Československý vývoj pěchotních zbraní mezi světovými válkami II.
Datum: Monday, 19. November 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Dokončení bilance provedené pracovníky Konstrukty Brno v roce 1957

Z kulometu vz. 26, který byl určen pro našei armádu, byly odvozeny různé alternativy opět dle přání zákazníků. Princip zbraně však zůstal zachován. Tak na př. vznikly postupně kulomet vz. 30 (dpdávaný do Rumunska), kulomet vz. 30 J (dodávaný do Jugoslavie), kulomet vz. 30 Cz (dodávaný do Turecka), kulomet vz. 26 Ct (dodávaný do Persie) a nejznámější ve II. světové válce nejosvědčenější kulomet Bren (vyráběný v Anglii), z něhož vyvinutý kulomet Bren Ad (dodávaný do Bulharska).

Licence našeho kulometu byla prodána do Rumunska, Jugoslavie, Anglie.

Na stejném principu jako kulomet vz. 26 byl vyvinut v ČSR ve Zbrojovce Brno těžký kulomet r. 7,92 mm vzduchem chlazený s podstavcem, jehož poslednímtypem byl kulomet vz. 37. I tento těžký kulomet byl v druhé světové válce užíván Angličany jako typ BESA Mk. I r. 7,9 mm a Němci po značkou MG 37 - r. 7,92 mm.

V rámci Zbrojovky Brno byly vyvíjeny i samonabíjecí pušky, které však nedoznaly širšího uplatnění. Ať již to byla prvotní ZH 29 nebo pozdější typy ZK 381 i ZK 420 (jako poslední typ), tak i ostatní. Pouze ZH 29 byla vyrobeny v menším množství pro Habeš.

Pokud se týká vývoje samopalů, byl před II. světovou válkou samopal r. 9 mm pro náboj Parabellum, jehož poslední typ měl značku ZK 383. Tento samopal byl poněkud těžký na svůj celkový výkon. Byl vyroben a dodán v serii 3000 do Bulharska.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=131