Suchopárné jsou Schengenské dohody, zelený strom života.
Datum: Thursday, 22. November 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Jak je to opravdu s historickými zbraněmi v Evropě a ve světě.

Suchopárné jsou Schengenské dohody, zelený strom života

Suchopárné jsou Schengenské dohody, zelený strom života.

V souvislosti s nechvalně známým návrhem zákona o zbraních a střelivu jsem se rozhodl provést malou sondu do života sběratelů historických zbraní ve světě. Zjistil jsem že zaklínadlo Schengenské dohody nefunguje všude tak, jak by si snad někteří přáli.

“Amerika náš vzor”- bez jakéhokoliv omezení je zde možno sbírat cokoliv do roku výroby 1898. Co dodat?

Ptal jsem se též v Austrálii, kde podle mých zpráv došlo k velikému zvýšení restrikcí v oblasti zbraní. Odpovědi se mi dostalo velmi lakonické: “Naše zákony o zbraních jsou špatné, ale toto je směšné”. Nechtě se dále zesměšňovat přeskočil jsem oceány a vrátil se zpátky do Evropy, které se ostatně zmíněná dohoda týká.

Bohužel Evropa je zatížená feudálním přístupem ke zbraním který lze shrnout zhruba do formulace: “Nošení zbraně je privilegium vrchnosti.” Někde toto platí více, někde méně.

V zemi statečných kavalírů, malebných zámků a krásných žen ve Francii, naplnili Schengenskou dohodu následovně. Za historické se považují zbraně patentované do konce roku 1870, dále pak v rámci vyjímek zhruba to co bylo vyrobeno plus mínus do roku 1890.

Dokonce ani bašta odpůrců zbraní Anglie si s rokem 1870 hlavu příliš neláme. Omezení historických zbraní je zde vyřešeno vskutku úsměvně. Za historické jsou totiž považovány zbraně do kterých nelze běžně sehnat střelivo. Jako příklad mi byla uvedena puška Springfield -Trapdoor která je v ráži 50-70 historická, v ráži 45-70 nikoliv.

Co by se stalo, pokud by se například u Fiochiho rozhodli rozšířit výrobní program o ráži 50-70 a začali jí běžně dodávat o tom raději nehodlám spekulovat.

Na závěr mi dovolte malý bonmot.

Pokud lezete někomu do zadku není dobré to přehánět. Mohlo by se Vám totiž lehce stát že budete ležet dotyčnému v žaludku, případně že Vás bude mít plné zuby. Ovšem však jen v tom případě, že to opravdu přeženete.Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=137