranách David Pazdera.

Nově o těšínském puškařství

Vladimír Dolínek na dvou stranách s uznáním a místy dokonce nadšením recenzuje knihu Jana Kruczeka o puškařích nejen v Těšíně, ale i jeho okolí. O tomto polském badateli jsem již slyšel hodně dobrého a pokusím se tuto knihu záhy dostat do svých spárů. Nejbližší místo, o němž vím, že ji mají (alespoň podle zprávy na internetu), je muzeum v polském Těšíně.

Tretí typ rukovate bodáku vz.58

Jeden čtenář ze Slovenska má doma zajímavý bodák s dosud nepopsanou rukojetí. A všiml si také některých detailů na pochvách. Jedna strana.

Sbírky zbraní v Horním Rakousku

Jak již bylo naznačeno v předchozích číslech SM, oba pánové z redakce byli na studijní cestě v Rakousku. Navštívili muzea i soukromé sběratele. Tento článek je právě o muzeích a sběratelích a jak se zdá, bude následovat řada dalších článků, v nichž nás oba cestovatelé seznámí se svými objevy. Mimochodem, kdy byl na přednášce v Pardubicích, ten ví, že nemluvím do větru. Článek má tři strany.

Zkoušení zbraní v českých zemích před rokem 1989

V deváté části svého seriálu se Zdeněk Faktor věnuje nejprve osobnosti bývalého ředitele pražské zkušebny ing.Jana Valníčka. V další části seznamuje s předpisy o zkoušení zbraní, které začaly platit od roku 1955. Dvě strany.

Little Tom

Testu oldtimeru se tentokrát podrobila pistole česko-rakouského původu. Autor -mc- se nejprve podrobně věnuje její historii, pak popisuje zbraň a ačkoli zřejmě nebyla v nejlepším stavu, taky si z ní vystřelil. Dvě strany.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM

León Crottet mistr měřítka 1:2

Švýcarský puškař vyrábí funkční modely zbraní v měřítku 1:2. Dos zajímavá práce, když dodáme, že je vyrábí i s náboji. Rozhovor s ním vedl Vladimír Havel a redakce mu věnovala 4 stránky.
Odkaz na stránky pana Crotteta máme i v naší rubrice odkazů.

Anglický kulomet Bren Mk.I

Na prostřední dvojstraně najdeme proslulý anglický, kanadský, australský... kulomet s brněnskými kořeny.


A to je pro dnešek všechno. Kupodivu se nejdu věnovat sexu, ani alkoholu, ale četbě. Mám rozečtený pořádný špalek-knížku Neporazitelný od Petera Englunda. Kdo četl jeho Nepokojná léta, ví, proč spěchám od počítače. Kdo četl Sienkiewiczovu Potopu, měl by se skrze tuto knihu podívat na věc méně růžovými brýlemi.

No a toto je pokračování.

Poradna

V Poradně tentokrát figurovala podezřelá dýka SS, podivně namalovaná československá přilba a transformovaná perkusní brokovnice, na níž se bohužel značky puškaře dochovaly pouze v obrysech.

Heinrich Burgsmuller, Kreiensen

V krátkém článku s řadou poměrně maličkých obrázků shrnuji to, co se mi podařilo vytěžit z jednoho novějšího reprintu katalogu. Jedna strana.

V téže recenzní rubrice najdeme také informaci Vladimíra Dolínka o další knize Jana Kruczeka. Tentokrát o kuších.

Zbraně Tesro

Roman Gronský, autor, s jehož jsménem se, tuším, na stránkách SM setkávám poprvé, na dvou stranách poutavě vypráví o zbraních německého konstruktéra, který odešel od Waltherů a udělal se pro sebe. Pan Gronský tyto zbraně užívá, takže se zajel podívat přímo do výrobního závodu. Pokračování příště.

Ranivá balistika malorážových střal a metoda radiálních trhlin

Druhá a závěrečnmá část článku doc. Juříčka popisuje jednu z metod ranivé balistiky.

Vnitřní balistika

A další balistický článek, tentokrát od osvědčeného Beata Keneubuehla. Necelé dvě strany.

Na inzerát Oskara na této stránce bude možná někdo nadávat. Mne naopak těší, že inzerce v našich časopisech se prodává. Ono to totiž svědčí o tom, že se tu vyplatí inzerovat.

Promeškané výstavy

Výstav, připomínajících I. světovou válku, dobu kolem ní nebo některé aspekty tohoto konfliktu, proběhlo letos pěkných pár. Dvě zajímavé připomíná redakční článek.

50.výročí vzniku SSK Praha 6

Historii a částečně také současnost tohoto úspěšného klubu shrnuje na dvou stranách Jan Brych. Článek si ovšem nevšímá dění pouze na místní úrovni, ale zařazuje dějiny jednoho klubu do celostátních souvislostí, takže je zajímavý i pro ty, které zajímají dějiny střelectví na našem území.

Vojenské zajímavosti ve Finsku

Vladimír Kupka se tentokrát zabývá řadou fortifikací a muzeí jednotlivých složek finské armády, jak je za své cesty navštívil. Tímto dílem se uzavírá seriál, která má pět dílů. Dvě strany.

85 mm pevnostní kanon vz.44/59-zbraň za "železnou oponou"

Ve druhé části svého článku o zajímavé zbrani našich poválečných opevnění se Martin Dubánek věnuje peripetiím vývoje těchto zbraní, okolnostem a průběhu jejich zařazení do služby i jejich osudím poté, co bylo zjištěno, že Rakousko již není zavilým imperialistickým nepřítelem. Dvě strany.

Bergmann-Bayard 1910

Dvojstrana k rozborce a sborce této zajímavé a vzácné zbraně. A také nákres plus hodně obrázků.

Autogramiáda knihy Zbroj a zbraně

O knize Petra Klučiny jsme již na našich stránkách psali. A v tomto článku píše Petr Packan o autogramiádě, kterou jsme také avizovali. Na dvou stranách najdeme především hodně obrázků z této zajímavé akce.
Knihu pana Klučiny si můžete objednat také na našich stránkách. Nabízíme ji za stejnou cenu, jako e-shop jejího vydavatele, tedy za 1432 Kč (namísto 1790 Kč na krámě) plus 74 Kč poštovné.Celkem tak za knihu zaplatíte 1506 Kč, ušetříte skoro tři stovky a podpoříte naše stránky. Objednávkový formulář najdete zde.

Prak. Zbraň klukovská nebo "tichá a smrtící"

Vlastimil Zuska pokračuje ve výčtu praků firem Saunders a Megaline se stručnými charakteristikami jednotlivých modelů. Dvě strany a ještě není konec.

Enfield No 2 Mk I

Tradiční nákres na zadní straně je tentokrát na britské téma.


Tak to by bylo v předposledním letošním SM všechno. Opět jsem zde našel několik článků, které zaujaly nebo velmi zaujaly. A tak by to asi mělo být. Pro každého něco.


Střelecká revue
Střelecká revue


 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· KDE
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 4.66
Hlasů: 3


Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt