Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Hledá se puškař Schimek


Hledá se puškař Schimek
Datum: Sunday, 02. April 2006 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Kolega Knihomol narazil na zajímavou zmínku o jednom puškaři. Ale jaké byly další puškařovy osudy?

Knihomol píše:
Při pročítání Pamětí mého oblíbence Wácslawa Wladiwoje Tomka jsem narazil v zápise z května 1874 na zmínku o puškaři Schimkovi, s nímž se seznámila nevlastní dcera Tomkovy druhé manželky, slečna Marynka (pěkný rodinný propletenec :-))). Zápis zní takto: "...Newím jakým spůsobem seznámila se tam s jistým panem Schimkem, hotowitelem ručnic, který řemeslo toto konal do té doby we službě wojenské, ale mínil zříditi sobě záwod w Rábu w Uhřích, a ujednal si zasnaubení s ní." Jen pro úplnost, svatba byla 21. května 1874 v Praze u sv. Havla. Tím všechny zmínky o Marynce a panu Schimkovi končí.

Jelikož mne zajímalo, zda sobě pan Schimek opravdu zřídil závod v Rábu (či někde jinde?) pátral jsem po nějakých zmínkách na internetu. Bohužel neúspěšně. Chtěl jsem se proto zeptat, zda o puškaři tohoto jména nemáte náhodou nějakou povědomost (či se snad dokonce nevyskytuje něktrá z jeho ručnic ve sbírkách Pardubického muzea...
Samozřejmě tato prosba je potažmo adresována i ostatním kolegům navštěvujícím GI. Co kdyby náhodou... Případně by bylo dobré vědět, kde hledat. Přeji pěkný den a srdečně zdravím.

PS: Uvedený citát lze nalézt v knize "Paměti z mého žiwota" od W. W. Tomka, díl II. str. 281-282. Paměti byly vydány v Nowočeské bibliothéce nákladem Musea králowstwí Českého, Spisů musejních čís. CLXIX, w Praze w komissi u Františka Řiwnáče 1905.

Nemáte někdo náhodou informace o tomto puškaři? Nejblíže to mají naši kolegové ze Slovenska. Třeba se u nich něco najde.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1179