Příručka SNB z roku 1946
Datum: Monday, 26. September 2005 @ 06:00:00 CEST
Téma: Odborná literatura


Předal jsem kol. Tetřevovi ke zveřejnění ev. do sekce Download pro ty kdo by měli zájem přepis takové útlé knížečky z roku 1946 vydané "Jen pro školní potřeby SNB"

Vlastním po svém otci 40-ti stránkový učební sešítek s názvy přednášek :
Nauka o střelbě,
Instrukce pro udržovací výcvik (na sucho),
Nauka o zbraních,
Sebeobrana(Jiu-jitsu),
kterou pro tehdejší SNB-Zemské velitelství v Praze vytiskla v r. 1946 Státní tiskárna v Praze.
Dlouho jsem váhal, zda jej mám přepsat nebo zkopírovat. Vzhledem k tomu, že některé pasáže jsou dost zajímavé, rozhodl jsem se nakonec potlačit svou přirozenou lenost, (to byl pravý důvod váhání) nastartoval OCR a knížečku jsem přepsal ( fotokopie jsem zkusil jako první, ale aby byly trochu čitelné,vycházely pak nestažitelně veliké).
V první části je rozpis kurzu na instinktivní střelbu vč. krátké, ale zajímavé pasáže o vzniku a požívání tohoto způsobu střelby a konkrétního výukového programu v 24 hodinovém výcviku. Rozebrány jsou podrobně i nácviky pohybových dovedností pro tuto střelbu, jak z pistole (jednoruční technika, ale někomu snad půjde líp, když mu to dvouruč lítá mimo :-)))) ,tak ze samopalu.
V druhé části se patrně projevuje zmatek té doby, neboť tato část je prakticky identická s kusem části první (asi opilý redaktor, nebo žeby sabotér:-)).Z důvodů zachování maximální historické autenticity jsem ji v přepisu však ponechal. POZOR!! Na konci této části buďte velmi opatrní, ať Vás nevyděsí zlí orgánové.
Pro nás je zajímavá zejména část "Nauka o zraních" kde se frekventanti seznamovali s celým sortimentem zbraní tehdy používaných ve službě - pistole . ČZ vz.24; P-38 ( u této zbraně je textu jedna věta, která by mohla potvrzovat, že se tato pistole vyráběla u nás i po válce??);P-08; samopaly: Bereta vz,38/42; MP-40,41, Špagin vz.41.StenGun a Stg 43/44, včetně velmi podrobných popisů a TTD. Na konci příručky je krátký kurz sebeobrany .tehdy známé pod původním názvem Jiu-jitsu (tuto část bych vřele doporučil prostudovat a nacvičit optimistům - vlastníkům plynových sebeobraných zbraní :-)))
Přepis je ve Wordu a neuzamčený, na titulním listě je fotokopie obálky. Do textu jsem si dovolil hrábnout jen na jednom místě (je tam poznámka), kde byla zjevná a zavádějící logická chyba, jinak je maximálně zachována tehdejší čeština .


Poznámka J.Tetřeva: Příručku najdete v naší rubrice Download. Kdo chce začít stahovat, nechť si klikne zde.Podpořte naše stránky
Podpořte naše stránky


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1006