Únor ve znamení 1911
Datum: Wednesday, 14. March 2007 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


Takhle nějak by se dala nazvat druhá letošní prezentace konaná u nás v Plzni na střelnici Leiko od 10. 2.do 25. 2. Jak název předesílá v únoru se střílelo ze slavné a i přes svůj pokročilý věk nestárnoucí pistole neméně slavného konstruktéra J. M. Browninga.

leiko2 Cenové rozpětí pistolí bylo tentokrát daleko širší než v lednu, zatímco cena nejlevnější pistole se pohybovala okolo deseti tisíc, u nejdražší bychom museli bratru ochudit rodinný rozpočet o cca 50 tisícovek. A už bylo jen na návštěvnících jak budou subjektivně tento cenový rozdíl vnímat. Pojďme si tedy představit co vlastně bylo k vyzkoušení…

K vidění ale hlavně ke střelbě zde bylo připraveno 9 pistolí, každá měla na sobě nalepen štítek s číslem pro snadnější orientaci v následném hodnocení, které návštěvník zapsal do připravené tabulky, dále je uveden seznam zbraní chronologicky právě podle těchto čísel:
1. Springfield Operator 45 ACP
2. Sigarms GSR 1911 45 ACP
3. Kimber Custom II 45 ACP
4. Dan Wesson 1911 PM 7 45 ACP
5. Taurus 1911 45 ACP
6. Norinco 1911 45 ACP
7. Norinco 1911 9 mm Luger
8. Para Ordnance CX 189 LDA 9 mm Luger
9. Norconia NP 28 9 mm Luger

Celkový pohled

Celkový pohled


Springfield Operator 45 ACP
Jedná se pistoli s ocelovým rámem, uzamčeným ocelovým závěrem, jednočinným spoušťovým mechanismem a klasickým jednořadým zásobníkem, před lučíkem je umístěna lišta pro montáž doplňků, rám zaujme olivově zelenou barvou, závěr je černěný. Mířidla jsou typu Novak, pistole je vybavenou oboustrannou manuální pojistkou.Technická data všech pistolí budou pro přehlednost uvedena dole v tabulce. Zbraň je blíže popsána ve Střelecké revui 10/2002.
Springfield Operator 45 ACP

Sigarms GSR 1911 45 ACP
Opět celoocelová pistole, tentokrát vyráběná dceřinou společností zbrojovky J. P. Sauer & Sohn. Závěr je uzamčen pomocí dvou žeber na hlavni a vybrání v závěru, jednořadý zásobník pojme osm nábojů, zbraň má opět před lučíkem lištu Piccatiny na montáž doplňků. Mířidla jsou zvýrazněna třemi bílými body a jsou typu Novak. Pistole je z nerezové oceli.
O této zbrani je článek ve Střelecké revui 12/2006.
Sigarms GSR 1911 45 ACP


Kimber Custom II 45 ACP
Celoocelová pistole od tradičního výrobce klonů 1911, jednočinný spoušťový mechanismus, má jednořadý zásobník na 7 nábojů. Pistole Kimber má tři samostatné pojistky, dlaňovou, manuální a automatickou pojistku úderníku, která je ovládána dlaňovou pojistkou. Celá pistole je matně černěna, má klasická hranolová mířidla. Článek Kimber Custom II a její kompaktní verze ve je v SM 6/2003
Kimber Custom II 45 ACP


Dan Wesson 1911 PM 7 45 ACP
Od předloňského roku vlastně „náš“ výrobek, zbrojovku Dan Wesson koupila v roce 2005 CZ Uherský Brod a na veletrzích se také tyto zbraně objevují již na stánku CZ. Objevuje se tam i tento klon 1911, vcelku se ničím nelišící od ostatních, opět jednočinná, celoocelová pistole z nerezové oceli, jednořadý zásobník s kapacitou 7 nábojů, klasická hranolová mířidla.
Dan Wesson 1911 PM 7 45 ACP


Taurus 1911 45 ACP
Novinka od této brazilské firmy, jedná se opět o celoocelovou pistoli s jednořadým zásobníkem. I Taurus má jednočinný spoušťový mechanismus. Opět využívá klasického uzamčení pomocí poklesu zadní části hlavně a jejího spojovacího článku. Pistole má jednořadý zásobník na osm nábojů.

Taurus 1911 45 ACP

Norinco 1911 45 ACP a 9 mm Luger
Nejlevnější z porovnávaných zbraní, mnoha čtenářům jistě velmi dobře známe čínské kopie 1911, byl zde k vidění jak model s jednořadým zásobníkem v ráži 45 ACP a 9 mm Luger, tak model s dvouřadým zásobníkem, který byl značen ovšem logem Norconia, což je společnost zastupující firmu Norinco v Evropě. U Norinca v ráži 9 mm Luger se jako u jediné vyskytovalo několik skřípnutých nábojnic během střelby. Viz SM 3/2000.

Norinco 1911 45 ACP


Norinco 9 Luger
Norinco 9 Luger dvouřadýPara Ordnance CX 189 LDA 9 mm Luger
Pistole této kanadské společnosti se z výběru pistolí lišila jednou podstatnou věcí a tou je spoušťový mechanismus, zde se nejedná o klasický jednočinný na který jsme zvyklí ale konstruktéři se rozhodli k použití spoušťového mechanismu DAO, který nazývají LDA, na první pohled už pistole zaujme absencí kohoutu aSpringfield Operator 45 ACP otočným provedeným jazýčku spouště, nikoliv klasickým přímoběžným. Pistole je opět celoocelová ale tentokrát také s dvouřadým zásobníkem. O této zbrani se píše v SR 11/2000.
Para Ordnance CX 189 LDA 9 mm Luger

Všechny pistole fungovaly během střelby bez závad, výjimkou bylo již zmíněné Norinco, kde se vyskytlo několik skřípnutých nábojnic ve výhozném okénku, na březen je připravena prezentace s názvem Služební zbraně-Production. Všechny pistole budou v ráži 9 mm Luger, měly by zde být CZ, Glock, Grand Power, Walther, Beretta, Taurus, Heckler Koch a další.
Více informací na www.leiko.cz.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1415