Zbraně a zbroj ze sbírek Heinricha von Liebieg
Datum: Tuesday, 05. December 2006 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


Připomeňme si poměrně nedávno vydaný katalog liberecké sbírky zbraní.


Výstava zbraní ze sbírek Heinricha von Liebieg trvala v Severočeském muzeu v Liberci na přelomu let 2005-2006 tak krátce, že se o ní dozvídáme teprve se zpožděním.

V každém případě byl k této výstavě vydán katalog, v němž je na většinou barevných fotografiích vyobrazeno a pospáno celkem 108 zbraní a militárií z Liebiegovy sbírky. Vedle zajímavých palných zbraní a jejich částí, především evropského, ale i orientálního původu, zde najdeme unikátní soubor prachovnic a velké množství chladných zbraní včetně dřevcových i součásti ochranné zbroje.

U každé zbraně najdeme její určení, výrobce (pokud je znám), dataci, rozměry, použitý materiál i stručné údaje o jejím osudech.

Heinrich von Liebieg žil v době, kdy nabídka starožitností nestačila poptávce zájemců, obklopujících se starými předměty. Proto se i v jeho sbírce ocitla řada dobových napodobenin a padělků, které byly při pozdější katalogizaci sbírek identifikovány. Jsem rád, že i tyto zbraně byly zařazeny do katalogu, neboť dnes již i ony představují zajímavé sběratelské exempláře.

Publikace, jejímž autorem je Dr.Jan Mohr, má 77 stran. Lze ji získat v Severočeském muzeu v Liberci za 100 Kč plus poštovné a balné.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1346