Další historické zbrojní průkazy
Datum: Sunday, 05. March 2006 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Pan Petr Justin nám zaslal zajímavé obrázky starých zbrojních průkazů se zajímavým textem.

Píše:

Už delší dobu se zabývám jihočeskými mimořádnými lidovými soudy a při průzkumu jejich materiálů jsem narazil na mnoho zajímavých věcí - mimo jiné i na dva ZP, jeden z roku 1934 na dvouhlavňovou brokovnici a druhý z roku 1942 na "ruční palnou zbraň".

Oba pocházejí z fondu Mimořádný lidový soud v Písku, uloženého ve Státním oblastním archivu v Třeboni, a jsou založeny ve spisech vedených na příslušné osoby. Pro účely historické monografie se příliš nehodí (jen jako ilustrace), protože s problematikou MLS v podstatě nesouvisejí, ale protože jsem příznivcem zbraní a G-I, myslím, že bude dobré se o jejich kopie podělit s ostatními čtenáři.

Co se týče jejich příběhů, mnohem zajímavější je ten z roku 1942 - jeho držitel Antonín Zuber z Bavorova u Vodňan byl 5. září 1946 odsouzen k trestu smrti provazem za mnoho trestných činů podle retribučního dekretu, mj. i za udání s následkem smrti.

Jsem si vědom toho, že kopie nejsou příliš kvalitní (foceno "z ruky"), ale pro ilustraci stačí. Abychom dostáli pravidlům, prosím Vás o uvedení zdroje - Státní oblastní archiv Třeboň, fond Mimořádný lidový soud v Písku, Trestní spisy...

Na ZP z 1942 jsem pro jistotu zakryl část data narození a tehdejší adresy, i když v případě lidí, kteří byli popraveni, nehrozí problémy s osobními daty.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1152