Dvě zajímavosti z již hotového SM 10/2005
Datum: Friday, 23. September 2005 @ 09:30:00 CEST
Téma: Články


Svého času takzvaná tradiční, nyní řekněme jednoduše upoutávka na nejnovější Střelecký magazín. Jak to vypadá, předpředposlední samostatný v pořadí.

Začněme upoutávkami. Na prvním místě bych zmínil materiál pro milovníky velkého moderního BUM, který nese název „Léto zlomených zápěstí aneb test vysokovýkonných revolverů“ a na své autorské konto si ho připsal Martin Helebrant. Ten po delším chystání připravil, uskutečnil a nyní i popsal komparační postřílení z několika opravdu velkorážových revolverů, včetně nejnovějšího „smiťáka“ v ráži .500 Smith & Wesson Magnum. Textu s mnoha tabulkami bylo požehnaně, fotek jakbysmet (žijeme přece v čase digitálů), takže redakce musela v zájmu vyvážení obsahu přistoupit k rozdělení článku. V tomto čísle tedy číhají víceméně zahřívací čtyři stránky, příště dojezd. Mimochodem se střílelo i z revolveru Dan Wesson v ráži .357 Maximum, o kterém jeho majitel připravil zajímavý samostatný článek. Ale ten bude muset chvilku počkat, neboť takhle by bylo skutečně přerevolverováno.

Upoutávka druhá: Překladový materiál významného britského autora Gordona Bruce „Kapesní pistole Roth“. Řeč je o unikátní kapesní bambitce formy Roth ráže 6,65 mm odvozené z rakousko-uherského armádního modelu M. 7. Ti, kdo mají možnost sledovat zahraniční odborný tisk, si jistě vzpomenou, že před nějakou dobou o jednom kousku s velkou slávou a barevnými fotkami psali v DWJ – konkrétně šlo o výrobní číslo 3 a psalo se o něm v č. 3/2002. Jaká náhodička. Gordonův článek pro změnu pojednává o pistolce s výrobním číslem 1 a původně vyšel v ročence Waffen Digest 2004 (a možná taky už dřív někde jinde, tím si nejsem jistý). Do Střeleckého magazínu se překládalo z anglického originálu poskytnutého přímo autorem. Výsledek se vešel na 4 strany s hromádkou sice černobílých, ale hezkých fotek plus nějaké ty pérovky z patentů.

Jsem vskutku zvědav, co Gordon řekne na finální český honorář – odtud se zřejmě bude odvíjet případná další spolupráce. Když už o tom hovoříme, Gordon je jako překladový autor v poslední době na roztrhání, zájem o něj mají nejen v Česku, ale i v Rusku! A ještě perlička: Gordon Bruce právě dokončuje životopisný materiál o Františku Myškovi. Jak sám uvádí, má k dispozici mimo jiné informace přímo od Myšky, který mu je prý svého času poslal. Zajímavé. Co z toho asi vznikne?

A tak jsme pomalu došli až k horké kaši. Ale co, vždyť už o ní štěbetají ptáci široko daleko po domácích i zahraničních luzích a hájích, tak proč to neříci zcela otevřeně: samostatný Střelecký magazín tímto ročníkem končí a od Nového roku se přesouvá do nitra nově koncipované Střelecké revue. Jak to bude prakticky probíhat, co to přinese předplatitelům, inzerentům a potažmo čtenářům jako takovým, to vše stále ještě zůstává hudbou sfér, na něž já zatím nedosáhnu.

Takže to pro tentokrát uzavřeme konstatováním, že SM 10/2005 by měl podle harmonogramu vyjít 26. září 2005, tedy již toto pondělí.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1002