Revolvery a pistole v proměnách doby-velký katalog
Datum: Sunday, 25. June 2006 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Na našich stránkách jsme několikrát informovali o velmi zajímavé výstavě krátkých palných zbraní, která probíhá v Ostravském muzeu od 6.4. do 30.6.2006. Nyní vyšel katalog.

Na této výstavě se jejímu kurátorovi Romanu Berthovi podařilo shromáždit soubor neobyčejně zajímavých pistolí a revolverů z řady muzeí celé České republiky.

Katalog k výstavě měl vyjít již u příležitosti vernisáže, ale smůla, lepící se jeho tvůrcům tvrdošíjně na paty, se postarala o to, že byl k dispozici až v červnu.

Výsledek je ovšem velice zajímavý. V obsáhlé publikaci o 326 stranách na kvalitním papíře je na barevných snímcích vyobrazena většina vystavených zbraní, asi 90 kusů. U těch, které autoři katalogu pokládali za zajímavé (a bylo jich hodně), je použito hned několik snímků. Tři, pět, v jednom případě dokonce devět velkých barevných obrázků na jednu zbraň nebo na jeden pár, to je rozhodně úctyhodné a fotografka Viera Gřondělová zde odvedla velký kus práce.

Ostatně zbraně firem Lebeda, Mach, Novotný, Morávek, Strixner nebo Becher si takovouto prezentaci prostě zaslouží.

Texty katalogu zpracoval Jan Tetřev z pardubického muzea a kresbami je doprovodila Jana Procházková. V úvodu katalogu jsou stručné obecné pasáže o vývoji krátkých palných zbraní od 16. do 20.století. U většiny katalogových položek najdeme vedle základních údajů o zbrani také stručnější či delší text o příslušné zbrani, jejím výrobci, případně o použitém technickém řešení. Text je vždy doplněn odkazem na odbornou literaturu (většinou českou) nebo na časopisecké články.

Jen s panem grafikem bych poněkud diskutoval o některých řešeních a o tom, že neočísloval stránky.

Katalog, jehož vydání bylo podpořeno inzercí řady firem, stojí 350 Kč, což je vzhledem k rozsahu a počtu fotografií velmi přijatelné.


Pokud si katalog, který stojí 350 Kč (plus poštovné) chcete objednat, kontaktujte Ostravské muzeum.Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1238