Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Československý vývoj pěchotních zbraní mezi světovými válkami I.


Československý vývoj pěchotních zbraní mezi světovými válkami I.
Datum: Friday, 16. November 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


První část materiálu připraveného v roce 1957 pracovníky Konstrukty Brno

Po I. světové válce udržely svůj charakter jak zbraně osobní, t.j. pistole a revolvery, tak i pušky- pakovačky, a to systém Mauser pro náboj 7,92 mm.

V ČSR to byla puška vz. 24 vyráběná Československou zbrojovkou v Brně. Tato puška byla vlastně licencí pušky vz. 98. Puška vz. 24 nedoznala zásadních změn konstrukčních. Byly realisovány pouze ty změny, které požadoval zákazník.

Pušky systém Mauser vyráběné ve zmíněném závodě (tehdy Československá zbrojovka Brno) byly velmi dokonalé a našly odbytiště v mnoha zahraničních zemích. Jejich největší předností bylo, že všechny součástky těchto pušek byly 100% vyměnitelné. Tato vlastnost jim otvírala cestu do Brasilie, do Bolivie, do tehdejší Peru, Chile a do dalších států. Vyráběna a dodávána byla ve značně velkých seriích. Kromě 100% vyměnitelnosti všech součástek měly pušky velkou kvalitu jak po stránce výrobní, tak i po stránce trvanlivostní. A to proto, že součástky byly vyráběny z velmi kvalitních materiálů (vysoce legovaných ocelí).

Ještě většího uplatnění za hranicemi a světového prvenství dobyl si v ČSR vyvinutý lehký kulomet. Byl vyvinut v r. 1920-1926 (odtud základní název kulometu vz. 26) a protože měl opět podobné vlastnosti jako puška vz. 24, t.j. měl součástky 100% vyměnitelné vyrobené z vysoce legovaných materiálů, našel odbytiště ještě širší než puška.

Tento kulomet byl r. 7,92 mm, zásobený zásobníkem na 20 nábojů, na dvojnožce o váze 9 kg (bez zásobníku). Předpokládám, že je tak známý, že není nutné uváděti a popisovati jeho detailní technické a charakterové vlastnosti.

Funkce kulometu je odvozena od expanse plynů mimo hlaveň, závěr s kývavým závorníkem, kadence 600-700 ran/min. Střelba ranami jednotlivými i v dávkách. Náraz závěru v zadní poloze odpružený.

Dokončení v pondělí

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=130