Josef Friml: Kulomety. I.-III. díl
Datum: Friday, 30. September 2005 @ 07:00:00 CEST
Téma: Články


Na našich stránkách vám představujeme další nedávno vydanou publikaci, resp. tři publikace z řady Zbraně pěchoty.

          Nám všem důvěrně známé nakladatelství Para Bellum vydalo kromě publikací, s nimiž jsme se na našich stránkách již seznámil, také reprint příručky kapitána Josefa Frimla s lakonickým názvem KULOMETY. Publikace vyšla v roce 1923, takže zachycuje především modely, které byly prověřeny v bojích I. světové války.
          Novodobý vydavatel publikaci rozdělil do tří dílů. Pojďme se tedy podívat, co najdeme v jednotlivých dílech:

I.díl

          Hned v úvodu najdeme stručnou historii kulometů s několika pérovými nákresy. Od mechanických kulometů se autor rychle dostává k tehdy relativně nové historii této zbraně před I. světovou válkou a v jejím průběhu. Všímá si také vzniku kategorie lehkých kulometů a jejich rychlého nástupu.
           V následujících kapitolách autor popisuje jednotlivé součásti samočinných zbraní a principy jejich činnosti. Text je doplněn velkým množstvím perokreseb a řekl bych, že z nich věci pochopí i osoba v oboru příliš neškolená.
          Po této obecné části již následují popisy jednotlivých vzorů kulometů. Jako první je zde samozřejmě prezentován kulomet Schwarzlose 07/12. Popis je velmi podrobný a obsahuje i stručný návod k obsluze. Schwarzloska tak vydá na 50 stránek.

II.díl

          Ve II. díle pokračují popisy jednotlivých vzorů těžkých kulometů. Najdeme zde německý Maxim 08, ruský Maxim 04, Vickers 1919, Bergmann vz.15, Fiat-Revelli 7/12, francouzský Hotchkiss a americký Colt. Množství stránek, věnovaných jednotlivým vzorům je výrazně odlišné. Zatímco německému Maximu věnoval autor 40 stránek, ruskému pouze tři. Vickers se vešel na 6 stran, Bergmann na 15, Fiat-Revelli na 25, Hotchkiss na 28 a Colt na deset stran.
           Závěr tohoto dílu tvoří pojednání o výhodách a nevýhodách některých druhů těžkých kulometů. Jest to samozřejmě text subjektivní, ale to jsou všechna hodnocení.

III.díl

           Tento třetí díl je věnován lehkým kulometům nebo spíše těm zbraním, které byly ve Frimlově době řazeny do kategorie lehkých kulometů, ačkoli moc lehké nebyly. Konkrétně se jedná o modely Schwarzlose 07/15, Maxim 08/15, Bergmann 15, americký Lewis 1916, francouzský Chauchat 1915 a mezi lehké kulomety je zařazen i italský samopal Villar Perosa. Nejvíce prostoru je zde věnováno kulometu Chauchat.
           Závěrečnou část třetího dílu tvoří velké skládané nákresy jednotlivých modelů kulometů (lehkých i těžkých) a dva tabulkové přehledy s údaji o kulometech, použitých v I. světové válce.

          Ačkoli od vydání publikace pana Frimla uběhlo již neuvěřitelných 83 let, pokládám ji za stále aktuální zdroj poznatků o těchto zbraních pro všechny, koho zajímají.

          Pokud si Frimlovy kulomety chcete objednat, můžete tak učinit i u nás a podpořit naše stránky. Jeden díl stojí 130 Kč, všechny tři dohromady tedy 390 Kč a k tomu poštovné 80 Kč.           Objednávkový formulář najdete zde.

Knihu vám zašle přímo vydavatel.
Nabídku dalších publikací najdete zde.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1010