Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 75 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Lidé kolem zbraní: Tisková konference M. T. Kalašnikova: Veselá historka z natáčení podruhé aneb Ví
Posted on Tuesday, 02. October 2001 @ 08:00:00 CEST od David_Pazdera

Články Druhý pokus o veselý příběh

Nevím, jestli se někdo při četbě první části veselých historek z letošní norimberské tiskové konference M. T. Kalašnikova alespoň jednou popadl za břicho, ale já v každém případě směle pokračuji v jejich vypisování. Zastavit mě může jen nesouhlasný komentář; a protože naši čtenáři zatím příliš nekomentují, bude mi asi dopřáno dotáhnout tuto sérii až do konce.

Minule jsme Velkého konstruktéra opustili na prahu tiskového sálu v sousedství tiskového střediska norimberského výstaviště. Zpráva o jeho příchodu se mezi žurnalisty rychle rozšířila, a tak se MTK (jak si panu Kalašnikovi dovolím zkráceně říkat) rychle stal předmětem pozornosti objektů celé řady fotografických aparátů.

MTK je člověk nízkého vzrůstu, můžeme říci velmi malý. Pořídit jeho kvalitní "skupinovou" fotografii, nota bene když je doslova středem pozornosti, proto není nijak jednoduché. Popravdě se vám většinou podaří vyfotit všechny okolo, ale z MTK jen více či méně bezvýznamný kousek. Z tohoto okamžiku mám celkem asi sedm snímků, z nichž plně použitelný se nakonec ukázal jen ten, který se nakonec objevil na zadní straně letošního 5. čísla Střeleckého magazínu.

Obcházel jsem okolo chumlu lidí obklopujícího MTK s fotoaparátem v ruce jako mlsná kočka a hledal alespoň jeden nestíněný úhel záběru, takže mi unikla podstatná část historky, o které mě později informoval taktéž přítomný kolega Daniel Řehák. Jedním z jejích hrdinů se stal tehdejší šéfredaktor prestižního časopisu Deutsches Waffen-Journal Wolfgang Kräußlich, o jehož odchodu z DWJ jsme před časem informovali.

Podle vyprávění Dana Řeháka došlo zhruba k tomu, že od pohledu poněkud arogantní Kräußlich se prodral okolostojícími až před tvář Velkého konstruktéra, s nímž se pokusil zavést jakousi diskusi. Jenže krátce na to se na scéně objevila Virginia H. Ezell, dcera proslulého badatele v oboru dějin zbrojní techniky Edwarda C. Ezella (1939-1993). Virgina je mimochodem prezidentkou zajímavé organizace jménem The Institute for Research on Small Arms in International Security, kterou založil její otec.

Je známo - a na norimberské koferenci to opět zaznělo -, že MTK považoval E. C. Ezella za svého přítele. K jejich sblížení došlo v době, kdy Ezell připravoval první skutečně fundovanou publikaci o Kalašnikovově automatu "The AK47 Story: Evolution of the Kalashnikov Weapons". Jako správný Rus pak MTK přenáší své vřelé přátelské city i na Ezellova potomka, tedy Virginii.

Pro dokreslení situce je ještě třeba uvést, že spolu s Virginií dorazili taktéž japonský badatel Masami Tokoi a špičkový fotograf Terushi Jimbo (ten o prázdninách nakrátko navštívil Prahu a s nadšením shlédl výstavu Československé pistole a samopaly), autoři kvalitní publikace o zbraních AK, která je ovšem k naší smůle k dispozici pouze v japonštině. M. Tokoi patří ke špičkovým světovým badatelům v oboru zbrojní techniky, avšak jeho "zlozvyk" publikovat především v rodné řeči činí jeho dílo u nás zcela neznámým. Oba japonští publicisté se s MTK také osobně znají.

Po spatření tohoto trojlístku se Velký konstruktér rozzářil, zavelel svému početnému doprovodu něco ve stylu "Vot zděs druzja" a začalo přátelské objímání a předávání vodek Kalašnikov a stejnojmenných časopisů. To vše k velké nelibosti W. Kräußlicha, která se v tu chvíli stal zcela ignorovaným pátým kolem u vozu.

Po výměně suvenýrů se vstoupilo do sálu a tisková konference mohla začít.

Pokračování někdy přístě.

 

 
Příbuzné odkazy
· PHP HomePage
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt