Střelecký magazín 10/2005
Datum: Wednesday, 12. October 2005 @ 05:00:00 CEST
Téma: Články


Vyšlo letošní desáté číslo Střeleckého magazínu.

Na titulní straně je moc pěkný výřad pistolí vz.27.

Léto zlomených zápěstí

Pánové z redakce SM si udělali léto s revolvery na velmi výkonné náboje. Měřilo se, testovalo. V tomto čísle jsou první tři strany, na nichž se píše především o zbraních, které se testovaly. Pod článkem je podepsán Martin Helebrant, ale zdá se, že se kolem pohybovali všichni. Myslím, že na jedné fotce je i Petr Packan.

Zbraně na MSPO 2005

Leszek Erenfeicht se věnuje zbraním, vystaveným na veletrhu vojenských zbraní MSPO v Kielcích. Jedna strana a pokračování příště.

Vzduchovka vz.35

Jan Skramoušský dokončuje svůj rozsáhlý článek o zbrani, o níž se toho zatím mnoho nenapsalo. Píše o problémech s patenty, o přejímání vzduchovewk, o jejich výrobě za války, číslování i poválečném dění kolem nich. Tři stránky pěkného čtení.

Pistole CZ 2075 RAMI P

Martin Helebrant si vyzkoušel plastovou variantu nejnovější uherskobrodské pistole. A nejen obyčejně vyzkoušel. On i různě přesouval díly ze zbraně do zbraně mezi plastovou a kovovou pistolí...prostě si to užil. Tři strany příjemného čtení.

Tankový den v Lešanech

Zprávu o velice zdařilé a zřejmě již tradiční akci v Lešanech přináší na jedné straně Martin Helebrant. Nevím, co na to říkají modernizovaná pravidla českého pravopisu, ale za nás se ve větě tanky se v aréně střídali a ve větě aktivní zálohy předvedli psalo nikoli měkké "i", ale tvrdé "y". Nejsem jazykozpytec, ale tohle mne praštilo do očí.

Které pistole vz.27 jsou vzácné?

Jednoznačně předválečné. Tuto problematiku podrobně rozebírá na dvou stranách Jan Skramoušský.

Ferlach na internetu

V tomto článku se na dvou stranách rozpovšechňuji na téma internetových prezentací puškařů z rakouského Ferlachu.

Zbraně na aukcích

Vladimír Dolínek informuje na dvou stranách o výsledcích květnové aukce u firmy Meissner-Neumann. Pár pěkných věcí tam bylo.

Kořistní zbraně v německé armádě. Opakovačky.

Jan Skramoušský se věnuje zbraním československým, polským, dánským, holandským, ruským. Má na to dvě strany a ačkoli článek končí, slibuje, že se k věci vrátí.

Samopal MP 34

Méně známý a vzácný samopal si vyzkoušel Daniel Řehák. Kromě svých zkušeností se zbrané ještě samopal popsal a také se věnuje jeho historii. Dvě strany a pěkné obrázky.

Opakovačka Berthier Mle 1907/15 M.1916.

Oba páni redaktoři SM se na dvou hustě popsaných stranách věnují francouzské opakovačce, která bojovala ve dvou světových válkách a kdyby vypukla třetí, tak by ji stihla taky. Článek se vztahuje k obrázku řezu závěru této zbraně, který najdeme na prostřední dvojstraně.

Poradna

V Poradně se objevilo několik zajímavých chladných zbraní německého původu, ale najdou si zde své i milovníci zbraní rakousko-uherských a sovětských.

Zbraně a zákon v praxi. Zákon o zbraních.

Na úvod této části povídání o tom, co můžeme a nemůžeme, opravil jeden čtenář tvrzení páně Komendovo, které se nezakládalo na pravdě.

Kapesní pistole Roth

Kapesních pistolí Roth, které by byly zmenšeninami známého typu 1907, se zachovalo velmi málo, resp. vím o dvou. Střelecký magazín převzal a upravil článek Gordona Bruce o této pistoli. Čtyři strany.

Memorial Air Show

Pěkné obrázky a stručný text Martina Helebranta o tradiční letecké akci. Stránka a půl v čísle a druhá strana obálky. Já nevím, ale když budu chtít číst o letectví, koupím si Letectví a kosmonautiku.

Vycházkové chladné zbraně pro strážmistry a vrchní strážmistry četnictva

Petr Moudrý již dlouho nic nepublikoval a chybělo to jak na stránkách SM, tak v knihkupectvích. Jeho nový článek se mi jeví jako převelice přínosný, jdoucí do podrobností, které mám rád a doplněný (jak jinak) perfektními kresbami. Studijní materiál, který má jako konzervátor muzea k dispozici, využil k zajímavému článku a já se těším na článek další.

Závěr okupace v našich zbrojovkách

Tento článek okupace pojednává o posledních dnech okupace v České zbrojovce v Uherském Brodě a všímá si také několika prvních dnů po okupaci. Dvě strany.

Roth Sauer v ráži 7,65 mm Roth Saue

V demontážní rubrice se rozebírá a pak zase skládá méně známá německá pistole na dnes již hodně dlouho nevyráběný náboj. Tři stránky a pěkné obrázky Petra Packana.

Nové zbraňové patenty. Způsob seřízení geometrie hlavní

David Pazdera se na dvou stranách věnuje jednomu patentu firmy Browning.

Puška Krag-Jorgensen

Na poslední stránce je nákres poněkud neobvyklé opakovačky.


A to je z letošního desátého čísla SM všechno. Já jsem si početl. A co vy???

Střelecká revue
Střelecká revue


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1022