Střelecká revue 2/2006
Datum: Monday, 06. March 2006 @ 19:02:21 CET
Téma: Články


Vyšlo druhé stostránkové číslo Střelecké revue a já s velikým zpožděním píši o jeho obsahu.

Na titulní stránce je malorážka pro leváka z produkce ČZ Uherský Brod.

Proč (ne)koupit

Na dvou stranách pokračuje výčet sponzorů a cen do letošní celoroční soutěže. Mohu říci, že je o co soutěžit.

Proč (ne)koupit vzduchovku z Aeronu CZ

Na jednu stránku se vešel stručný text o historii i současnosti zbraní z Aeronu spolu s výzvou, aby čtenáři napsali o svých zkušenostech s nimi a rozhodli, zda koupit či nekoupit.

Velcí bratři

Martin Helebrant vy vyzkoušel kratčí a delší model revolveru Freedom Arms 83 Field Grade v ráži 454 Casull a také Smith-Wessona 500 v ráži 500 SW Magnum. A srovnávalo se, zkoušelo, testovalo... Pět stránek příjemného počtení.

CZ 85D Compact

Pistoli pro české policisty-leváky vyzkoušel přímo u výrobce Přemysl Liška a napsal o ní článek na dvě stránky. Vlastně nejen o ní.

SIG-Sauer, Kimber a Kahr

Na Leiku si mohla veřejnost vyzkoušet pistole hned tří značek. O těchto zbraních i o dojmech, jakým na lidi zapůsobily, si povídal Jiří Fencl s Milanem Uhlíkem z Leika. Dvě strany.

Colt Python, Trooper Mk III a King Cobra

Pavel Klozík potkal tato tři revolvery u Řeháků. Tak si je nejen vyzkoušel, ale také je popsal a věnoval se taktéž jejich historii. Tři strany.

Mířidla do světla i tmy

V první části svého článku Pavel Klozík pojednává o systémech svítících mířidel pro ruční palné zbraně a v závěru představuje výrobek firmy Truglo. Jedna strana.

CZ 83 P.A. Rubbe

Dvě stránky Davida Pazdery pojednávají o tom, kterak se ze smrtíci pistole ČZ 83 stala podle požadavku indonéského trhu tzv. zbraň nesmrtíci. A zřejmě se to v Indonésii chytlo...

Něco málo k této úpravě se najde i na stránkách CZUB.
Další informace jsou také na stránkách firmy Libra.
Na stránkách zkušebny pak je oznámení o jejím zatřídění mezi zbraně skupiny B.

Účinky neletálních střel

Nesmrtící střely mohou s člověkem pořádně zacvičit a klidně ho i usmertit. To jsem alespoň pochopil z první části zajímavého a k věci jdoucího článku pánů Komendy, Rydla a Nováka. Dvě strany.
Můj názor na tzv. neletální zbraně je hodně kritický a nehodlám ho opakovat.

Zbraně nejen pro leváky

Leváci mají při výběru zbraní problémy. Většina zbraní s nimi ve své konstrukci příliš nepočítá. Těm zbraním, které jsou pro leváky přizpůsobeny nebo jim vzhledem k charakteru ovládání nedělají problémy, se věnuje na třech stránkách Pavel Klozík.

Josef Adamčík

Rozhovor s opravářem optiky meopta v Plzni připravil Jiří Fencl. Hlavně se mluvilo o značce Meopta. Jedna stránka.

Alchymie

Reportáž Přemysla Lišky z moravské firmy, která se zabývá jen a jen výrobou "asfaltových" holubů pro brokové disciplíny. Dvě strany.

Tlumič hluku pro Glock 19

Pavel Klozík si na Leiku vyzkoušel tlumič švýcarské výroby pro rakouskou pistoli. Dvě stránky.

PL-20 Plamen

Podrobný článek Jiřího Fencla o zbrani, která byla a je široce diskutována. Je zde popsána dosti podrobně. Čtyři strany.

Kulomet ráže 5,6 mm-unikátní československá výcviková pomůcka

O malorážkovém kulometu, který naše armáda vyvinula a následně z neznámých důvodů nezavedla do výzbroje, píše na pěti stránkách s pěknými obrázky Martin Dubánek.

Pistole Drulov výrobní číslo 66

Do pardubického muzea jsme díky dobrým lidem získali pistoli Drulov s velmi nízkým výrobním číslem. Tak z toho vznikl článeček na jednu stránku.

