Střelecká revue 1/2006
Datum: Monday, 30. January 2006 @ 20:07:27 CET
Téma: Články


Vyšla první Střelecká revue v nové podobě.

Na titulní straně jsou revolvery Brno 100 od firmy Kroko.

Proč (ne)koupit

Na dvou stranách byla vyhlášena celoroční soutěž a představeny opravdu hodnotné ceny. Tentokrát se nebude zaškrtávat, ale budou se hodnotit, doporučovat, ale i třeba hanět zbraně. Mně to připadá jako dobrý nápad.

Proč (ne)koupit CZ 75

Redakční článek velmi stručně charakterizuje naši pistoli-legendu a vyzývá k diskusi o ní.


Stačí tři skupiny zbrojních průkazů

Jednostránkový rozhovor s předsedou Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva Rudolfem Fulínem připravil Ivan Chludil.

Taurus PT 24/7

Brazilskou pistoli si prohlédl, rozebral a hlavně pořádně vyzkoušel Martin Helebrant. Pak se o ní rozepsal a rozfotil, takže z toho nakonec vyšly celkem čtyři stránky. Mně se takovéhle články líbí.

Revolvery Brno 100

Nové revolvery firmy Kroko v rážích 9 Luger a 38 Special, které teprve půjdou do sériové výroby, vyzkoušel Pavel Klozík. Nějaké ty mouchy na nich při vystřílení několika set ran našel, ale asi s nimi byl dost spokojen. Dvě strany.

ČZ ST9

Nové pistole ze strakonické zbrojovky se zmocnil a zbraň si vyzkoušel Ivan Chludil.

Smith & Wesson model 500

Pavel Klozík si u Řeháků vyzkoušel americký revolver v super výkonné ráži. Zbraň to je zřejmě dobrá, ale pokud se týká výkonu náboje, shrnul bych Pavlovy dojmy asi slovy "co je moc, to je moc". Dvě strany a kousek.

Colt 1911 A1 ráže 22 LR

U Řeháků postavili pro jednoho zákazníka pistoli, která vypadá jako Colt 1911, ale patří k ní také adaptér pro střelbu náboji ráže 22. Součástky pocházejí z celého světa a zřejmě to dobře funguje.

Systém uzamčení závěru pistole Beretta 9000 S

Článek Davida Pazdery vznikl především na základě patentových spisů, je opatřen fotografií zbraně a hlavně řadou nákresů. Dvě strany.

CZ 75 Combat II. Pistole mistra světa Adama Tyce

Nejen o této zbrani, ale i o jejím majiteli, jakož i o problémech se ctižádostivými kolegy z USA píše na třech stránkách svižně Pavel Klozík.

Srovnání služebních opasků

Článek o testování opasků byl převzat z finského časopisu a jak se zdá, český výrobce se v této soutěži rozhodně neztratil. Dvě strany a jméno autora je nevyslovitelné.

Brugger & Thomet na Leiku

Švýcarská firma představovala na Leiku svoje a nejen svoje zbraně a Jiří Fencl byl u toho. Představil nejen firmu, ale samozřejmě také její výrobky včetně samopalů Heckler Koch MP5 se švýcarskými doplňky. Asi to byla dost zajímavá akce.

Kanaďanka aneb CZ 858 Tactical II

Novinku v oboru samonabíjecích verzí osmapadesátky z produkce České zbrojovky v Uherském Brodě představuje na jedné straně David Pazdera. Její vznik si v zásadě vyžádaly kanadské zákony.

Neletální zbraně

V zásadě teoretický obecný článek tří autorů z Univerzity obrany v Brně. Dvě strany.

Gerald Bull: Život a dílo dělostřeleckého génia

Nadšený životopis dělostřeleckého konstruktéra, který v závěru života pracoval pro Saddáma Husajna přináší na pěti stránkách Lukáš Visingr. Faktografii nebudu hodnotit, ale na rozdíl od pana Visingra si myslím, že pan Bull byl ochoten pracovat pro každého, kdo zaplatil a na to dojel.

Samopal M.P.41

V článku Martina Helebranta o méně známém a do jisté míry také záhadném německém samopalu jsem si převelice početl. Má tři strany, přičemž jedna z těchto stran je věnována celostránkovému obrázku.

