Párek padělků
Datum: Thursday, 02. March 2006 @ 07:10:00 CET
Téma: Články


Padělky patří ke sbírání zbraní. Jejich rozšiřování, to je umění. Teď se to nepovedlo.

Ačkoli se nepovažuji za odborníka na chladné zbraně, nedávno mi jeden sběratel a přítel našeho muzea přinesl ukázat sovětskou jezdeckou šavli-šašku. Má zdobenou hlavici s pěticípou hvězdou a nápisem CCCP, výrobní značení ze Zlatousti z roku 1934, značení jednotky, u které sloužila a dokonce i číslo zbraně...

Na čepeli nebyla ani stopa po korozi, pochva ve výborném stavu bez jakýchkoli oděrek, mosaz jen svítila. Hodně podezřele svítila. Jen ta čepel byla nějaká těžší. O dost těžší a podezřele hůře vyvážená, než naše muzejní exempláře.

Když jsem si zbraň prohlédl a pochválil krásně dochované značení, vytáhl ten pán ještě jeden kousek. Opět v perfektním stavu, opět s výrobním značením, se značením jednotky, s číslem zbraně v jednotce. Jenomže všechno to značení bylo na druhé zbrani úplně stejné jako na té první. Kromě čísla zbraně (pokud je číslo na hlavici číslem zbraně v jednotce), kde bylo namísto 023 číslo 230. A čepel byla také nějak těžší než u těchto zbraní bývá.

První zbraň pán koupil od kohosi před pár lety a nyní mu nějaký dobroděj nabídl druhý neobyčejně dobře zachovalý kousek-"originál". Prostě dva padělky, nepochybně spolu s ostatními původně umně rozprostřené mezi zájemce v celé republice s tím, že se nikdy nemají potkat, se vinou přitažlivosti náhodou potkaly.

A nyní se podívejme na obrázky. Zde je celkový pohled na značení obou zbraní.

Nyní detaily značení:

A na závěr detaily značení hlavic obou zbraní:Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1147