Vzduchovka VZH 58

Jiří Fencl potkal na svých cestách velmi vzácnou opakovací vzduchovku ze Zbrojovky Brno. Jedna stránka.

Fliegergewehr 1916-puška pro letecké pozorovatele

Zajímavé, ale nepříliš úspěšné německé samonabíjecí pušce z I. světové války se věnuje na dvou stranách Jan Skramoušský. Detailnější fotografie jsou na prostřední dvojstraně.

Vzduchové zbraně I.

Petr Rehák zahájil v tomto čísle přehled patentů na vzduchové zbraně, které se mu podařilo najít v Úřadu průmyslového vlastnictví. Já se domnívám, že to je dobrý nápad,neboť článek je doprovázen pěknými nákresy. Jedna stránka.

Pistole Bergmann.Bayard 1908

Německou pistoli, vyrobenou v Belgii pro Dánsko si vyzkoušel Daniel Řehák. Také se věnoval historii zbraně a pistoli podrobně popsal. Dvě strany.

Zbraně na aukcích. Aukce Meissner-Neumann 17.9.2005

Důkladný přehled dosažených i vyvolávacích cen přináší na dvou stranách i s obrázky pan doktor Dolínek.

Zajímavosti ze 49.aukce Hermann-Historica

O této aukci a hlavně o jedné české pistoli tam dražené jsem ve stručné zprávičce poreferoval já osobně.

Walther P 38 s lehkým tělem

Pavel Klozík si prohlédl, popsal a vyzkoušel Walthera P 1, vyřazeného z výzbroje Bundeswehru. Střílelo se mu dobře a v redakční poznámce se dozvídáme, že Walthery P 38 nebo P 1 se právě vyřazují z výzbroje Bundeswehru a měly by být k mání. Dvě strany.

Bunkr Landenberg

Ve Švýcarsku vědí, že na mimořádné situace jako je válka jest nutno se připravit ještě když je klid a mír. Jsou připraveni a tak mají klid. Muzeum civilní ochrany v bývalém krytu představuje i s jeho zaměstnanci na dvou stranách Stano R.Kříž.

Veletrh EXA

S manažerem veletrhu EXA v Brescii si povídal (stručně) Martin helebrant. Půl stránky.

Nové knihy

V přehledu nových knížek mne zaujala opravdu moc recenze na dějiny firmy Sellier Bellot a pak kniha o chemických bojových prostředcích.

Nože mistrů Pokových v Senátu

Nože pánů Pokových byly vystavovány v senátu (schválně ho píšu a budu psát s malým "s". Je hezké, že se v této zbytečné instituci vystavovaly nože. Nicméně jako výstavní síň mi ta parta senátních důchodců s celým ansámblem personálu připadá poněkud drahá.

Christie´s v Praze

Do Prahy zavítal expert na zbraně a zbroj od firmy Christie´s a Ivan Chludil s ním udělal rozhovor. Plyne z něj, že firma má zájem o zbraně českých výrobců a má u nás také své zastoupení. V článku je také několik obrázků zbraní z firemního katalogu.
Jak se tak pohybuji po českých luzích a hájích, tan britský pán toho stačil pbjezdit celkem dost.

Austerlitz 2005

Parádní reportáž o letošní rekonstrukci slavkovské bitvy si vystřihl Martin Helebrant. Založil ji na rozhovorech s příslušníky historických jednotek a je to parádně autentické. Čtyři stránky a krásné obrázky.

Kosti hovoří

Martina Lucká nafotila zajímavé obrázky na výstavě v Národním muzeu, která byla věnována zraněním, způsobeným palnými i chladnými zbraněmi. Dvě strany.

Osmapadesátka včera, dnes (a zítra?)

Naši starou známou osmapadesátku si vzali do prádla Pavel Černý a Ivan Chludil. První autor obsadil větší část tohoto Sešitu SR. Zabýval se velmi stručně rozšířením této zbraně, méně stručně pak jejím srovnáním s Kalašnikovem. Většina jeho textu a hlavně obrázků je věnována všemožným úpravám této naší zbraně, jichž shromáždil opravdu hodně. Poté následují tři strany Ivana Chludila o úpravě osmapadesátky ze Strakonic.


A to je z letošní dvojky vše. Mohu říci, že na mne zapůsobila lepším dojmem než jednička. A jelikož mám na stole číslo 3, jdu na ně a nechám povídání.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1154