Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3059
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 64 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Moderní zbraně: Spolupráce Vojenské akademie v Brně na modernizaci polské armádní pistole
Posted on Thursday, 27. September 2001 @ 08:00:00 CEST od David_Pazdera

Články Jedna ze zajímavostí z pražské přednášky pana profesora Popelínského

Ve středu 26. září 2001 proběhl na G-I stránkách avizovaný seminář k česko-polským vědeckým stykům v 19. a 20. století pořádaný Výzkumným centrem pro dějiny vědy. Přestože paralelně probíhala atraktivní mezinárodní konference "Barokní Praha - Barokní Čechie", dokázala zajímavě koncipovaná akce VCDV ve více než uspokojivé míře přitáhnout zaslouženou pozornost historiků z celé řady vědních oborů.

Semináře se s diskusním příspěvkem "Odborné kontakty československých zbraňových výzkumných pracovišť a Katedry zbraňových systémů Vojenské akademie v Brně s polskými institucemi v 80. a 90. letech 20. století" zúčastnil též profesor Lubomír Popelínský z VA v Brně. Ačkoli se jedná o téma, které bylo drtivé většině přítomných vzdálené, dokázal pan profesor Popelínský svým výkladem auditorium plně zaujmout. Již úvodní promítnutí obrázku 30mm PL dvojkanonu vz. 53/59 zcela probralo všechny, kdo snad během odpoledního jednání začali pociťovat únavu, a následující asi čtvrthodinový poutavý výklad pana profesora nikomu nedovolil poklimbávat.

Jak už jsme na G-I upozornili, ze semináře vznikne sborník, kde se objeví i plný text vystoupení pana profesora Popelínského, jehož teze jsme uveřejnili zde.

Pro většinu našich čtenářů asi nejzajímavější částí pražské přednášky pana profesora Popelínského byla zmínka o podílu Katedry zbraňových systémů v Brně na modernizaci polské armádní pistole. Jedná se o informaci, která je mezi českými odbornými publicisty zcela neznámá.

Podle výkladu profesora Popelínského měly věci následující průběh:

Vojenská akademie v Brně se v průběhu 90. let rozhodla pořádat pravidelné mezinárodní konference o zbraňových systémech (v té době byly podobné akce pořádány v RMCS Shrivenham v Anglii a ve VTA Bukurešť v Rumunsku). Smysluplnost této myšlenky si brněnská akademie oveřila na mezinárodním semináři v roce 1995, jehož se účastnili zbraňoví odborníci z Polska, Anglie, Rumunska a Maďarska. Na základě jejich pozitivního ohlasu byly v roce 1996 konference v Brně zahájeny, a to s takovým odborným úspěchem, že Ministerstvo obrany ČR požádalo o zařazení této akce do doprovodného programu mezinárodní výstavy IDET, která již v té době probíhala ve dvouletých cyklech. Konference, konkrétně její 4. ročník, zde poprvé proběhla v roce 1999, letos se zde uskutečnil již 5. ročník. Českou aktivitou se inspirovali Poláci, kteří v roce 1996 začali pořádat vlastní obdobné konference (do roku 2000 se uskutečnila třikrát).

Tyto akce vedly k dalšímu sblížení českých a polských odborných institucí, jejichž praktickým výsledkem bylo v letech 1998-1999 zapojení pedagoga Katedry zbraňových systémů VA v Brně mjr. Martina Macko, CSc. do modernizace polské 9mm pistole WIST 94, kterou prováděl Wojskowy Institut Techniczny Uzbrojenia Zielonka. Konkrétně šlo o využití matematického modelu a výpočtového programu mjr. Macko pro řešení spoušťového a bicího mechanismu polské armádní pistole. Polská armáda nakonec také zakoupila přístroj pro měření spoušťových mechanismů navržený mjr. Macko.

Tolik alespoň ve stručnosti k této velmi zajímavé a přitom širší odborné veřejnosti prakticky neznámé kapitole nejnovějších dějin naší zbrojní konstrukce.

 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· KDE
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt