Jaký byl Den Střelecké revue
Datum: Wednesday, 17. October 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Bohatší a podle mne zajímavější, než ten loňský.

V minulých týdnech jsem čtenáře G-I zval na Den Střelecké revue. Teď již máme tuto akci za sebou, takže si dovolím pár slov o tom, jak to viděl jeden z Pardubic, který byl pouze v Západočeském muzeu.
Celé akci rozhodně svědčí vazba na muzea nebo instituce, které mají prostory k vystavování, setkávání a také občerstvování lidí. Nově opravená budova Západočeského muzea tyto podmínky splňuje. Navíc atmosféře prospělo, že ředitelem je odborník přes zbraně PhDr. František Frýda. Byli jsme proto takříkajíc mezi svými.
Obyčejně se stává, že z programu dlouho připravovaných akcí něco vypadne. Zde byl pravdou opak. Přednášek bylo více, než bylo ohlášeno a rozhodně jsme se nenudili.
Na samý začátek se trapně vnutila moje maličkost s Rejstříkem SR a SM. Vše fungovalo, takže snad byla spokojenost.
Mnohem zajímavější však byla přednáška ing.Jana Balcara o samonabíjecích pistolích ve Skandinávii, doplněná originály, promítanými kouzelným zařízením přímo na plátno. Mám úctu k lidem, kteří něco umí a Jan Balcar je v oboru samonabíjecích pistolí chodící encyklopedie.
Pro všechny shromážděné bylo jistě nečekaným vystoupení ing. Hauerlanda, šéfkonstruktéra České zbrojovky v Uherském Brodě. Téma bylo jasné-novinky a hlavně pistole pro Policii ČR. Snad tedy konečně bude mít naše policie čím střílet, ale kdo ví?
O nových pistolích, tentokrát ze Zbrojovky Brno promluvil Rudolf Fulín, který je také presidentem Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva. Proto záhy přešel k návrhu zákona o zbraních a střelivu. Rozhodně nevyjadřoval nad tímto výtvorem nadšení.
Obě naše velké zbrojovky měly ostatně své prezentace v přísálí.
Nad původní program dostal slovo také policista z krajské správy PČR v Plzni. Jméno jsem bohužel zapomněl, což mi snad bude prominuto. Mluvilo se o problémech a úskalích současného zákona, jakož i o návrhu toho nového. Jeho vystoupení mne přesvědčilo, že u policie je řada lidí, kteří vidí problematiku zbraní rozumně a reálně.
Poučná byla nepochybně přednáška ing. Chludila o westernové střelbě, doprovázená promítáním filmu. Pro mne to bylo veliké novum, protože zbraně sbírám, ale nestřílím.
Z přednáškového sálu nás vyvedl v rámci svojí přednášky Dr.Frýda, ředitel muzea. Jeho výklad byl o plzeňské městské zbrojnici, kterou muzeum vystavuje, takže se přednášelo přímo v expozici. Zbrojnici vřele doporučuji pozornosti všech, kdo ji ještě neviděli. V rámci naší republiky je to superunikát a v Evropě přinejmenším unikát. Škoda, že katalog prý vyjde až za dva roky.
Vzhledem k tomu, že jsem po přednáškách zapadl do řady diskusí se známými, které se s příslušnými exkursemi protáhly do večerních hodin, mohu jen říci, že mně se den Střelecké revue moc líbil a těším se na příští akci. Pokud je někdo jiného názoru, napište nám to. A třeba taky o tom, jak bylo na Leiku.
Znalecké posudky
Znalecké posudky


Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=106