Střelecký magazín 11/2001
Datum: Neděle, 28. říjen 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Obsah listopadového čísla

Při zachování již tradičního postupu já - popis, J. Tetřev - hodnotící doplnění přinášíme stručně o obsahu nového čísla Střeleckého magazínu.

Na obálce StG 44 s granátometem, čímž je odkázáno na jeden z hlavních článků čísla.

Odstřelovací puška AMP DSR No. 1

Třístránkový materiál o svérázné "skeletonizované" odstřelovací pušce německé firmy AMP Technical Services. Exkuzivní informace získané osobní prohlídkou veřejnosti nepřístupné zbraně na norimberském veletrhu IWA. Autor M. Helebrant.

Granátomety wehrmachtu

První část dvoudílného materiálu o zajímavé tématice. Bohatý obrazový doprovod, autor D. Řehák.
Nepochybně atraktivní téma pro ty, kteří mají zájem o německé zbraně II. světové války. A těch je u nás, na to, co s námi Němci chtěli udělat, docela dost. Vše pěkně pohromadě a s dobrými ilustracemi.

KEVIN po dvou letech života

Opět D. Řehák, tentokrát na dvou stranách o zdařilé české záložní pistoli. Za zmínku stojí kolorovaný nákres řezu zbraně.

Beistegui Hermanos

Čili bratři Beisteguiové. Řada u nás nepříliš známých informací o výrobě svébytných španělských variací na pistoli Mauser. Na dvou stranách (s).

Lovecká kulovnice ZG 47

Dokončení rozsáhlého článku D. Pazdery, necelé tři strany, mj. jsou zde uvedeny dostupné údaje o objemu výroby. Černobílé snímky představují prototyp zbraně z roku 1949 a pocházejí z materiálu, jehož textovou část jsme na G-I před časem představili v plné verzi.
Článek je to rozsáhlý, ale originální, založený, jak je již u autora zvykem, na podorbné analýze literatury a hlavně na bádání v archivech, což je sice práce záslužná, ale neobyčejně náročná na čas, peníze i trpělivost.
Znalecké posudky
Znalecké posudky

Další návrh

Řeč je pochopitelně o novém návrhu zákona o zbraních a střelivu.
O tomto tématu nyní pilně diskutujeme i na G-I a zdá se, že ještě nějakou dobu budeme.

Brokovnice 12 mm Silensor

Brokovnice s tlumičem zvuku, který sice moc netlumil, což ale nebránilo tomu, aby se zbraň nedávno ve Francii dobře prodávala. 1 strana, autor (s).

Italský kulomet Breda mod. 1937

První část fundovaného popisu velmi zajímavého italského kulometu. J. Fencl, dvě strany.
Takže po kulometu Lewis je na řadě Breda.

Sylvestr Krnka a přechod k zadovkám v habsburské armádě

První část třídílného článku D. Pazdery o (ne)účasti známého českého vynálezce v soutěžích na zadovku pro ozbrojené síly habsburské monarchie. Jde o upravenou verzi statě, která před časem vyšla v jihočeském časopise Výběr.
Pro mne jako staromilce je tato stať tím nejatraktivnějším v tomto čísle. Témma Krnků totiž není zdaleka vyčerpané. Kdysi byli prezentováni jako národní hrdinové, utlačovaní příslušníci utlačovaného národa. Sám jsem je tak měl zafixovány. Moderní kritické bádání Davida Pazdery, ale taky Jana Balcara dokládá něco jiného. Byli to lidé z masa a kostí, ješitní, někdy hamižní, ale také šikovní, vynalézaví, obětaví. O Krncích nedávno vyšla knížka, která byla odbornou veřejností přijata přinejmenším s velkými rozpaky. Proto mne tento článek zaujal a moc se těším na jeho pokračování. Ostatně hned vedle titulu na mne shlíží mladý Sylvestr Krnka z portrétu, který jsem ještě nepotkal.

Výroba pistole P 39(t)

Předposlední díl článku J. Skramoušského. Vedle mnoha pozoruhodných fakt je možné jásat nad řezem pistole vz. 37.

