Alena Páralová: Projednávání vládního návrhu zbrojního zákona
Datum: Friday, 23. November 2001 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Velmi otevřený dopis pardubické poslankyně mimo jiné předpokládá další připomínky z řad zainteresované veřejnosti.

S připomínkami k návrhu zbrojního zákona jsem neoslovoval pouze poslance-muže, ale také poslankyně. Jako jediná konkrétně odpověděla ing.Alena Páralová (ODS). Velmi mne těší, že je to právě ona, neboť pochází z Pardubic, kde bydlím.
Její dopis, který s autorčiným svolením publikujeme, trochu poodhaluje oponu, za níž se jedná o našem vstupu do EU a také z něj zjišťujeme, že paní poslankyně očekává další připomínky z řad odborné veřejnosti.

Praha, 16. listopadu 2001


Vážený pane magistře,

děkuji Vám za dopis. Vaše argumenty jsou správné. Dnes jsem je ještě konzultovala se svým kolegou Václavem Hanušem, který se zrovna včera sešel s odborníky. Hledali řešení problému, který jste popsal naprosto přesně. Značná libovůle úředníků při povolovacím procesu byla důvodem zamítnutí předchozích vládních novel tohoto zákona.
Kategorie historických zbraní je vymezována na základě tzv. Schengenských dohod, jejichž primárním účelem bylo a je postupné rušení kontrol osob na společných hranicích a usnadnění přepravy a pohybu zboží. Jejich znění pravděpodobně získáte zdarma v informačním centru EU na Třídě Míru v Pardubicích (Pokud nikoli, pak se ozvěte, vyžádám je z ministerstva a pošlu Vám je). V Hlavě III (Policie a bezpečnost) a kapitole 7 (Střelné zbraně a střelivo) je článek 82, který zní:

"Seznam střelných zbraní uvedených v článcích 79, 80 a 81 neobsahuje tyto předměty:
a) střelné zbraně, jejichž model byl vyvinut nebo vyroben, kromě výjimek, před 1. lednem 1870, pokud je nelze nabíjet střelivem určeným pro zbraně, které jsou zakázány nebo podléhají vydání povolení….
b) napodobeniny…atd.

Nejen u tohoto zákona, ale i u ostatních tzv. "Euronovel" zákonů se zabýváme právě tím, jak co nejlépe a nejcitlivěji zapracovat směrnice EU do našeho práva. Někdy naše konání připomíná úlohu vystiženou příslovím: "Jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá."
Stává se, že vládou navržené znění zákona jde skutečně nad rámec evropských směrnic. Evropské směrnice začnou být závazné až poté, co je schválí všechny členské země EU. A schválení předcházejí dlouhá jednání, takže se stává, že znění směrnice je často nakonec mnohem milosrdnější než naše česká aplikace. Vyjednavači EU nás však údajně tlačí i do znění, které zajistí i aplikaci práva vyhovující směrnicím. Soudcům je těžko poručit jak vykládat zákon a proto prý úředníci raději volí tvrdší formulace.
Moji kolegové hledají znění, které by samozřejmě bylo co nejliberálnější. Například opravdu uvést rok výroby zbraně jako rozhodující, nikoli rok vynálezu. A sám říkáte, že do roku 1890 se dá rok těžko určit. Velmi uvítáme, pokud se nad tímto problémem zamyslíte spolu s námi a vtáhnete do děje i další odborníky. (Víc hlav víc ví a my dostáváme téměř každý den na stůl nový sněmovní tisk).
Zákon prošel do druhého čtení a na programu příští schůze, která začíná 27. listopadu, zatím není. Novela bude projednávána ve výborech, kde bude možno podat pozměňovací návrhy. Na plénu by měla být projednána ve druhém čtení (kde lze opět podat pozměňovací návrhy) v lednu příštího roku.
Těším se na případnou spolupráci.

S pozdravem
Alena Páralová

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=138