Birminghamská zkušebna na internetu
Datum: Monday, 22. October 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Poměrně zajímavá stránka zkušebny zbraní v odzbrojené zemi.

Britská výroba palných má hluboké tradice, vynikající zvuk ve světě a dobře až velmi dobře zpracované dějiny. Má ovšem také svého hrobaře jménem Tony Blair, který sice dnes bubnuje na buben válečný, ale před čtyřmi roky své řádné občany totálně odzbrojil. Ale o tom psát nechci.
Každý střelec ví, že k výrobě zbraní patří zkušebna. v Británii jsou dvě. Jedna v Londýně a druhá v Birminghamu, tedy v největších centrech tradiční puškařské výroby. Zkušebna v Birminghamu má své webové stránky na adrese http://www.gunproof.com a mohu říci, že není od věci je navštívit.
Na titulní stránce najdeme starobylé vyobrazení budovy Birmingham Gun Barrel Proof House , nad níž se válí charakteristické mračno kouře, neboť se pilně pracuje.
Hned druhou rubrikou je pojednání o pravidlech hry při zkoušení zbraní v současnosti s přehledem platných značek a nenápadným výtahem z ceníku.
Další rubrikou je Museum. Inu, za dvě stovky let se již něco nasbírá, tak proč to nezpřístupnit lidem? Zdá se vám to nečeská filozofie? Mně taky, ale nejsme v Čechách, ani na Moravě.
V nabídce služeb následuje knihovna. Nabízejí především rešerše z odborné literatury o zbraních a nábojích. Za peníze, ale nabízejí.
Do zkušebny a jejího muzea můžete přijít také na exkursi. Přijímají se skupiny od 4 do 20 lidí a budou se vám věnovat dvě a půl hodiny. Jestli jsem dobře pochopil text, nabízejí tuto službu od roku 1997, kdy Tony Blair začal odzbrojovat a ohrožovat pracovní místa těch, kdo ve zkušebně pracují.
Můžete si zde také pronajmout konferenční sáleček v georgiánském stylu nebo v e-shopu nakoupit suvenýry.

Stránka birminghamské zkušebny mi připadá velmi otevřená. Nabízí služby a informace, které si samozřejmě nechá zaplatit. Rozhodně se netváří jako ouřad. Když srovnáme nabídku této instituce s nabídkou její české obdoby, ta naše je poněkud úřednější a méně komerční. U nás je možno stáhnout úřední formuláře z webu, britové tuto službu nenabízejí. Možná je nemají příliš složité nebo nemají takový příliv klientů.
Na závěr snad jen popřeji ctihodné birminghamské instituci, aby přežila řádění Blairových odzbrojovacích eskader a ještě pár set let ve vší ctihodnosti zkoušela krásné britské zbraně.
Znalecké posudky
Znalecké posudky


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=104