Mrška jenom zlatá

Ivan Chludil přináší historii jedné takřka směšné pistolky-perkusní zadovky a věnuje se také replice, do jejíž výroby se pustila firma Pedersoli.
Mimochodem, obrázky originálního Ridera najdete třeba u Grega Martina. Klikněte zde.

Billy Kid

Stručný životopis amerického psance a pistolníka přináší na dvou stranách s několika obrázky Anna Křenková. V rámci možností se autorka pokouší přivádět některé legendy na pravou míru.

Problematická pramáti. Samonabíjecí puška Mondragon

Historie mexiské samonabíjecí vojenské pušky nás zavede do Mexika, Německa, Švýcarska..., ale moc velkou díru do světa tato zbraň neudělala. David Pazdera se v článku samozřejmě věnuje nejen historii zbraně, ale také technickému popisu. Dvě stránky a obrázek ve velkém formátu najdete také na prostřední dvojstraně.
)

Tak trochu Sharps

V tomto článku se tak trošku zamýšlím nad jednou pepřenkou, kterou máme v muzejních sbírkách, dokonce ve stálé expozici, ale nevíme, kdo ji vyrobil a kde.

Pistole Menz Liliput

Německou pistolku z doby mezi světovými válkami vyzkoušel a popsal Daniel Řehák. Asi to bylo zajímavé. Dvě stránky.

Paramobil

O jednom nerealizovaném projektu vozidla pro výsadkáře z doby II. světové války píše Ladislav Mergl. Já nevím, ale tohle mi připadá úplně mimo záběr našeho časopisu.

Cíl: Zátoka sviní

Dvě stránky Milana Kováře o nezdařeném pokusu kubánských emigrantů zlikvidovat režim Fidela Castra.

Ingolstadt

Velmi poutavou reportáž o bavorském armádním muzeu v Ingolstadtu přináší Josef Novotný. Řekl bych, že každý zájemce o zbraně si tam něco najde. Zvláště ona expozice k I. světové válce může být dost super.

Zabezpečení přechovávaných zbraní a střeliva-aneb každá rada drahá

Obsáhlé pojednání Přemysla Lišky se zabývá nejen platnými předpisy, ale v úvodu připomíná předpisy, které platily podle předchozího zbrojního zákona a v závěru přináší přehled firem, které provádějí testování a certifikaci trezorů.
Dovoluji si podle své zkušenosti prohlásit, že na nových předpisech o zabezpečení zbraní (posuzování starých trezorů, výměny dveří...) se přiživilo nemálo lidí. A proto se asi tyto předpisy měnily.

Přezbrojení české policie ukončeno

Stručná a jasná zpráva Petra Sedláčka.

Sarajevská pistole

Stručný příspěvek na téma pistole, která zabila Ferdinanda (a jeho ženu) v Sarajevu.

Palais Marrakech

Stano R.Kříž navštívil v Curychu marockou firmu, která mimo jiné zboží tak trochu potajmu prodává také tradiční arabské chladné zbraně. Dvě strany.

Prak náš vezdejší

Jeden z modelů moderních praků představuje na dvou stranách Stano R.Kříž.

Policejní brokovnice Benelli M3T Super 90

Italskou služební brokovnici v Sešitu Střelecké revue s jubilejním číslem 60 podrobně popisuje a rozebírá Miroslav Koukal. Je tam hromada obrázků, nákresů i textu. Dost zajímavé a hezky monotématické.


Na úplně poslední stránce je celostránkový inzerát, zvoucí na slovenský IDEB 2006.


Zpracování celé letošní stostránkové jedničky do Rejstříku SR a SM i na naše stránky mi dalo pořádně zabrat. Ale zkusme celé toto číslo zhodnotit. Předem říkám, že nejsem objektivní.

Jako bezvadný nápad beru téma letošní celoroční soutěže. Téma je to jako hrom a myslím si, že bude mít úspěch
Líbí se mi také články, věnované jednotlivým typům zbraní v první části časopisu. Velmi pěkné panoptikum.
Pětistránkový životopis Saddámova kanonýra Bulla mne nenadchl. Zajímalo by mne, kdy bude takový rozsah věnován některému konstruktérovi ručních palných zbraní.
Obsah Střeleckého magazínu je tradiční. Jen výsadkové vozidlo mi připadá tak trochu mimo záběr našeho časopisu. K dalším částem nemám výhrady, naopak náplň Sešitu-zbraň rozbraná do detailu- se mi líbí velice.

Budu rád, když i vy napíšete svůj názor na první letošní číslo.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1119