Update Českých puškařů
Datum: Friday, 03. November 2006 @ 00:58:13 CET
Téma: Články


Toto pondělí jsem se v redakci Střelecké revue po dlouhé době zase jednou setkal s dr. Vladimírem Dolínkem - čehož jsem obratem využil k rafinovanému návrhu.

Pro pořádek bych měl předeslat, že pomlka v mých stycích s dr. Dolínkem neměla příčinu v tom, že by snad pan Dolínek na Střeleckou revui zanevřel a nenavštěvoval ji. Na vině je jednoduše to, že v tomto roce jsem byl z řady důvodů nucen postupně zcela změnit svůj - neobratně řečeno - životní styl, což v srpnu vyvrcholilo přestěhováním z Prahy na vzdálený venkov, kousek za Kutnou Horu. V praxi to už dlouho vypadá tak, že do redakce se většinou dostanu jen v pondělí, a to ještě zdaleka ne na celý den.

Ale zpátky k tomuto pondělí, kdy jsme na sebe s dr. Dolínkem konečně měli štěstí a potkali se doslova ve dveřích - on již pomalu odcházel, já rychle přicházel. Řekli jsme si toho poměrně dost. Víte už například, že znovuoživlé Aventinum konečně vydalo několik let zamrzlou publikaci Lovecké zbraně, kterou pan Dolínek napsal s J. Šachem? Já tuhle knížku ještě neviděl, ale máme slíbený recenzní výtisk, o kterém se pokusím poreferovat. Taky se blíží další zajímavý článek o jednom českém puškaři - a právě při téhle zmínce se mi vybavil záměr, který jsem chtěl panu doktorovi už dávno přednést, až se opět uvidíme.

Stoje mu nyní tváří v tvář jsem proto nelenil a vybafl - od vydání knihy Čeští puškaři se vám určitě nahromadila spousta doplňujících informací; nechtěl byste je otisknout ve Střelecké revui? Tedy pokud se náhodou nechystá nové, doplněné vydání...

Pan doktor odvětil, že doplňujících informací má přemnoho a že o novém vydání své knihy již dokonce hovořil s panem Drtinou z Našeho vojska. Ten se ovšem do tohoto projektu podle všeho právě nehrne; momentálně by byl ochoten uvažovat o doplnění nových údajů formou jakési zvlášť vytištěné "vkládačky". (S panem Drtinou jsem mluvil minulý týden - můžete hádat, který den to bylo - a na tohle se ho neptal, takže nemohu posloužit vyjádřením přímo od zdroje.)

Nakonec jsme se dohodli takto: Pan doktor se ještě jednou na možnost vydání doplněné verze Českých puškařů poptá pana Drtiny s tím, že SR má o tento materiál jasný a konkrétní zájem (potvrzený séfredaktorem). Pro příznivce dějin českého puškařství do roku 1900 to v každém případě ústí v happy end. Buď totiž příslušný "update" knihy dr. Dolínka vydá nakladatelství Naše vojsko, nebo vyjde během příštího roku ve Střelecké revui. Osobně vidím reálnější variantu b, potěší mě ale i první možnost, takže jsem s výsledkem pondělní schůzky plně spokojen.

Což mimo jiné znamená, že pokud chce někdo dosud publikované poznatky dr. Dolínka doplnit či poopravit a současně dostat své údaje před zrak široké odborné veřejnosti, má nejvyšší čas odhodlat se k činu. V případě seriózního zájmu samozřejmě rád posloužím jako prostředník.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1320