Dvě a dvě zajímavosti z nové(ho) SR(SM)
Datum: Friday, 17. February 2006 @ 14:15:00 CET
Téma: Články


Po dlouhé pomlce zkouším znovu nastartovat upoutávky na blížící se časopis, v němž působím. Nyní se již ovšem bavíme o Střelecké revui s vloženým Střeleckým magazínem, konkrétně pak o čísle 3/2006.

Ze SR bych rád upozornil na drobný, leč „výživný“ článek Petra Müllera „SIG Sauer P250 DCc – malá revoluce“. Tato kompaktní pistole totiž dosti podstatným způsobem mění pojetí toho, co je to rám (neboli tělo v terminologii SM) a co rukojeť. A důsledky jsou vskutku pozoruhodné.

Pro druhou zajímavost ze SR bych víceméně namátkou sáhl třeba na stranu 34-35, kde se dočtete o „Konci M9, návratu k pětačtyřicítce“, neboli o tom, že americké ozbrojené síly vyhlásily soutěž na novou armádní pistoli. Autor (s), čili Jan Skramoušský.

Ze SM, jenž od letošního čísla 1 tvoří nedílnou vnitřní přílohu SR, zmiňuji kupříkladu třístránkový materiál „Carl Gustaf aneb cesta lichoběžníkového zásobníku do naší armády“. Autora vás nechám hádat. O co v tomto textu jde? Nu, jak asi většina z vás ví, naše poslední víceméně klasicky řešené samopaly na pistolové náboje, tj. Sa 23/25 a 24/26, mají zásobníky s lichoběžníkovým profilem. Je to mimochodem chytré řešení, které znatelně přispívá k dobré funkci zásobníku a tudíž i samotné zbraně. Jak ale na tento nápad naši konstruktéři přišli? Odpověď dává tušit již název článku.

Druhá upoutávka ze SM (omlouvám se za lehké skákání vpřed a vzad): otvírací článek dr. Dolínka „Falza, falza, falza…“. Hodnocení tohoto textu se bude nejspíš různit, ale bezpochyby je to přínosné otevření neopominutelného tématu a navíc je tam taky pár pasáží, které lze bezmála tesat. Však uvidíte.

Nu a ještě termín vydání: podle harmonogramu by SR 3/2006 měla vyjít ve středu 1. března.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1133