Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Bractwa Kurkowe v Polsce


Bractwa Kurkowe v Polsce
Datum: Wednesday, 03. May 2006 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Polské nakladatelství Profart vydalo v roce 2005 zajímavou a výpravnou publikaci, která je věnována polským tradičním střeleckým spolkům (Bractwa Kurkowe).V reprezentativní publikaci následují po úvodu a mapce s vyznačením míst působení jednotlivých střeleckých bratrstev kapitoly, věnované jednotlivým bratrstvům.

Kapitoly jsou řazeny abecedně podle míst, v nichž bratrstva působí.

Většině bratrstev je věnována dvojstrana, pouze bratrstvo krakovské obsadilo čtyři strany.

U každého bratrstva najdeme stručné informace o jeho historii, seznam stávajících funkcionářů, seznam členů a soupis králů střeleb za poslední rok či roky.

U všech bratrstev je také otištěna společná fotografie členů nebo jejich portrétní fotografie. Členové jsou oblečeni ve spolkových krojích či uniformách. Spolkové kroje jednotlivých bratrstev se výrazně liší. Některé se příliš neodlišují od soudobého občanského oděvu, další navazují na místní spolkové tradice a připomínají uniformy. Poslední velmi malebná skupina spolkových krojů napodobuje historický oděv polské šlechty.

V knize jsou vyobrazeny též spolkové prapory, případně další insignie a u každého bratrstva najdeme též snímek z města, kde působí.

Za velmi důležitý pro kontakt s polskými kolegy pokládám také adresář bratrstev, který je zařazen do závěrečné části knihy. Publikaci o 136 stranách lze objednat na stránkách vydavatele www.profart.com.pl a stojí 89 zlotých.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1199