Střelecká revue 10/2001
Datum: Sunday, 14. October 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Nové číslo Střelecké revue.

Titulní straně nové Střelecké revue vévodí revolver Ruger Vaquero.

Ozbrojený občan

Hned na straně 4 je překlad velmi zajímavého článku Problém roku: Ozbrojený občan z 8. čísla časopisu Visier. Dr.Georg Zakrajsek, notář ve Vídni v něm důrazně poukazuje na skutečnost, že zbraně v rukou občanů nezvyšují kriminalitu, ale jsou trnem v oku všem, kteří by chtěli omezovat svobodu občanů. Ozbrojený občan je podle něj nepohodlý, příliš sebevědomý poddaný. A toho, jak známo, moderní politik nepotřebuje. Abych to shrnul: Když se občané demokratického státu nechají odzbrojit, záhy dostane demokracie pořádně na frak.
Myslím si, že ve dnech, kdy se projednává nový (jak jinak než restriktivní) zákon o zbraních a střelivu, je tento článek silně aktuální.

Zastava CZ 99

Dvojstránkový materiál o jugoslávské pistoli, spojený s testíkem. Výsledky testu jsou poněkud rozpačité, autor článku z pistole rozhodně nebyl nadšen.

Kovboj a kovbojíček

Jednostránkový článek o revolveru Ruger New Model Single Six v ráži 32 H&R Magnum, nazývaný Minivaquero nebo Vaquerito.

AMT On Duty

Dvoustránkový článek Pavla Klozíka o pistoli kalifornské firmy Arcadia Machine & Tool, u níž je většina součástek přesně odlita nebo lisována ve snaze o maximální zjednodušení technologie výroby.

ČZ vzor 50 a 70

Jednostránkový materiál v rubrice Oldtimery v praxi si všímá velmi struřně historie obou zbraní, ale především některých problémů, zlomyslností a nedostatků u nás velice rozšířené pistole.


Baskická hvězda

Stano R.Kříž představuje na jedné straně dnes již třicetiletou sportovní pistoli Astra Constable Sport.

Kapesní pistole Beretta

Na necelých dvou stranách si Daniel Řehák všímá řady pistolí, které italsko-americká firma postupně vyvinula na základě prastarého modelu 950.

Chytré pouzdro

Autor pod značkou La na jedné straně představuje pouzdro americké firmy Michaels of Oregon, které je schopno identifikovat na základě daktyloskopie oprávněného majitele. Nepochybně zajímavý článek.
Možná jsem zpátečník, ale já tahle elektronická hejblátka ke zbraním nemusím. Ta hysterie kolem zabezpečení zbraní je trapná a hlavně dvojsečná. Jen tak zcela teoreticky: Když mne přepadne nějaký gauner a já mu náhodou seberu zbraň, tato mi plechovým hlasem oznámí, že nejsem oprávněný uživatel a tudíž nebude střílet.

Střílející nůž Specnaz

S další zajímavostí z prostředí ruských výsadkářů a KGB seznamuje na jedné straně Daniel Řehák.

Zastava

Čtyřstránkový článek autora pod značkou -za- seznamuje s historií a současnou produkcí zbrojovky, sídlící v srbském Kragujevaci. Pro mne je to nejzajímavější článek v celém čísle.

Prodejna zbraní v Přešticích

Autor Jiří Fencl, rozsah jedna strana. O malém obchůdku se zbraněmi na malém městě.

7,65 Browning

Václav malimánek v rubrice Galerie nábojů o jednom z věčně živých dítek tatíčka Browninga. Jedna strana.

Kulovnice Zastava M 70

Test jugoslávské kulovnice v rozsahu jedné strany, výsledky solidní.

Výročí VTÚVM Slavičín

Na jedné straně přináší Přemysl Liška souhrnnou charakteristiku činnosti Vojenského technického ústavu výzbroje a munice ve Slavičíně. Článek ve smyslu "Co všechno tam umějí" napovídá, že toho je opravdu dost. Zajímavé obrázky z tamní studijní sbírky jsou na druhé straně obálky.

Moderní odstřelovačské pušky

Sešity Střelecké revue pokračüjí tímto velice atraktivním tématem. Součástí sešitu je u samostatný článek o sportovním střelci a výrobci odstřelovaček Malcolmu Cooperovi a ukázka z knihy Sniper-odstřelovač o střelbě ze zálohy v současných konfliktech.
Myslím si, že tento Sešit SR vyšel v době, kdy se zpracovávané téma stává vrcholně aktuálním.

Uzamčené blokové odsuvné závěry

V rubrice pro mladé čtenáře pokračuje seriál Ivana Chludila o závěrech.
Pro staré matadory je možná takováto rubrika otravná, ale když vezmeme, kolik mladých kluků se zbraněmi zabývá a nebo si myslí, že se jimi zabývá, je dobře, že mají samostatnou rubriku se základními informacemi.

Jak vznikl Bulldog

Šestý díl seriálu o britských revolverech, Petr Müller a zajímavé téma na dvou stranách s řadou obrázků.

Frommer Liliput a 29M

Informace o dvou maďarských pistolích na dvou stranách od Jana Balcara. Co dodat? Snad jen tolik, že lidí s tak encyklopedickými znalostmi je málo.

Pravidelné rubriky

Pokračují Patenty J.M.Browninga od D.Řeháka, v Galerii samopalů J.Skramouškého je MP 28.II, Radko Krejší dokončuje Vysokomýtskou střeleckou historii a pokračují i další rubriky.

Nová Střelecká revue je tradičně pestrá, pro každého něco.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=101