Pistole Astra 600

Test oldtimeru, tentokrát se známou španělskou pistolí ráže 9 mm Parabellum s neuzamčeným závěrem. V Čechách je tato zbraň k sehnání za naprosto šílené ceny. (mc) na dvou stranách.

Mobilizace 1939 aneb osobní výzbroj našich vojáků

Pokračuje facinující studie V. Karlického na stále citlivé téma.
Studie je to velmi zajímavá, jdoucí až ke kořenům ne zrovna ideálního stavu z konce 30. let.

Na středovce

Revolver pro důstojníky pěchoty (Gasser-Kropatschek)


Malá encyklopedie střelectví

Patří do pravidlených rubrik a já ji rád sleduji, protože je podle mne užitečná. Dnes jsem tam narazil na jednu chybu. Jehlovka je zde definována jako "jednoranová ruční palná zbraň, nabíjená zezadu". Existují ale i jehlovky-předovky. A jak zajímavé. Co kus, to unikát. Uplatnění jehlovek jako loveckých zbraní také přišlo dříve, než se v tomto hesle uvádí.

Puukko a lapinleuku

Název přímo strašlivý, ostatně co není v ugrofinských jazycích strašlivé, ale finské tradiční nože mne zaujaly. Vznikly jako nože, potřebné k práci a lovu, takže se nekonečně liší od všech těch vymyšleností, "pro přežití" a "variace na..." kterými tolik hýří nožíři ostatní Evropy a Ameriky. Autor zf, 3 strany.

Označování angloamerických ráží

Vyjádření J. Hýkela ke skutečnosti, že mu SM v článcích o angloamerických rážích neustále uvádí před čísla tečku.

Nové ráže nábojů

Seriál téhož autora. Tentokrát přišly na řadu náboje .400 Brown Whelen, wildcaty odvozené z náboje .300 Winchester Short Magnum a .38 Super Auto Rimless.

Pouzdra na pistoli vz. 27

Lahůdka nejen pro sběratele. Dvoustránkový přehled, autor (s).
Článků o příslušenství zbraní není nikdy dost. Lidé se na to často ptají.

A další pravidelné i nepravidelné rubriky.

Alespoň namátkou: Recenze, z nichž jedna určitě potěší kolegu Tetřeva,A taky že potěšila, je to ta o milánských puškařích. Tu knížku prostě musím mít. Problémem je italština, ale to se musí nějak vyřešit. tentokrát zabírají dvě strany. Značky inspektorů na amerických armádních zbraních snad již zakončily své putování a spočinuly na straně 44. Rubrika Z akcí přináší informace o velmi zajímavé rekonstrukci bojů první světové války Mladějov - Blosdorf 1915. Seriál Základní demontáže krátkých palných zbraní je tentokrát o pistoli Praga v ráži 7,65 mm (za zmínku stojí hezký řez z patentového spisu).

Podkarpatská Rus, jak ji neznáme

Fortifikace mi mnoho neříkají, ale tady se mluví o objektech jako Zbaraž a Kamieniec Podolski. Kdo nečetl Sienkiewiczovu trilogii Ohněm a mečem, Potopa a Pan Wolodyjowski, ať si ji přečte. Kdo ji četl, ví, o čem se v tomo článku píše. Možná to tehdy bylo trochu jinak, než starý pán psával, ale Poláci jsou na své skutečné i literární hrdiny pyšní a nenechají si je poplivat od kdejakého žvanila tak jako jeden jejich jižní soused. Kdo od nich dostal na pamětnou, tomu se za to rozhodně neomlouvají.

Zadní strana obláky je tentokrát vyhražena řezu pistole P.38.

V sestavě redakce žádné změny, jejich příchod lze však očekávat ve velmi blízké budoucnosti.

Když se tak člověk probírá našimi střeleckými časopisy v roce 2001 a srovnává s tím, co bylo před 10-12 lety, žasne. Obsah nabobtnal. Časopisy se namnožily. Celé se tisknou v barvě a tudíž v nich je spousta barevných obrázků. Inu, pokrok. A za tím pokrokem hodně práce. Važme si jí a přiložme třeba i ruku k dílu.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=117