Střelecká revue 5/2006
Datum: Saturday, 03. June 2006 @ 14:52:38 CEST
Téma: Články


Již před delší dobou vyšlo letošní páté číslo Střelecké revue.

Na titulní stránce je samonabíjecí puška Beretta Rx4 Storm.

Proč (ne)koupit revolver Alfa-proj

Čtenářská soutěž a s ní spojená diskuse se nám pěkně rozbíhají. Zde na jedné stránce úvodní článek na téma brněnských revolverů Alfa.

Proč (ne)koupit dalekohled z Meopty

A na další straně je opět námět do diskuse-optika Meopta. Zájem výrobců a sponzorů soutěže o názory čtenářů je natolik velký, že redakce se tentokrát a asi i někdy příště nabídnout dvě diskusní témata.

Názory čtenářů. Otázka číslo 2: Proč (ne)koupit vzduchovku z Aeronu

Co čtenář, to názor. Nicméně většina zveřejněných názorů je pozitivních.
Jen bych si dovolil poznámku: Domnívám se, že ačkoli Ivan Chludil v předmluvě používá pojem vzduchovka, píše ve skutečnosti o větrovkách a plynovkách. Nebo jsem vedle?


Pistole S&W Military&Police

Americkou plastovou pistoli předstvuje a všem ozbrojeným sborům doporučuje Paul Scarlata v článku, psaném přímo pro SR. Dvě stránky, do češtiny přeložil a upravil David Pazdera.
Mimochodem nabídku dvou knížek pana Scarlaty najdete zde.

IWA 2006

Dvanáct stránek z Norimberka. Obrázky výstavy, obrázky vystavovaných zbraní i příslušenství. Bylo toho tam v březnu opravdu dost a to se v tomto článku na mnohé nedostalo.

Karabina Glock

Pistoli Glock 17, kterou někdo přestavěl na samonabíjecí karabinu, potkal a vyzkoušel Pavel Klozík. Jedna stránka.

Systémy na bázi střelné zbraně

A máme tu opět téma nesmrtících zbraní, tentokrát v podání pánu z Univerzity obrany. První část napovídá, že jde o přehled toho, co je k mání. Dvě strany.

Steyr M v novém kabátě

Pavel Klozík se ve svém čtyřstránkovém článku věnuje nejprve historii této zajímavé zbraně, pak následuje podrobný popis nové podoby pistole a jeho dojmy ze střelby s ní.

Zbraně Steyr

Na prezentaci zbraní rakouské firmy se na Leiko vypravil Jiří Fencl. V článku se dočtete nejen o názorech autora na tyto zbraně, ale jsou zde taky názory návštěvníků. Byly zde předváděny také výrobky firmy Euro Security Products. Dvě strany.

Firma Pavel Jirkovský, Vašírov

Jiří Fencl představuje jednu z českých puškařských firem, především však její modernizované kulovnice ZG 47. Dvě strany.

Saiga MK

Ruskou samonabíjecí kulovnici na náboje 7,62 x 39, která jako kdyby z oka vypadla Kalašnikovu AK 74, představuje ne dvou stranách Pavel Klozík a přináší i své dojmy ze střelby s touto zbraní.

Samohybná děla Raad

Irák umí vyrábět samohybná děla. Ale moc se o nich neví. Jedna stránky, Lukáš Visingr.

Bulldogové

Pavel Klozík potkal u Řeháků v České Třebové dva kapesní revolvery staršího data výroby. A tak je vyzkoušel. Nadšen z nich nebyl, ale střílelo to. Tři stránky.

Perkusní kozlice dvou puškařů

Prošla mi rukama perkusní kozlice, signovaná Antonínem a Johannem Heckenbergerem. Tak jsem učinil několik nedokonalých snímků a napsal o ní článek.. Jedna stránka.

P 08 s policejní pojistkou

O pistolích P 08, které byly u německé policie dodatečně opatřovány pojistkou, píše na dvou stranách Tomáš Pospíšil. V zásadě se jedná o popis celé úpravy.

Automatická puška AVS-36

Dvě strany hutného textu s obrázky a jedna obrázková dvojstrana jsou věnovány sovětské samonabíjecí pušce z doby, která již páchla druhou světovou válkou.

Vzduchové zbraně

Přehled německých patentů v oboru vzduchových zbraní od Petra Reháka pokračuje patentem dvou Angličanů a dalším patentem Michaela Flurscheima. Jedna strana.

Karabina Destroyer

Španělskou policejní karabinu z doby vlády diktátora Franca představuje na dvou stránkách Daniel Řehák, jenž si z ní i zastřílel.

Galaš a Škorpion

David Pazdera na jedné stránce připomíná, že na konstrukci samopalu Škorpion se podílel také Otakar Galaš.

Úprava těžkého kulometu vz.37 pro střelbu vzduchovkou vz.47

Martin Dubánek připomněl zajímavou kombinaci dvou zbraní, která vznikla a používala se u obrněných vlaků v Milovicích. Jedna stránka.

Zbraně na aukcích

Rekapitulaci nabídky a cen zbraní v aukcích českých aukčních síní přináší Vladimír Dolínek. Dvě strany a je se na co dívat.

Normandie trochu jinak

Vladimír Kupka byl v Normandii třikrát. Proto věnoval dvě strany připomenutí změn, které invazní pláže doznaly za těch 25 let, co tam jezdí. Krátce shrnuto: Turistický průmysl udělal z řady míst odpornou pouťárnu.

Ruské zvláštní jednotky MV

První díl nového seriálu Milana Kováře má jednu stránku a jeden sloupec k tomu.

Zarges

Pavel Klozík představuje na necelé stránce část sortimentu německého výrobce kufrů. Samozřejmě kufry na zbraně.

Fascinující luky Csaby Grózera

Většinu článku Michaela Goetze zaujímá rozsáhlý text o dějinách použití luků ve vojenských konfliktech, aby se v posledních dvou sloupcích věnoval pánovi, jehož jméno vložil do názvu článku a jehož luky článek ilustroval. Ten pán je zřejmě Maďar, ale to si člověk z nadšeného textu musí spíše vydedukovat.

Malorážky Taurus M62

Malorážky-pumpy, které vycházejí z amerických vzorů konce 19. a počátku 20.století si prohlédl a vyzkoušel Ivan Chludil. Dvě strany.

Cesta k realitě

Pavel Černý se podílel na vzniku terčů, z nichž by mnohým pseudohumanistů naskákaly puchýře-jsou na nich obrázky ozbrojených lidí. A dokonce je lze různě modifikovat. Dvě stránky zajímavého čtení s obrázky a odkaz na webovou stránku.

Náboje SB Practical

Václav Malimánek představuje na jedné straně náboje, které v Sellieru a Bellotu vyvinuli pro ty, kdo střílí disciplíny IPSC z brokovnic.

Test nábojů 9mm Luger

Martin Helebrant otestoval tři druhy nábojů Sellier Bellot a dva další od zahraničních výröbců. Vypravil se za tímto účelem do Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva a test provedl dle svého zvyku důkladně, pročež jsou toho čtyři strany.

Kouř ve službách aerodynamiky

Výtah ze zajímavé studentské práce z Univerzity obrany tvoří již 64. Sešit Střelecké revue.

A na poslední straně je pěkná fotografie pistole Smith&Wesson Military&Police.

A to je z obsahu letošní pětky všechno. Jelikož již vyšlo číslo 6 a já mám velké zpoždění, vrhnu se na ně.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1219