Když se policista nepovede
Datum: Thursday, 08. November 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Při přepadení benzinové pumpy byl zastřelen policista. Nikoli policista, který zasahoval proti pachateli přepadení, ale policista, který byl pachatelem tohoto přepadení.

"Sedmadvacetiletého policistu, který krátce před půlnocí z úterý na středu přepadl se zbraní v ruce v civilu čerpací stanici Benzina v Karviné-Ráji u výpadovky na Český Těšín, zastřelil třiatřicetiletý člen policejní hlídky, která se v prostorách benzínové pumpy občerstvovala."

Toto a mnohé další jsem se dočetl v dnešním (8.listopadu) Právu a zpráva nepochybně prošla všemi novinami.
Že je příslušník naší policie dopaden svými kolegy při páchání trestné činnosti, na to jsme si již zvykli. Že ale neváhá svému kolegovi přiložit pistoli k hlavě a hrozit zastřelením, to je silná káva. Je dobře, že byl zastřelen pachatel a nikomu dalšímu se nic nestalo. Rozhodně mi ho není líto. Zkorumpovaný policajt nebo policajt zločinec je jedním z nejnebezpečnějších jevů v této společnosti. Na koho má být spolehnutí, když ne na policistu?

Celý případ se ale jedním rysem výrazně odlišuje od případů, kdy pachatele trestného činu zastřelí obyčejný občan, který není policistou. Takový občan je pak se vší parádou vyšetřován, je zkoumáno, zda pachateli neublížil příliš, zda byl opravdu ve stavu nouze nebo jestli nevypálil o náboj více. Vyšetřování se pak táhne měsíce, je náležitě medializováno, aby si ostatní řádní občané příště sebeobranu dobře rozmysleli. Panstvo promine, já to tak vidím.
V tomto případě, a podle mne zcela správně, se zřejmě podobný nesmyslný kolotoč obviňování konat nebude. Důvody mohou být dva. Ten první je špatný - je to proto, že zde střílel policista. Druhou možností je, že kolem případu se sešli moudří lidé, kteří chápou, že pachatele, který míří někomu na hlavu a dožaduje se peněz z kasičky, je vhodné odstřelit dřív, než odstřelí někoho on. Takovému zdůvodnění tleskám a vynechám žvásty o "zmařeném lidském životě". Koledoval si, tak tady to má.
Doufám, že zasahující policista bude odměněn, protože vykonal hned dva záslužné skutky. Zneškodnil pachatele závažného trestného činu a zbavil policii chlapa, který tam nikdy neměl být.

Na závěr by mělo přijít ponaučení, které si má vážený čtenář z tohoto článku odnést. Tak tedy:
  • Pro řádné občany, kteří se chtějí bránit násilníkům, snad nastávají lepší časy.
  • Trestná činnost policistů, kteří si "přivydělávají" se služebními zbraněmi, je jistě ostudou policie. Nosit služební zbraň mimo službu a používat ji k soukromým účelům zřejmě není problém.
  • A tato složka státní správy by měla a chtěla rozhodovat o tom, kdo smí a nesmí nosit zbraň!


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=121