Brokovnice “Liberator”
Datum: Thursday, 18. October 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Svérázná zbraň z doby, kdy USA ve Vietnamu dávaly přednost nepřímému vměšování

Co se týká vojenského použití brokovnic na jednotný náboj, může se americká armáda podle všeho bezkonkurenčně nejdelší tradicí. Američané tyto zbraně – přesněji několik stovek loveckých opakovacích brokovnic s posuvným předpažbím Winchester Model 1897 ráže 12 - poprvé použili v bojích s filipínskými povstalci na přelomu našeho století. Zde získané dobré zkušenosti vedly v průběhu první světové války k oficiálnímu zavedení upravené winchestrovky Model 1897 a také nového Modelu 12 do výzbroje armády USA, kde figurovaly pod označením "Trench Gun" (zákopová puška) a v praxi se velmi osvědčily. Poměrně známý je německý oficiální protest proti používání těchto zbraní na západní frontě. Menší povědomost panuje o tom, že podle amerických údajů vyhrožovali Němci tím, že nechají popravit každého amerického vojáka zajatého s brokovnicí nebo s brokovými náboji. USA však tyto námitky a hrozby striktně odmítly a jejich ozbrojené síly pokračovaly v bojovém používání "Trench Guns" až do uzavření příměří.

Počínaje první světovou válkou se brokovnice staly standardní součástí výzbroje některých složek americké armády a námořnictva. Po vstupu Spojených států do druhé světové války se výrazně rozšířila paleta používaných typů těchto zbraní (k winchestrovkám přibyly opakovací brokovnice firem Ithaca, Savage, Stevens a Remington), které byly kromě strážních a výcvikových účelů používány také během bojů v Tichomoří, kde se znovu potvrdila jejich mimořádná vhodnost zejména pro střety v husté vegetaci. Ve velkých konfliktech, kterých se Spojené státy účastnily v období po roce 1945, pak brokovnice většiny výše uvedených značek nalezly zřejmě největší bojové uplatnění ve válce ve Vietnamu, s níž je také spojen vznik zajímavé čtyřhlavňové brokové zbraně "Liberator".

Jak už její jméno napovídá, tato brokovnice byla výsledkem obdobných úvah, které v období druhé světové války vedly k sestrojení jednoduché jednoranové pistole FP-45 Liberator a její modernější varianty Deer Gun vzniklé pro nasazení v jihovýchodní Asii v roce 1962. Tyto primitivní levné zbraně měly podle představ CIA sloužit domorodému proamericky smýšlejícímu obyvatelstvu k primární likvidaci nepřátelských ozbrojenců a tím k získání lepší výzbroje.

Stejně jako v případě pistole Deer Gun byl vývoj brokovnice "Liberator" podle údajů uveřejněných roku 1998 v lednovém čísle časopisu American Rifleman zahájen na počátku 60. let, tj. v době, kdy USA ještě nepočítaly s přímým vojenským vystoupením ve Vietnamu.

Práce na levné velmi účinné zbrani určené pro nevycvičené domorodce zahájil tým firmy Bellmore-Johnson Tool Co. pod vedením hlavního konstruktéra Boba Hillberga. Do vývoje se pak zapojila firma Winchester Repeating Arms Co., která původně plánovala vyrobit celkem asi 100 000 kusů těchto brokovnic, přičemž jeden kus měl stát pouhých 20 dolarů.

Ve firmě Winchester vznikly minimálně tři různé varianty prototypu této zbraně označované jako Mark I, II a III, přičemž všechny měly čtyři hlavně. První exempláře měly ráž 20 a 16, většina ovšem obvyklejší ráž 12. Winchester vyrobil asi 20 prototypů "Liberatorů" a přinejmenším jeden byl zaslán do Vietnamu pro informační testování; vzhledem k proměně vietnamského konfliktu v otevřenou válku však vláda – resp. CIA - projevila o tuto brokovnici jen malý, ne-li vůbec žádný zájem. Obdobně zareagovala armáda a bezpečnostní složky, takže u Winchesterů nakonec projekt zastavili. Malé množství "Liberatorů" bylo prokazatelně prodáno v roce 1965.

Firma Colt později vývoj zbraně této koncepce na krátký čas obnovila a vyrobila malé množství podobných zbraní, některé dokonce s osmi hlavněmi, avšak i ona po zhotovení velmi omezeného počtu vzorkových prototypů od tohoto projektu odstoupila.

Pozměněná verze článku ze SM 1/2000.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=103