Střelecký magazín 12/2005
Datum: Monday, 12. December 2005 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


Vyšlo poslední číslo samostatného Střeleckého magazínu,

Na titulní straně je revolver Dan Wesson 357 SuperMag, k němuž se vztahuje článek v čísle.

Dan Wesson 357 SuperMag

Vlastimil Zuska píše na čtyřech stranách poměrně obšírně o historii firmy Dan Wesson, o historii konstrukce zbraně, o náboji 357 Maximum a o něco méně již o vlastním testu.
Zdá se mi, že článek nějakou chvilku ležel v šuplíku. Mimochodem, v popisce na s.3, která se vztahuje k obrázku této zbraně na titulní straně je uvedeno, že jde o zbraň ze sbírek VHÚ. Jest tomu tak?

Lovecké a sportovní zbraně 2005

Mám takový dojem, že Martinu Helebrantovi dalo hodně práce najít, o čem má v souvislosti s touto výstavou psát. Jak spočítal (a já mu věřím), bylo zde k vidění celkem 142 palných zbraní. No, v expozici pardubického muzea jich má stovku a vybíráme za to pětku.
Článek má čtyři strany a ikdyž autor na konci připouští možnost světlejších zítřků, nezdá se mi, že by v ně sám věřil.

Třináctá z pěti set

Pánové z redakce si mohli prohlédnout jednu z pistolí CZ 75 B z limitované série, motivované 30.výročím pistole CZ 75. Tentokrát se jednalo o zbraň ze série pro evropský trh. Jedna strana.

Samonabíjecí kulovnice Saiga

Jiří Fencl si v Plzni a také v Norimberku prohlédl a vyzkoušel samonabíjecí kulovnici z Iževska, vyrobenou na bázi Kalašnikova. Dvě strany.

Jak šly roky

Jan Skramoušský se na čtyřech stranách ohlíží za deseti ročníky Střeleckého magazínu. Já si myslím, že se je za čím ohlížet.

Neznámá puška ing.Holuba

Neobvyklou konstrukci samonabíjecí pušky, která se nachází ve sbírkách VHÚ, nám představuje na čtyřech stranách Jan Skramoušský. O konstruktérovi zbraně se nic neví, ale jak znám Honzu Skramoušského a Davida Pazderu, brzy se něco vědět bude.

Revolver Mle 1892 "Lebel"

Francouzský revolver, který sloužil za obou světových válek, nám stručně včetně historie a demontáže představil na dvou stranách Daniel Řehák. Přidal též stručně zkušenosti ze střelby s touto zbraní.

Lepší než originál. Československá puška vz.24.

V posledním samostatném Střeleckém magazínu jsou prostřední dvojstrana a článek k ní se vztahující věnovány klasické meziválečné československé vojenské pušce. Tři stránky článku a dvě stránky na prostřední dvojstraně.

Malá encyklopedie zbraní a střelectví

Tento dlouhatánský seriál zpravidla v tomto přehledu nekomentuji, ale nyní musím upozornit na pitomost a nepřesnosti v hesle "Ručnice korunní". Tedy pojem Kroneho ručnice, to je pitomost.

Poradna

V Poradně tentokrát dominují bodáky, ale najdete zde i sumku k pušce Mosin neznámého původu, dotaz k větrovkám a jeden nůž.

České zbrojovky na internetu

Na dvou stranách se pokouším charakterizovat současný vzhled a fungování prezentací našich zbrojovek na světové síti. Je to výrazně lepší než bývalo a za pár měsíců se stránky určitě opět změní.

Recenze

V recenzní rubrice jsou představeny čtyři publikace. Jedna o moderních ručních palných zbraních, druhá o pěchotních zbraních od 1. světové války, jedna o Hirošimě a Nagasaky a konečně poslední o první světové válce z britského pohledu.

Vojenské zajímavosti v Kodani

Vladimír Kupka nás ve druhé a závěrečné části svého článku seznamuje s vojenskými zajímavostmi dánského hlavního města, konkrétně s jednotlivými více či méně dochovanými fortifikacemi.
Jen se v tomto článku poněkud nepovedly korektury, neboť v názvech některých fortů chybí písmenka nebo naopak přebývají mezery.

Bitva na Bzuře 2005

Leszek Erenfeicht ve dvojstránkovém článku připomíná, že nejen u nás, ale také v Polsku existují rekonstrukce historických bitev. Přináší nám reportáž z rekonstrukce některých epizod známé bitvy na Bzuře z polsko-německé války v roce 1939.Dvě strany.

ČZ 75, 85 a další modifikace

V demontážní rubrice, která tímto číslem končí, popisuje redakce demontáž zřejmě nejslavnější české pistole a činí tak na třech stranách.

Zbraň se systémem pro umožnění střelby

Belgické řešení takzvané "chytré zbraně", která funguje jen když s ní střílí povolaný střelec, představuje na dvou stranách David Pazdera.
Jsem zvědav, co z těchto moderních vymyšleností vzejde. Zatím tyto záležitosti vidím jako kromobyčejnou ptákovinu.

Johnson Semi-Automatic

A na poslední straně je nákres, resp. řez americké samonabíjecí pušky z II. světové války.


A to je z posledního čísla samostatného Střeleckého magazínu všechno. Mně je líto, že tento časopis již samostatně vycházet nebude. Uvidíme, jak bude vypadat coby součást Střelecké revue.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1074