''Československé pistole 1918-1950'' na dohled
Datum: Wednesday, 08. November 2006 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


Jak to vypadá s vydáním dlouho ohlašované knihy Jana Skramoušského a v menší míře též mé maličkosti. Informace nejen pro ty, kteří pomohli.

Mnoho čtenářů G-I jistě přinejmenším tuší, že můj redakční kolega Jan Skramoušský už delší čas připravuje zcela přepracovanou (opravené, rozšířené, doplněné atd.) verzi své pozoruhodné knihy “Československé pistole 1918-1985”, kterou v roce 1996 vydalo dnes již poněkud pozapomenuté pražské nakladatelství Ars-Arm. (Autorským partnerem mu byl tehdy Vladislav Badalík, který dodal přehled souvisejících pistolových nábojů.)

Popis celé geneze vzniku nové knihy o čs. pistolích by byl možná zajímavý, ale sáhodlouhý. Soustřeďme se raději na to, že před dávnými a dávnými roky (kdesi mám poznamenané kdy, ale nechce se mi to hledat) jsem byl k tomuto projektu přizván i já - což s sebou vedle určitých kladů přineslo také zápory.

Předně právě mně je třeba nadávat za to, že kniha není na světě už dva roky, ne-li déle. Měl jsem toho prostě na hrbu nějak moc. A nebýt toho, že mi Honza Skramoušský tento rok opravdu silně klekl na hrudník, mohla knížka vyjít nejdřív v příštím roce. Takhle byl v létě 2006 dokončen rukopis (bolelo to všechny zúčastněné včetně rodinných příslušníků a na výsledku to navíc bude asi znát), který - a to jde taky na můj vrub - přijalo nakladatelství Mladá fronta. Ve vší nemalé úctě k člověku, kvůli němuž jsem MF doporučil, si dnes nejsem jistý, zda to byla dobrá volba. Leč popořádku.

Po předání rukopisu do nakladatelství, jež se rozhodlo vrhnout knihu na trh před letošními Vánoci, se má role zmenšila na statování za horizontem událostí. Věc vzal plně do rukou Honza Skramoušský, který tím mimo jiné zohledňoval mé přestěhování na venkov. Zapojil jsem se jen do prvních korektur, jež byly “husté”, neboť těch několik set stran bylo nutné přečíst a opravit během víkendu (mně se to nezdařilo, i když jsem četl dva dny v kuse skoro bez spaní). Navíc teprve z korektur jsem se dozvěděl, že kvůli úspoře místa - neboť rukopis byl příliš dlouhý - vypadlo z mnou zpracovaných částí mnoho vět, odstavců a podkapitol, někdy na úkor obsahu sdělení. Smutně a rezignovaně jsem konstatoval, že ta knížka tak nějak přestává být rovněž moje, jestli mi rozumíte.

Po vrácení korektur, při nichž jsme si vyžádali přemnoho oprav (mimo jiné “zásluhou” pozoruhodně neschopné jazykové korektorky, bez jejíchž oprav by bylo na světě krásněji), válčil s MF kvůli opravám a úpravám textu, obrázků i grafického zpracování již jen Honza Skramoušský (a naopak). O mé služby se nikdo nezajímal. Jak mi obě strany dodatečně sdělily, boj to byl tvrdý a nesmlouvavý, i když vedený víceméně se stejným cílem - udělat hezkou knížku o zbraních bez zbytečných chyb. Ze strany nakladatelství navíc nutno dodat, že ne moc drahou.

Dobojováno bylo toto úterý. Pohledy autora a MF na výsledek se pohybují na hodně opačných stranách stupnice. Já knížku v konečné podobě zatím neviděl a tiše trnu, komu dám asi za pravdu.

Přesvědčím se o tom nejspíš ve stejnou dobu, jako vy všichni - tedy koncem listopadu 2006 , kdy by měla kniha “Československé pistole 1918-1950” vyjít.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1324