SR 1/2007 – zajímavost, která nebyla v upoutávkách
Datum: Tuesday, 12. December 2006 @ 19:00:00 CET
Téma: Články


Svého času jsem na G-I více a později, ehm, méně pravidelně informoval o zajímavostech z blížícího se Střeleckého magazínu. Kdeže loňské sněhy jsou. (Což je letos docela vtipné zvolání.) U Střelecké revue zkusím trochu jiný systém.

Ve Střelecké revui jako upoutávky už dlouho dobře slouží fotečky s nadpisem na poslední straně před obálkou, které se obvykle shodují s tím, co v dalším čísle najdete. Prosté, leč účinné. Abych neopakoval to, co si už většina čtenářů z těchto anotací odvodila, zmíním se o zajímavosti, kterou v upoutávce nenajdete. Prozatím jednu a uvidíme, jak to půjde.

Tentokrát bych rád upozornil na mimořádně zajímavý článek Dr. Vladimíra Dolínka „Střípky ze života Lebedových synů“.

Pan Dolínek se totiž vypravil do Národního archivu v Praze (dříve se jmenoval Státní ústřední archiv a já patřím k těm, které toto přejmenování právě nenadchlo – ale to jen na okraj), kde se směle ponořil do fondů pražského policejního ředitelství. To mimochodem není taková legrace, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejde jen o obtížnou čitelnost německých rukopisných záznamů, ale taky o to, že bez pomoci znalého archiváře se v tomhle fondu neorientuje nijak dobře. Dokonce bych řekl, že spíš nijak. Dr. Dolínek měl ale štěstí na lidi a vykutal toho mnoho.

Pánbůh zaplať, neboť díky tomu jsou nám na třech tiskových stranách servírovány opravdu fascinující střípky a střepy informací z dějin firmy Lebeda za éry jeho synů Antonína a Ferdinanda. Přemnoho údajů je nových a objevných, některé lze dokonce směle označit za přelomové (jde zejména o vyčíslení počtu pušek Lorenz tranformovaných u Lebedů na zadovky Wänzel). Text doprovázejí dvě barevné fotky a černobílé reprodukce dobových dokumentů. Já byl nadšen, snad budete i vy.

Jen pro pořádek uvádím, že Střelecká revue č. 1/2007 má vyjít ve středu 27. prosince 2006.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1352