CZ 75 v letech 1968-1991
Datum: Thursday, 06. October 2005 @ 11:56:24 CEST
Téma: Články


Zatímco na pulty podnikových prodejen České zbrojovky a. s., Uherský Brod, konečně pomalu, ale jistě vstupuje česká verze brožurky o vzniku pistole CZ 75, my si na G-I začátky letošní jubilantky připomínáme přehledem významných mezníků jejího vývoje a výroby do začátku 90. let.

Následující materiál vychází z jedné z variant textu, který jsem původně svého času chystal pro „genealogický“ strom pistole CZ 75. Postupně jsem tehdy připravil upovídanější, stručnější i zcela lakonickou verzi, přičemž ta poslední byla vlastně spíš scénář pro použití grafických prostředků, jež měly umožnit rychlou základní orientaci ve vývoji této zbraně. Záměr nakonec nebyl realizován, neboť při poměrně velké pracnosti nenabízel víc, než co si může čtenář celkem snadno odvodit z textu brožury. Když už je to ale hotové, snad to někoho na G-I zaujme – tím spíš, že jsem pro tento účel oprášil ono víceslovné provedení.

1968:
Na základě poptávky západních zákazníků začíná národní podnik Přesné strojírenství Uherský Brod uvažovat o konstrukci „obranné pistole ráže 9 mm na náboj Parabellum“.

1969: Vedení podniku zadává vývoj nové pistole Františku Kouckému. Vzniká ideový návrh kompaktní obranné zbraně, vzápětí opuštěný v důsledku požadavku ministerstva zahraničního obchodu na velkokapacitní zásobník.

1970:
Na jaře hotov funkční vzorek s kapacitou zásobníku 16 nábojů s dvouřadovým vyústěním a SA spoušťovým ústrojím. Dodatečně vznesen požadavek na SA/DA spoušťové ústrojí. Na zkoušeném funkčním vzorku s výhozným okénkem v ose zbraně později proveden improvizovaný přesun výhozné okénka napravo.

1971:
František Koucký přichází s originálně řešeným spoušťovým mechanismem s dvojitým symetrickým táhlem a se spouští fungující jako jednoramenná páka.

1972:
Na jaře hotov funkční vzorek s SA/DA spoušťovým ústrojím a řadou dalších vylepšení (včetně změny vypouštěcí páky kohoutu na manuální pojistku zajišťující natažený kohout). Stále ještě používán 16ranový zásobník s dvouřadovým vyústěním.

1973:
Počátkem roku rozhodnuto nahradit dvouřadové vyústění zásobníku na jednořadové (kapacita 15 nábojů), s tím je spojeno zjednodušení odemykací kulisy hlavně. Během roku vzniká definitivní provedení pistole, dále se mění především tvar kohoutu.

1974:
Probíhá výroba 5 akvizičních vzorků, připravuje se výroba ověřovací série.

1975:
Počátkem roku dokončeny a následně odzkoušeny akviziční vzorky. V polovině roku hotova výroba ověřovací série, začíná se připravovat sériová výroba. Během roku Františku Kouckému udělena čtyři tajná autorská osvědčení vztahující se na klíčové prvky konstrukce.

1976:
Na jaře pistole „ČZ model 75“ schválena jako výrobek a uvolněna k sériové výrobě. Pokračuje příprava sériové výroby.

1977:
V létě zahájena sériová výroba pistolí CZ 75. Vybrané kusy darovány L. I. Brežněvovi a dalším sovětským i československým pohlavárům.

1979:
Nerealizovaný záměr odtajnit patenty (autorská osvědčení) kryjící konstrukci CZ 75.

1980:
Prodloužení vedení závěru, zesílení závěru a rekonstrukce kohoutu, ten navíc opatřen pojistným ozubem. Začínají subdodávky odlitků těl ze Španělska.

1982:
Začíná příprava vlastní výroby přesných odlitků.

1983:
Vývoj CZ 85 s oboustranným ovládáním pojistky a střelecké pohotovosti. Dokončena příprava vlastní výroby přesných odlitků.

1984:
CZ 85 schválena, vyrobena a odzkoušena ověřovací série.

1988:
Kulatý tvar palečníku kohoutu, závěsné oko na opěrce bicí pružiny.

1989:
Vzniká první provedení CZ 75 Compact se zkrácenou hlavní a závěrem.

1991:
Muška v podélné rybinové drážce.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1018