Vítejte na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
 

Hlavní Menu
· Hlavní
· Novinky
· Download
· Historie
· Moderní zbraně
· Časopisy
· Literatura
· Odkazy
· Puškaři
· Krnkové
· Střelnice
· Zabezpečení zbraní
· Lidé kolem zbraní
· Muzea a cestování
· Vzdělávání
· Zbrojní zákon
· Galerie
· Váš účet
· Poslat příspěvek
· Statistika
· 20 Nej...Další volby
· Inzerce a diskuse
· Archiv článků
· Seznam členů
· Zprávy členům
· Doporučte nás
· Kontakt

Anketa
Ve Střelecké revui nejraději čtu články na téma

Moderní zbraně (včetně testů)
Historické zbraně
Chladné zbraně
Příslušenství
Přehled knih
Poradna
Sportovní střelba
Vojenská technikaVýsledky
Ankety

Hlasů: 3048
Komentářů 4

Kdo je Online
Právě je 76 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.

Languages
Vyberte si jazykové rozhraní:


Odborné časopisy: Historie a vojenství 3/2001
Posted on Monday, 08. October 2001 @ 08:00:00 CEST od Jan_Tetřev

Články Najdeme zde zajímavá témata pro zájemce o II. světovou válku, zvláště o letectví. Ale i pro milovníky starých palných zbraní je zde jeden bonbónek.

Počátkem října vyšlo třetí letoční číslo časopisu Historie a vojenství.
Druhou a závěrečnou částí pokračuje studie Jiřího Rajlicha. Stíhací letka 13 Slovenských vzdušných zbraní na východní frontě v letech 1943. Zabývá se obdobím, kdy do letky přišla tzv. II. frontová garnitura letců. Charakteristickým pro druhé, méně slavné období působení slovenských letců po boku Luftwaffe je název kapitoly "Od loajality k dezercím". Všímá si i činnosti Pohotovostní letky v bojích proti americkým bombardovacím svazům. Studii doplňuje přehled potvrzených sestřelů, statistika sestřelených typů a tabulka s počty sestřelů jednotlivých členů letky plus několik černobílých fotografíí.

Druhou rozsáhlou studií je práce Igora Lukeše Případ Vladimíra Komárka na pozadí změn v rovnováze sil mezi Východem a Západem. Autor studie svoji práci charakterizuje jako příběh muže, který se studené války zúčastnil jako obyčejný pěšák. Rozhodně stojí za přečtení.

V rubrice Dokumenty přináší Jan Galandauer edici Deník Václava Havelky. Nový neznámý pramen o cestě Františka Ferdinanda kolem světa. Zajímavé čtení, navíc opatřené vysvětlivkami, předmluvou a přílohami.

Dalším příspěvkem v téže rubrice je opět práce Jiřího Rajlicha Československý noční stíhač na bojištích Středomoří. Vychází z deníku nočního stíhače Josefa Hanuše.

Vít Smetana publikuje na více než 40 stranách práci Mise plukovníka Perkinse v kontextu britské politiky vůči Československu a pomoci jeho odbojovému hnutí na sklonku II. světové války.

Pro mne je v celém třetím čísle HaV nejzajímavější recenze na práci Rainera Lenga Anleitung Schiesspulver zu berichten, Büchsen zu laden und zu Beschiessen... Nebudu zde vypisovat celý dlouhý název. Práce je jedním z výstupů širšího projektu, zkoumajícího středověké vojenství a autor se v ní zabývá rozborem jednoho z nejdůležitějších rukopisů, věnovaných výrobě a užití střelného prachu a palných zbraní ve středověku. Jde o rukopis Státní bavorské knihovny v Mnichově se signaturou cgm 600. K tématu nejstarších palných zbraní jde nepochybně o zásadní práci a již jen sama recenze Miloslava Polívky stojí za přečtení.

Z dalších recenzí jmenujme zhodnocení práce Vladimíra Kupky Metaxasova linie a knihy Jiřího Rajlicha Na nebi hrdého Albionu, která je sočástí projektu monografického zpracování historie čsl. vojenských letců za II. světové války.

Myslím si, že zvláště zájemci o II. světovou válku a zvláště o letectví mají v tomto čísle Historie a vojenství z čeho vybírat.

 

 
Příbuzné odkazy
· Více o Články
· Novinky od Jan_Tetřev


Nejčtenější článek o Články:
Samonabíjecí plynová pistole Drulov DU-10 Condor


Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosím najděte si čas a hlasujte pro tento článek:

Špatný
Průměrný
Dobrý
Výborný
SkvělýMožnosti

Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

"Přihlášení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Práhy
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
 


Vyzkoušejte Linux

Všechna loga a obchodní známky na tomto webu jsou vlastnictvím svých majitelů. Za komentáře si odpovídají jejich odesílatelé. © 2001 mIRC.cz Team.
Tento web je vytvořen pomocí PHP-Nuke, systému pro webové portály, napsaný v PHP. PHP-Nuke je Free Software šířený pod GNU/GPL licencí.
Naše zprávy si můžete stahovat pomocí souboru backend.php nebo ultramode.txt