Maxim ve středověké vesnici I.část
Datum: Wednesday, 10. May 2006 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Zúčastnili jsme se velmi zajímavé akce na zajímavém místě. A ten Maxim tam skutečně byl s námi.

Historické centrum Botanicus v obci Ostrá u Lysé nad Labem se, ačkoli by se tak z názvu mohlo zdát, nezabývá pouze pěstováním rostlin, ale provozuje u svých zahrad také velice zajímavou stylovou vesničku, v níž po celou sezonu probíhají všemožné akce. Nezapomíná se tu ani na zbraně.

V sobotu 29.dubna jsme se tak mohli vypravit na Festival zbroje a lukostřelby, jehož náplň obstarávali místní šermíři, dále lukostřelci z Kunětické hory a skupina historického šermu Corporal z Hradce Králové. Celá akce probíhala jak ve vesničce, tak v přilehlých zahradách a jedna ukázka střídala druhou. V letošním programu centra Botanicus se téma zbraní objeví ještě ve třech dalších celodenních akcích.

Pro začátek něco obrázků z vesničky Botanicus. Mají to tam příjemné. Stará řemesla, pěkné domečky, v hospodě milý personál, podávající krmi znamenitou a pivo dobře chlazené. Ba i medovinka byla. Dost jí bylo.
Prohřívala mé zkřehlé ruce, které stále držely fotoaparát. Manžel totiž fotoaparát nedržel. Ten držel půllitr. (Jana)Botanicus má své vlastní kmenové šermíře, kteří obývají jeden z malebných domečků. Jelikož měli otevřeno, tak jsme se s Janou vypravili na návštěvu. Šermíři doma nebyli, ale přivítaly nás pěkné figuríny. Pak přišli i ti skuteční.Mimo jiné jsme tam shlédli také zajímavou doutnákovou pušku s tlačítkovou spouští. Takové jsou, pokud je mi známo, k vidění ve větším počtu v pivovarském městě Plzni.Jelikož jsme dorazili na Den lukostřelby a zbroje, věnujme následující obrázky kolegům lučištníkům. Bylo se zde na co dívat. Sami se podívejte na to bohatství terčů. Ještě se do nich trefit.

Na následujícím obrázku obdivujeme umění lukostřelců s panem Pelechem, který měl celou tuto akci na povel.A tady je arzenál luků a šípů, které si lučištníci přivezli.
A taky je tam jeden sympatický lučištník.Pán na následujícím obrázku předváděl s lukem pravé divy. Trefil na co jste si ukázali.
Ano, to je ten druhý sympatický lučištník. Větší a blonďatý.

S lukem si mohl zastřílet každý, kdo chtěl. Pokud ho samozřejmě napnul. Na jemné dámské ručičky to není. To chce chlapa. Sílu!

Lučištníci jsou lidé veselí. Tentokrát bavili obecenstvo na cizí účet. Vybrali z davu pána, jehož postavili k terči, zavázali mu oči, aby se tolik nebál, pod obě paže a do rozkroku mu nastrkali nafukovací balonky a sdělili mu, že nyní se do balonků bude střílet. Zinscenovali všechno tak, jako kdyby se střílelo a postupně propichovali jeden balonek za druhým... Vybraný návštěvník byl zřejmě rád, že to dobře skončilo, ale lid se královsky bavil.A zde máme arzenálek kuší. I z těch se střílelo.A to je konec prvního dílu. A ten Maxim? Je v druhém.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1202