Zbrane, strelci a lovci 7-8/2001
Datum: Monday, 12. November 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Z obsahu dvojčísla slovenského časopisu o zbraních.

Slovenská republika neměla po rozdělení federace na Silvestra 1992 svůj vlastní časopis, věnovaný ručním palným zbraním. Slováci často odebírali české časopisy, zvláště Střeleckou revue. Pokud mohu soudit podle dotazů v Poradně Střelecké revue, má tam tento časopis širokou čtenářskou základnu.

Zřejmě od roku 2000 na Slovensku vychází časopis Zbrane, strelci a lovci, který vydává firma ing.Miroslav Marčko, EPOS v Bratislavě.
Náhodně se mi dostalo do rukou dvojčíslo 7-8 z letošního ročníku. Časopis ve formátu A4 je celobarevný, dvojčíslo má 90 stran a stálo 99 slovenských korun. Ale k obsahu. Takže o čem se psalo o prázdninách:

Titulní straně dominuje nerezový revolver Ruger SP 101, jemuž je věnován úvodní článek Petera Forgáče, doprovázený řadou fotografií.

Ako čítať terč

Převzatý článek z časopisu Guns and Ammo,2 strany, autor původního textu neuveden.

Kódové značky výrobcou vojenského materiálu na území bývalého Československa

Článek na necelé dvě strany s tabulkami výrobních značek a pojednáním o okolnostech jejich užívání. Autor ing.Ján Svetlík.

SIG SAUER SP 2009/2340

Peter Forgáč na třech stranách přináší své dojmy ze dvou švýcarských plasťáků.

Poradňa

Nepochybně pravidelná rubrika, zatím na jednu stranu. Dotazy čtenářů zodpovídá Janko Zemeník. Velmi zajímavá je výzva čtenářům, umístěná na této straně, z níž cituji:Napíšte nám o svojich "problémoch" pri kontakte s pracovníkmi oddelení správných služieb. Náš časopis je tu pre Vás a jedným z našich zámerov je pomocť Vám tieto problémy vyriěšiť a objasniť.

Podomácky vyrobená pušpistoil´ a pušrevolver alebo "MADE IN" doma

Tak tento třístránkový článek Jána Zemeníka mne dostal. Píše se tam o dvou nádherných "samodělech", jejichž majitelé si jich příliš neužili. Jde o šestý díl seriálu a autor slibuje pokračování. Bohatá obrázková dokumentace, autor Ján Zemeník.

Kordíky pre úradníkov čs. colnej služby vz.32

Stučný popis velmi pěkné československé zbraně s ne zrovna zdařila reprodukovanými fotografiemi. Autor Alfréd Marek, 2 strany.

SAKO TRG 42

O finské odstřelovačské pušce, odstřelovačích, náboji 338 Lapua Magnum a dalekohledu Leupold 8,5-25x50 Long Range Target. Skoro 4 strany, autor Dr.Jozef Podmanický.

Meč v mýtoch a legendách

Populárně laděný článek o mečích v legendách starověku a středověku, doplněné fotografiemi údajných replik těch slavných mečů. Autor Juraj Hradský, 3 strany.

Gatling M 1883 kalibru .22 LR

Rozsáhlý článek o zbraních systému Gatling, jejich vynálezci a hlavně o funkčním modelu v ráži 22 LR z dílny pana Flückigera. Velké množství obrázků, 4 strany, převzato z SWM.

Knife and Tool Columbia River

Dvojstrana o nožích americké firmy CRKT, dokonce se čtenářskou soutěží o nože. Autor Peter Forgáč, 2 strany.

Kresadlové zbrane radu M 1798 "Unterberger", I. část

Třístránkový článek nejen o jmenované zbrani, ale i o zbraních francouzského modelu 1777, taktice a okolnostem vzniku zbraně. Obrazový doprovod třístránkového článku ovšem příliš nepotěší. Autor Dušan Špirko.

Špeciálna policajná munícia kalibru 9 mm Parabellum

První část rozsáhlého materiálu. V nábojích se nevyznám, takže pouze z pohledu laika-bohaté obrázkové vybavení článku, rozsah 5 stran (a to je jen I. část), autor ing.Ján Franzen.

postrachy II. svetovej vojny, II. část

Letem světem základní informace o ručních palných zbraních zatím posledního světového konfliktu. včetně TTD. Hodně obrázků, 4 strany, autor Dr.Milan Nosál.

Internetové surfovanie

Zajímavý článek o zbraních na internetu, psaný tak, aby pochopil i naprostý začátečník. Výběr pár desítek známějších adres, v nichž snad jen vinou tiskařského šotka chybí adresawww.guns-info.cz. Autor tohoto záslužného a velmi užitečného článku je opět Dr.Milan Nosál.

V zákulisí Smith Wesson

Pohled do dílen a taky do hsitorie a nejisté budoucnosti americké zbrojovky. Článek zakončuje úvaha na téma, že proti zbrojovkám štvou právníci, aby na procesech vydělali. Já si to taky myslím. Velké množství obrázků, 4 strany, autor Peter Forgáč.

Aubringerova vetrovka

Představení větrovky z dílny vídeňského puškaře. Zaujme i název rubriky - Zbrane z privátnych zbierok. Zdá se, že i v příštích číslech se tedy mají milovníci starých zbraní na co těšit. Rozsah 2 strany, autor Pavel Habáň.

Slovník

Nevím, proč se tato rubrika jmenuje právě takto, ale v každém případě je v ní postupně zveřejňováno kalendárium z dějin výroby palných zbraní. Asi takto: 1828-A.V.Lebeda získal patent na svoju perkusnú skrinkovú zámku.

Nutná obrana

Redakční článek o tématu, které zaujme každého, kdo se chce postavit kriminálníkům a gaunerům, kteří to s ním nemyslí dobře. 3 strany.


Z dalších článků uveďme pojednání o střeleckých terčích, dějinách slovenské sportovní střelby, dvojáku Krieghoff Big Five, brokových nábojích lovců z tajgy, ale i několik článků s mysliveckou tématikou.

Časopis je obsahově velmi pestrý, grafika podle mého názoru nápaditá, fotografie někdy slabší. Články jsou spíše populární, uvádějící do tématu, ale to asi u začínajícího časopisu, určeného pro širokou veřejnost, ani jinak nejde.
Těší mne, že jsem se opět setkal s články autorů, dříve známých ze Střelecké revue jako je Milan Nosál nebo Juraj Hradský. Další jména mi kromě Pavla Habáně zatím nejsou známa. Doufejme, že na stránkách tohoto časopisu časem najdeme také rozsáhlé detailní studie, jaké u nás píší pánové Skramoušský, Pazdera nebo Balcar, případně monotématické sešity jako ty ze Střelecké revue.

Časopis jsem zakoupil v Praze, ve specializovaném knihkupectví v Jungmannově ulici, jehož jméno jsem tradičně zapomněl (Krakatit???).
Pokud se mi podaří zajistit přísun dalších čísel, budu vás o nich rád informovat.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=123