Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 77 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Muzea a cestování: Plynové masky aneb Proč jít na Prague Biennale 2
Posted on Thursday, 07. July 2005 @ 16:00:00 CEST od David_Pazdera

Články Jak naši čtenáři pravděpodobně vědí, v Praze, konkrétně v Karlínských halách, právě probíhá 2. ročník Pražského Bienále. Ono je tu tedy taky ještě „Mezinárodní bienále současného umění“, de facto konkurenční akce pořádaná Národní galerií, což ale ponecháme stranou (a nepřipojíme tak náš hlas k chóru znalců i neználků, kteří tento jev již delší čas mnohoslovně komentují). A proč by měl na Prague Biennale 2 zabrousit milovník témat blízkých zaměření G-I?

Pointu naší otázky lze najít hned v názvu tohoto článečku, ale my budeme ještě chviličku otálet. Nejprve pro pořádek uveďme, že Prague Biennale 2 „expanded painting / acción directa“ je přehlídka současného umění se všemi švary i nešvary, které k tomuto pojmu patří. To, zda se v pozoruhodném (v dešti ovšem notně promáčeném) prostoru Karlínských hal budete tu dobře, tu hůře bavit, neřku-li místy obdivovat myšlenku a formu, zdaleka nezáleží jen na vašem vztahu k umění v tradičnějším (řekněme především estetickém?) smyslu. Pod silnou palbou se zde ocitne i váš světonázor (současné umění je převelice zaměřeno na lidská a občanská práva), smysl pro humor či třeba sexuální orientace (bafne tu na vás mimo jiné syrová pornografie homosexuálního charakteru). Myslím, že reakce každého jednotlivce se bude hodně odvíjet od toho, v jakém naladění kdo vstoupí a kolik času v tom obrovském prostoru bude ochoten strávit.

A teď už k těm plynovým maskám. Téma je to, zdá se, mezi našimi čtenáři docela populární, takže bych rád zmínil, že na Prague Biennale 2 lze najít expozičku umělkyně jménem Maria Rosa Jijon nazvanou „Designed for livin´“. Jedná se o poměrně početný výběr vyobrazení (fotografií i malůvek) různých typů vojenských i civilních plynových masek, včetně jakýchsi kabátků či „kukaní“ pro malé děti. Byly u toho i dobové popisky a komentáře, navíc se zdá, že řada obrázků a snímků pochází z jakéhosi katalogu či snad publikace. Umělecký smysl téhle výstavky jsem tedy pravda jaksi nepostřehl (snad to bylo tím, že mou pozornost zcela uchvátily samy plynové masky), kouzlem nechtěného to však byla jedna z věcí, které mě v Karlínských halách zaujaly nejvíce. (K těm dalším patřil třeba profláknutý utopený Saddám, slepovací model rockové hvězdy v měřítku 1:1, který musí ocenit každý, kdo někdy dělal modely figurek, nebo Páté zastavení…)

Bohužel jsem s sebou v důsledku jakéhosi zatmění mysli nevzal foťák. Což mě zvláště mrzí ani ne tak kvůli plynovým maskám nebo Saddámovi v akváriu, nýbrž proto, že má 11měsíční dcerka tady začala poprvé vlastními silami baštit extrudovaný chlebík. To byla panečku performance!

 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od David_Pazdera


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 

Re: Plynové masky aneb Proč jít na Prague Biennale 2 (Skóre: 1)
od Jan_Tetřev v Thursday, 07. July 2005 @ 21:10:22 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.guns-info.cz
Mimochodem, na téme plynových masek máme i v češtině jedny pěkné stránky. Najdete je v našich odkazech a časem určitě přineseme stručné upozornění na jejich existenci.


[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se ]


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt