500. vydání Guns & Ammo
Datum: Friday, 02. November 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Článek Martina Helebranta o americkém časopise, který opravdu stojí za to.

Česko je zajímavý fenomén. Ačkoliv máme jen něco málo přes 10 milionů obyvatel, jsme schopni uživit hned tři časopisy specializované a zbraně a střelivo a k tomu ještě nejméně jeden zaměřený na myslivost. Přitom čeština není ani omylem ve světě příliš rozšířená a tak rozměr potenciálního trhu není velký. Ať chceme nebo nechceme, zbraně a střelivo je do jisté míry obskurní námět a tak je počet periodik poměrně nevysoký. Ve většině zemí, srovnatelných co do počtu obyvatel s námi, existuje sotva jeden časopis podobného zaměření, většinou spojuje zbraně a střelivo s myslivostí a případně rybařením a typicky má problémy s tím, aby se uživil. Naštěstí existují jazyky, které jsou dostatečně světové a ve kterých se vyplatí o zbraních a střelivu vydávat časopisy a knihy. Z nich nejrozšířenější je angličtina, která převzala po latině roli univerzálního jazyka atlantické civilizace.
V angličtině vychází asi nejvíc zbraňové literatury, ať již se jedná o knihy nebo o periodika. Pokud mluvíme o časopisech, pak co do významu ční vysoko nad ostatní dva - American Rifleman, časopis americké národní střelecké organizace NRA a Guns & Ammo, čistě komerční (v tom dobrém slova smyslu) periodikum nakladatelství Petersen Publishing. A právě Guns & Ammo oslavilo v listopadu velice hezké kulaté výročí svého 500 vydání. Takže si myslím, že by nebylo od věci o tomhle úctyhodném časopise říci pár slov.
U jeho zrodu stál v roce 1958 Bob Petersen, který se rozhodl zahájit vydávání časopisu, který by byl konkurencí tehdejšího jediného amerického periodika o zbraní, American Riflemanu. Bob Petersen již měl své vydavatelství, zaměřené především na knihy o automobilech. Byl i nadšeným střelcem a přitom dost dobrým obchodníkem, aby zhodnotil potenciál trhu a pokusil se vmáčknout do skuliny, ze které se s léty stal solidní, mohutný a svébytný segment trhu. Původní čtvrtletník Guns & Ammo se záhy stal měsíčníkem, z černobílého plátku tištěného na levném papíře se stal plnobarevným magazínem zvícím více než 150 stran. A nejenom to, z původně nepravidelných tématických příloh se vyvinuly postupem času samostatné časopisy, zejména Handguns věnovaný výhradně krátkým palným zbraním.
Časopis ale nedělá barva nebo papír. Časopis dělají autoři a redakční tým. Ti mu dávají tvář, která přitahuje čtenáře. Guns & Ammo měl a má na autory šťastnou ruku. Pokud listujete minulými 500 čísly, pak se setkáváte s impozantními jmény nejenom zbraňové žurnalistiky, ale zbraní a balistiky vůbec.
Mezi nimi vysoko ční dvě jména - Elmer Keith, legendární střelec z revolveru a iniciátor vzniku ráže .44 Magnum a plk. Jeff Cooper, legenda praktické střelby, duchovní otec a neúnavný propagátor konceptu Scout rifle - zbraně pro lovce do každého počasí.
Stavět časopis na pouhých dvou jménech by bylo málo. V počátcích to byli Arnold Chernoff, který udával tón v oblasti historických materiálů o zbraních, plk. Townsend Whelen - vynikající technik ale hlavně lovec snad ve všech oblastech světa (a mimochodem otec ráže .35 Whelen), Tom Siatos - další lovec a nadšený balistik, vynikající technik a zbrojíř P.O.Ackley spolu s balistiky H. Frenchem a B. Huttonem (jedním z autorů ráže .223 Remington). A samozřejmě také Phil Spangenberger - střelec z dob Divokého Západu, omylem osudu žijící v dnešních dnech. Historik a jeden z otců renesance zájmu o "kovbojské střílení". Stejně jako Jeff Cooper, i Phil Spangenberger píše pro Guns & Ammo dodnes. Svůj díl dobré práce odvedl i Bob Petersen, zakladatel časopisu a sám známý lovec a střelec. To byla jen ta nejznámější jména z první vlny autorů.
Jak stárli a odcházeli i na nebeskou střelnici, nastoupila druhá vlna. Grits Gresham, Skeeter Skelton (další střelec a hraničář z "Pomezí" - samozřejmě mexického) a Garry James plnili stránky časopisu v 70-80 letech články o historii a lovu. Žezlo balistika od B. Huttona převzal Bob Forker. Mezi techniky se objevil mladý Ross Seyfried a Bob Milek, oba vynikající střelci na dlouhé vzdálenosti (Ross z pušky a Bob z pistolí) a schopný pistolník a přebíječ Mike Venturino. Jednu dobu psal pro Guns & Ammo i Ronald Reagan, pozdější prezident U.S.A.
A pak jsou tu autoři současní. Tom Gresham převzal pero po svém otci stejně jako Bart Skelton. Zmíním ještě Jana Libourela, původně historika a Craiga Boddingtona, jednoho z největších lovců dnešní Ameriky. Ostatní ať mi prominou, ale seznam by byl příliš dlouhý. To nijak neubírá na cti a slávě jejich jmen.
Guns & Ammo provádělo své čtenáře děním v uplynulých čtyřech desetiletích. Za tu dobu se svět značně změnil. Dny velkých afrických lovců jsou nenávratně pryč, civilizace ukrajuje rok od roku víc a víc z nedotčené přírody. Palné zbraně prodělaly za tu dobu obrovský technický skok kupředu. Z přebíjení se stalo samostatné odvětví. Svoji svébytnost získala praktická střelba z pistole. V průběhu let si časopis vybudoval obrovské renomé a vynikající technické zázemí. I to se na jeho podobě odrazilo. Kategorií samou o sobě jsou fotografie. Výtvarně i technicky dokonale zvládnuté představují měřítko, se kterým se každý časopis tohoto zaměření ať chce nebo nechce musí poměřovat. Lidská společnost se změnila a s ní i zákony. O tom všem Guns & Ammo podávala věrné svědectví. Ale lidé kolem zbraní zůstávají stejní. Měl jsem to štěstí, že jsem se setkal se dvěma slavnými autory, Bobem Milkem a Jeffem Cooperem. Bylo to v době, kdy jsem začínal psát své první články a moje suma znalostí byla s tou jejich nesouměřitelná (to je ostatně dodnes). Oba dva mi ale ochotně věnovali svůj čas a brali mě se samozřejmou šlechetností jako jednoho ze svého okolí. Obě setkání byla krátká, ale jsou pevně otištěna v mé paměti jako setkání s velkými lidmi. Mám všechny důvody se domnívat, že je to obecný rys autorů Guns & Ammo.
Dovolte mi na závěr popřát časopisu Guns & Ammo hodně štěstí do dalších 500 vydání. A pokud čtete anglicky, pak mohu časopis jen doporučit. Pro mě osobně je to trvalá inspirace a současně zdroj poučení.


Martin Helebrant

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=118